• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dnia 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych ) ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego zwanego Czteroletnim (1788 – 1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała pod opiekę państwa. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pani Grażyny Zachariasz, Barbary Kasperkowicz, Mirosławy Nowak – Wawreckiej  i Tomasza Kury przygotowali montaż słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie.Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru, oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni oraz zaprezentowali sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Uczniowie mieli okazję obejrzeć stroje szlacheckie, z zaciekawieniem patrzyli na stylizacje i fryzury szlachciców z tamtych czasów.

             

            Autor tekstu: Grażyna Zachariasz

            Autor zdjęć: Małgorzata Gołuszka, Barbara Nowakowska

        • Międzynarodowy Dzień Tańca w ZPO
          • Międzynarodowy Dzień Tańca w ZPO

          • Dnia 24 kwietnia w naszej placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Pan Marek Purchla, który z pasją troszczy się o kondycję fizyczną naszych uczniów i w różnorodny sposób zachęca wszystkich do aktywnego spędzania czasu. Na tę okoliczność dzieci z grup przedszkolnych 3,4,5,6 – latków wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi ich pracę oraz uczniowie klas IV – VIII przygotowali układy choreograficzne do wybranych przez siebie utworów muzycznych. Uczniowie klas I – III porwali wszystkich do tańca w rytm Kaczuszek. Występy naszych milusińskich uświetniły starannie dobrane stroje, a nawet specjalnie przygotowana przez grupę Motylki scenografia. Każdy zespół, dzięki współpracy z rodzicami, prezentował się znakomicie! Było dynamicznie i kolorowo. Cieszy nas fakt, że uczniowie klas starszych przejęli inicjatywę, wykazali się kreatywnością i stali się pomysłodawcami ruchu scenicznego i kostiumów, a także zaangażowali w taniec swoich nauczycieli. Tym razem wychowawczyni klasy VII stała się pokorną uczennicą swoich uczniów. Na zakończenie tego wesołego dnia wszyscy uczestnicy imprezy integracyjnie zatańczyli ulubioną belgijkę.

            Nagrodę za trud wielogodzinnych ćwiczeń i poniesiony wysiłek przygotowała niezawodnie Rada Rodziców, która postarała się, by w dniu dzisiejszym było nie tylko kolorowo i radośnie, ale również słodko. Osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły dzisiejszą zabawę, z całego serca DZIĘKUJEMY!

             

            Autor tekstu: Barbara Nowakowska

            Autor zdjęć: Mirosława Nowak – Wawrecka, Barbara Nowakowska, Małgorzata Gołuszka

        • Przedszkolaki w teatrze
          • Przedszkolaki w teatrze

          • W dniu 24.04.2024 r. przedszkolaki udały się na wycieczkę autokarową do teatru do Buskiego Centrum Kultury na spektakl pod tytułem: „Jaś i Małgosia”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego podróżowania autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

            Kiedy dzieci dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy i kostiumy. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Dynamiczna muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

             

            Tekst: Katarzyna Marzec

            Zdjęcia : Anna Kowalska

        • DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

          • Światowy Dzień Ziemi to świetna okazja, by zwrócić uwagę dzieci na to, czym jest ekologia, przypomnieć pojęcie recyklingu i wspomnieć o konieczności segregacji śmieci. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach związanych tematycznie z tym świętem.

            Dzień Ziemi w przedszkolu przebiegał w kilku etapach: najpierw wspólnie obejrzeliśmy prezentację, w której poruszona została tematyka dbania o przyrodę poprzez codzienne nawyki – oszczędzanie wody i prądu, segregację śmieci itp. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o środowisko i czego nie robić, by nie „zaszkodzić” Ziemi. Następnie dzieci poznały znaczenie słów „ekologia” i „recykling”. Przypomnieliśmy też, do jakich pojemników i worków należy wrzucać poszczególne odpady. Dzieci chętnie włączyły się w zabawę, w której same decydowały, gdzie powędrują śmieci. Ponadto, podczas zajęć języka angielskiego poznały piosenkę, w której dziękują za otacząjącą przyrodę. Ostatnim etapem było posadzenie na placu przed budynkiem przedszkola drzewka, które będzie rosło wraz z nimi. Od dzisiaj muszą o nie dbać: podlewać, doglądać i oczywiście nie niszczyć go.

            Miejmy nadzieję, że wszystko czego dowiedziały się dzieci, będą stosować później, by żyć w czystym i zdrowym środowisku.

        • Dzień Ziemi w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej
          • Dzień Ziemi w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej

          • „Planeta vs. Plastik”

            - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi.

             

                        Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, to coroczne wydarzenie obchodzone, by promować świadomość i postawy proekologiczne, które służą naszej planecie. Dzień Ziemi, nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, ma na celu uświadomienie, jak ważna jest ochrona środowiska.  22 kwietnia 2024 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w celu zwrócenia uwagi na stan środowiska oraz budowania świadomości społecznej w tym zakresie.

                        W ramach Dnia Ziemi uczniowie ZPO w Złotej  zorganizowali szereg akcji:

            •  Plakaty – uczniowie wykonali plakaty oraz hasła promujące ochronę klimatu  i umieścili je na drzwiach swoich klas,
            •  Barwy Ziemi – 22 kwietnia każda klasa w celu promocji Dnia Ziemi przybrała „barwy Ziemi” – /zielony, niebieski, żółty, czarny/,
            • Sadzenie drzew – uczniowie klas 0 - VIII oraz oddziały przedszkolne sfinansowały zakup magnolii, które zostały posadzone przed wejściem głównym do szkoły. Odział zerowy wraz z wychowawcą zasadził na terenie parku szkolnego „drzewo tlenowe”. Natomiast pozostałe klasy włączą się w obchody Dnia Ziemi zazieleniając kawałek własnego podwórka czy choćby sadząc na własnym balkonie czy ogródku kwiaty,
            • Sprzątanie śmieci –  uczniowie wraz z nauczycielami przystąpią do sprzątania terenu wokół szkoły,
            • Kwadrans dla Ziemi 2024 – 22 kwietnia, czyli dzisiaj w godz. 20.00 – 20.15 wszyscy gasimy światła we własnych domach na 15 minut. Ograniczając w ten sposób zużycie energii,
            • STOP  foliowym torebkom i plastikowym butelkom – ograniczamy korzystanie z  torebek foliowych i plastikowych butelek na rzecz toreb, butelek, przyborów i opakowań wielokrotnego użytku.

                     „Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią!!! Odwzajemnijmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości  i szczęściu”.

            Autor tekstu: Bożena Krawczyk

        • Ania Rasińska zwyciężczynią historycznego konkursu ,, Szlakiem armii gen. Władysława Andersa "
          • Ania Rasińska zwyciężczynią historycznego konkursu ,, Szlakiem armii gen. Władysława Andersa "

          • 18 kwietnia 2024 r. w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historycznego ,, Szlakiem armii gen. Władysława Andersa " . Do konkursu przystąpiło 10 szkół z terenu powiatu pińczowskiego . 

            Zwyciężczynią konkursu została Ania Rasińska  ( zdobyła 45,5 pkt na 46 możliwych ) . Obowiązujące na konkurs treści wykraczały poza zakres programu nauczania realizowany na poziomie szkoły podstawowej . Uczennice do konkursu przygotowała pani Grażyna Zachariasz . Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .

        • Nowe książki w Bibliotece Szkolnej
          • Nowe książki w Bibliotece Szkolnej

          • Biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowe lektury szkolne do klas I-III Czarna owieczka, O psie, który jeździł koleją, dzieci pana Astronoma, Karolcia. To dzięki Rodzicom, którzy zorganizowali kiermasz bożonarodzeniowy i pozyskali środki finansowe na zakup książek. Uczniowie już czytają nowe lektury😊

            Bardzo dziękujemy!!!

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I
          • Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I

          • Piętnastego kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Złotej oficjalnie zostali przyjęci do grona Czytelników Biblioteki Szkolnej. Pasowanie na czytelnika to bardzo ważne dla nich wydarzenie, w którym uczestniczyli z wychowawczynią Panią Ewą Kozłowską oraz z Panią Moniką Sułek. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki, dowiedzieli w jaki sposób wypożyczyć książkę, jak dbać o czysty i estetyczny wygląd książek. Po krótkiej rozmowie na temat książek i biblioteki Pani wicedyrektor Renata Wojas dokonała uroczystego Pasowania na Czytelnika Wielką Księgą Bajek.

            Uczniowie złożyli przyrzeczenie:

            My uczniowie pierwszej klasy,

            Tobie Książko przyrzekamy,

            że szanować Cię będziemy,

            krzywdy zrobić Ci nie damy.

            I wskazówek i rad książek

            będziemy słuchać z uwagą.

            Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą

            Przyrzekamy !

            Pani wicedyrektor Renata Wojas pogratulowała uczniom wstąpienia do grona czytelników biblioteki i zachęciła do czytania książek.

            Pierwszoklasiści  otrzymali Wyprawkę Czytelniczą dla pierwszaka  -  Pierwsze ABECADŁO, wydaną przez Instytut Książki.

            Każdy nowy czytelnik biblioteki otrzymał ode mnie słodkość, a także wielki kolorowy długopis😊 W podziękowaniu uczniowie klasy I zaśpiewali piosenkę😊

            Jako bibliotekarka zaprosiłam wszystkich do biblioteki. Mam nadzieję, że  nowi Czytelnicy będą często odwiedzać ją odwiedzać😊

             

            Autorka tekstu: Mirosława Nowak -Wawrecka

            Autorki zdjęć: Renata Wojas, Ewa Kozłowska, Mirosława Nowak-Wawrecka

             

        • Spotkanie ze strażakami.
          • Spotkanie ze strażakami.

          • 12 kwietnia  uczniowie klasy pierwszej udali się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotej.  Spotkali się tam ze strażakami ochotniczej i państwowej straży pożarnej. Strażacy w ciekawy sposób opowiedzieli uczniom o swojej wyjątkowej pracy prezentując strój bojowy oraz wyposażenie strażaka. Dzieci mogły zwiedzić remizę, obejrzeć  różne sprzęty oraz usiąść w wozach strażackich, co wzbudziło największe emocje. Pierwszoklasiści zrozumieli jak ważną rolę pełnią funkcjonariusze w społeczeństwie  zapewniając  nam pomoc i bezpieczeństwo w różnych sytuacjach. Zawód strażaka bardzo spodobał się uczniom i wielu z nich chciałoby go pełnić w przyszłości.   

             

            Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom straży ze Złotej za wartościowe spotkanie!

        • Międzynarodowy  Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju w ZPO Złota.
          • Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju w ZPO Złota.

          • Obchodzony 6 kwietnia, dla pamięci otwarcia pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju jest doskonałą okazją do pokazania sportu nie tylko jako rywalizacji i walki o medale, ale także jako siły jednoczącej ludzi z całego świata. Uczniowie naszej szkoły począwszy od oddziałów przedszkolnych spędzili ten wyjątkowy dzień na grach, zabawach i turniejach sportowych. Nie zabrakło elementów wspólnej rozgrzewki przy muzyce, klasowych układów tanecznych, wyścigów rzędów, wybranych gier zespołowych, a na koniec przeciągania liny z udziałem nauczycieli wychowania fizycznego. Wszelkie wydarzenia odbywające się tego dnia są wspaniałym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu, promowania idei sportu i zasad fair play dla Pokoju.

            Pogadanki i wydarzenie w swoich grupach przeprowadzili:

            Anna Kowalska

            Katarzyna Marzec

            Małgorzata Gołuszka

            Robert Siemieniec

            Marek Purchla

            Mirosław Rumas

            Tekst: Marek Purchla

            Zdjęcia: Anna Kowalska, Marta Napora, Mirosław Rumas, Marek Purchla.

        • Uczniowie ZPO na XXII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju
          • Uczniowie ZPO na XXII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju

          • Dziesiątego kwietnia 2024 roku w ramach Festiwalu Zdrowia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencji z okazji Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Nasza szkoła została zaproszona do udziału w tym ważnym wydarzeniu. W konferencji  wzięli udział uczniowie klasy VII z wychowawczynią P. Mirosławą Nowak-Wawreckę oraz P. Markiem Purchlą. 

            Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny z udziałem znanych sportowców- Michała Jureckiego, Radosława Wasiaka, Tomasza Gębali oraz Agnieszki Marczak- akrobatki sportowej, a także specjalistów do spraw zdrowia i bezpieczeństwa.

            Konferencję uświetniły występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Busku-Zdroju.

            Ciekawą dyskusję  na temat Pasje w życiu człowieka,  a zdrowie poprowadziła starszy wizytator Pani Irena Sobieraj. Znani sportowcy opowiedzieli o tym jak ważny jest sport w życiu każdego z nas. Ruch i zdrowe odżywianie wpływa pozytywnie na stan fizyczny i psychiczny naszego organizmu, a co z tym idzie niesie radość i zadowolenie. Dlatego warto wprowadzić do codziennego planu formę aktywności. Do tego zachęcili nas zaproszeni goście. Mamy nadzieję, że dzieci i młodzież posłuchają dobrych rad znanych autorytetów i będą prowadzić zdrowy styl życia dobrze się odżywiając i aktywnie spędzają czas wolny.  

             

            Autor tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Autor zdjęć: Marek Purchla, Mirosława Nowak-Wawrecka

          • Życzenia wielkanocne

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim  wiosennego optymizmu, rodzinnego spokoju oraz pięknych chwil spędzonych z bliskimi przy świątecznym stole.

                                                                                                                              Dyrekcja

                                                                                                                    Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej

        • Zespół Placówek Oświatowych w Złotej  Finalistą  Ogólnopolskiego  Konkursu Odblaskowa Szkoła 2023
          • Zespół Placówek Oświatowych w Złotej Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Odblaskowa Szkoła 2023

          • Nasza Placówka została Laureatem konkursu „Odblaskowa Szkoła” 2023 w województwie świętokrzyskim. Przeszliśmy do kolejnego etapu i jako finaliści zostaliśmy zaproszeni na uroczystą Galę Finałową do Pszczyńskiego Centrum Kultury 20 marca 2024 r. Poprzedził ją happening Odblaskowej Szkoły na Rynku w Pszczynie. Uczniowie naszej szkoły oraz Pani Dyrektor Mariola Warzecha, Pani Renata Wojas,  Pan Marek Purchla i ja – Mirosława Nowak-Wawrecka – koordynatorzy konkursu - ruszyliśmy w barwnym korowodzie w asyście Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, do sali koncertowej Pszczyńskiego Centrum Kultury. Z autorskimi hasłami: Świętokrzyskie odblask ma bo o bezpieczeństwo dba;  Złota szkoła odblaskowa do działania jest gotowa godnie reprezentowaliśmy Województwo Świętokrzyskie oraz Zespół Placówek Oświatowych w Złotej, który uzyskał tytuł Odblaskowej Szkoły. Towarzyszyli nam policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Kielcach podkomisarz Pani Joanna Żelezik i  komisarz Mariusz Bednarski. Bardzo Dziękujemy!

            Jako finaliści otrzymaliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł.

            Podczas gali mieliśmy okazję obejrzeć pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Mażoretek oraz pierwszej pomocy Grupy Ratownictwa Górniczego i posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

            Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, podziwialiśmy piękne wnętrza zamku księżnej Daisy  i zwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów.
            Patronat honorowy nad konkursem  objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jego ambasadorem na Śląsku został mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala.

            To był naprawdę udany dzień. Miło spędziliśmy czas, wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni😊

            Do zobaczenia na konkursie w przyszłym roku !!!

             

            Autor tekstu: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Autor zdjęć: Mirosława Nowak-Wawrecka, Renata Wojas

        • Wyjazd na spektakl ,,Zajączkowe niespodzianki"
          • Wyjazd na spektakl ,,Zajączkowe niespodzianki"

          • Uczniowie klas 0-III w  środę 27 marca wybrali się do Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie na spektakl „Zajączkowe niespodzianki”. Była to opowieść o przemijaniu, o cudzie narodzin nowego życia, o walce dobra ze złem. Głównymi bohaterami byli Strach na wróble, który ciągle poszukiwał przyjaciela, zły Kruk, który nie chciał, aby nastała wiosna, wesoły zając Kicuś i jajko, z którego narodziło się kurczątko. Aktorzy angażowali uczniów do wspólnego śpiewania i komentowania zachowań bohaterów. Dzieci były bardzo aktywne, wróciły zadowolone i uśmiechnięte.

            Tekst: Jolanta Grzywna

        • Wiosenny Turniej Koszykówki Dziewcząt!!!
          • Wiosenny Turniej Koszykówki Dziewcząt!!!

          • Pod hasłem „ Promujemy koszykówkę wśród najmłodszych”  w sobotę 23 marca odbył się w Oleśnicy  XVI Wiosenny Turniej Koszykówki Dziewcząt z rocznika 2012 i młodszych. Do rozgrywek przystąpiło sześć  zespołów podzielonych na dwie grupy – „każdy z każdym”.  Dla  zawodniczek z Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej rozpoczynających zabawę w koszykówkę, był to pierwszy wojewódzki turniej w którym mogły wziąć udział. Organizatorzy przygotowali dla każdej uczestniczki  biorącej udział w turnieju, medal i dyplom, a dla trzech najlepszych drużyn puchary. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami, nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Najskuteczniejszą zawodniczką w naszej drużynie z klasy IV została Lena Zięba, a z klasy V Nikola Zięba. W konkursie rzutów za trzy punkty wśród trenerów i kibiców puchar  zdobył  trenujący naszą grupę koszykarek Marek Purchla. Brawa dla wszystkich dziewcząt grających w naszej drużynie za zaangażowanie i  determinację w  meczach stojących na bardzo wysokim poziomie. Zespół Placówek Oświatowych w Złotej godnie reprezentowały: klasa V - Cabaj Anita, Nowak Karina, Klepka Katarzyna, Zięba Nikola, klasa IV - Pawełczak Kinga, Górniak Magdalena, Kurczab Maja, Zięba Lena, Gnacik Zuzanna, Kozłowska Maria, Lisikiewicz Maja, Nowak Wiktoria, Wierzba Natalia, Wojtal Maria. Opiekun Marek Purchla

            Grupa A                                                                                              Grupa B

             Kazimierza Wielka                                                                               Rytwiany

              Oleśnica 1                                                                                          Oleśnica 2

               Złota                                                                                                 Chmielnik                                                           

            Wyniki grupa A:                                                                            Wyniki grupa A:

            Kazimierza Wielka–Złota 12:24                                           Rytwiany  - Chmielnik 2 : 25               

             Złota  –  Oleśnica 1   20 : 21                                               Oleśnica 2 – Rytwiany 16 : 6

             Kazimierza Wielka  –  Oleśnica 1   14 : 24                          Chmielnik – Oleśnica 2 16 – 14

             

             

            Kazimierza Wielka –   Rytwiany  18-8                                 

            Złota – Oleśnica 2   32 – 4                          

             Chmielnik  - Oleśnica 1   12 – 13

             

            Klasyfikacja końcowa:         

              I miejsce  - Oleśnica 1         

            II miejsce –Chmielnik                  

            III miejsce – Złota                

              IV miejsce Oleśnica     2   

             V miejsce Kazimierza   

            VI miejsce Rytwiany

                                                                                                                           

        • Dzień Świętego Patryka w ZPO w Złotej
          • Dzień Świętego Patryka w ZPO w Złotej

          • W dniu 18 marca w naszej szkole obchodziliśmy  dzień patrona Irlandii-Świętego Patryka.

            Z tej okazji  społeczność szkolna założyła ubrania w kolorze zielonym ,a na drzwiach wszystkich pracowni w szkole pojawiły się  trójlistne koniczynki. Uczniowie klas I-III   poznali słownictwo związane z tym świętem  i wykonali piękne kolorowanki z symbolami Irlandii.   Klasy IV-VIII obejrzały prezentację multimedialną o Irlandii  i jej patronie Świętym Patryku, a  następnie wzięły udział w  konkursie wiedzy

             na temat szmaragdowej wyspy , w konkursie na najpiękniejszy Irlandzki kapelusz  oraz  na najzabawniejsze przebranie. Ponadto uczniowie starszych klas opracowali ciekawe mapy myśli na temat  Irlandii.

            Nie zabrakło równięż  irlandzkiej muzyki, której uczniowie mogli posłuchać w czasie przerw oraz słodkich wypieków z kolorami irlandzkiej flagi, które  przygotowali rodzice uczniów z klasy IV B.

             

        •                                                          Dzień Wody w przedszkolu
          • Dzień Wody w przedszkolu

          • Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Przedszkolaki z grupy Motylki, Biedronki i Pszczółki również świętowały ten dzień w swoim przedszkolu.Wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko i przyniosły ze sobą butelkę wody.

             Dzieci badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor i odgłosy jakie wydaje woda. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się: gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego potrzebna jest woda oraz jak oszczędzać wodę. Poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Wspólnie z wychowawczyniami przedszkolaki wykonywały eksperymenty z wodą. Badały zachowanie się niektórych ciał w wodzie: cukier, piasek, papier, olej. Dzieci za pomocą doświadczeń i zabaw badawczych mogły same wywnioskować jaką rolę odgrywa woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin.

             Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do kształtowania nawyku picia wody oraz rozwijania ekologicznych zachowań wśród dzieci.

             

            Tekst: Anna Kowalska

            Zdjęcia: Katarzyna Marzec, Anna Kowalska

        • VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
          • VIII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

          • Uczennice klasy VII naszej szkoły – Antonina Purchla i Anna Rasińska wzięły udział w
            VIII Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Ania przeczytała fragment książki
            Nocny ogrodnik J. Auxier’a, natomiast Tosia fragment książki Oskar i pani Róża autorstwa E. E. Schmitta. Konkurencja była naprawdę duża. W kategorii: Uczniowie Szkół Podstawowych rywalizowało szesnaście osób. Dziewczęta świetnie sobie poradziły i wspaniale reprezentowały Naszą Placówkę! Dziękujemy!

            Zgadzam się ze stwierdzeniem organizatorów, tak naprawdę wszyscy uczestnicy są Zwycięzcami. Czytanie nie tylko korzystnie wpływa na nasz rozwój, ale przede wszystkim dostarcza wiele emocji i wzruszeń. Jako polonistka cieszę się, że uczniowie nadal czytają i że „moda na czytanie” nie mija. Tak Trzymać!!!

            Dbajmy nie tylko o ciało, ale także o umysł, bo jak powiedział Richard Steele Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka