• Wycieczka do Manufaktury Czekolady
          • Wycieczka do Manufaktury Czekolady

          • W dniu 29.11.2023 roku, 62-osobowa grupa  dzieci z klas I-III  uczestniczyła w wycieczce do Krakowa.  Pierwszym punktem wycieczki  były warsztaty w  Krakowskiej Manufakturze Czekolady. Po  ciepłym przywitaniu przez pracowników, dzieci zajęły miejsca przy stanowiskach pracy. Prowadząca zajęcia  przybliżyła  tajniki powstawania czekoladowych słodkości i  wytłumaczyła dzieciom do czego służą narzędzia i produkty przygotowane dla nich na stołach , po czym wszyscy zabrali się do pracy. Każdy tworzył czekoladki i pralinki z przygotowanej masy czekoladowej, które zapakował w ozdobne pudełko i zabrał do domu. Po słodkich warsztatach udaliśmy się do Muzeum Podgórza, a następnie  na  posiłek w Centrum Handlowym Bonarka. Ostatnim punktem wycieczki był seans kinowy – film ,,Życzenie”, który dostarczył mnóstwo pozytywnych emocji. Zmęczeni ale pełni  nowych doświadczeń i przepełnieni słodyczą wróciliśmy szczęśliwie do domu.

            Autor tekstu: J. Grzywna

            Zdjęcia: J.Grzywna, E.Kozłowska

          • PRAWDA CZY FAŁSZ?

          •             Każdego dnia jesteśmy bombardowani przez media różnorodnymi informacjami. Wiele
            z nich jest nieprawdziwych. Zjawisko dezinformacji, szczególnie w ostatnich latach, w związku
            z pandemią i wojną w Ukrainie, przybrało na sile. Dzieci i młodzież są taką grupą odbiorców, która szczególnie poddatna jest na manipulację, i którą łatwo wprowadzić w błąd.                                     

                        Dnia 29 listopada uczniowie klas V - VIII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, których celem było rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia względem treści i obrazów zamieszczanych w sieci, głównie na portalach społecznościowych oraz dostarczenie uczniom wiedzy na temat zasad analizowania informacji publikowanych przez media. Spotkanie poprowdził pedagog szkolny, a następnie uczniowie wysłuchali na żywo on - line wykładu pana Andrzeja Rylskiego, starszego specjalisty ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK, który zainagurował ogólnopolską kampanię edukacyjną #FakeNoMore realizowaną przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Tematem wykładu była prywatność w sieci.

                        Podczas spotkania uczniowie zostali zaopatrzeni w wiedzę w oparciu o konkretne przykłady z życia codziennego. Otrzymali wskazówki jak weryfikować informacje zamieszczane w Internecie, jak odróżnić informacje rzetelnie przygotowane przez specjalistów różnych dziedzin od fake newsów oraz komentarzy trolli internetowych. Ufamy, że dzięki edukacji medialnej młodzi ludzie staną się bardziej świadomi zagrożeń i gotowi do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym.

             

            Autor tekstu: Barbara Nowakowska

            Autor zdjęć: Ewa Zachariasz

        • Dzień Pluszowego Misia.
          • Dzień Pluszowego Misia.

          • Dnia 27 listopada 2023r odbył się Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych, który przypada na 25 listopada.

            To bardzo miła okazja, aby powrócić do wspomnień i opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Data 25 listopada nie jest przypadkowa bo to tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku.

            Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Dzieci poznały historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach a także, uczestniczyły w zabawach ruchowych. Wykonały prace plastyczne  w grupach. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

             

             

            Autor tekstu: Katarzyna Marzec

            Zdjęcia: Anna Kowalska

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • Dzień 22 listopada 2023 r. uczniowie klas VI-VIII spędzili w Krakowie. Pod czujnym okiem wychowawczyń Pani Barbary Kasperkowicz, Pani Agnieszki Bystrzanowskiej  i Pani Mirosławy Nowak -Wawreckiej wybrali się na wycieczkę, której głównym punktem była świetna zabawa w parku trampolin😊. Po trudach nauki należy się przecież odrobina rozrywki😊 Długo wyczekiwany wyjazd nie mógł się nie udać. Zabawa była przednia! Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili szczęśliwie do domów, ze zniecierpliwieniem wyczekując kolejnej wycieczki😊

            Autorka tekstu i zdjęć: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Europejski Tydzień Sportu.
          • Europejski Tydzień Sportu.

          • Nasza szkoła już po raz dziewiąty wzięła udział w Europejskim Tygodniu Sportu. Inicjatywa ta , nad którą patronat honorowy objęła Komisja Europejska, ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie, realizując założone cele na każdym etapie edukacyjnym. W imieniu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz zespołu organizacyjnego Europejskiego Tygodnia Sportu, Zespół Placówek Oświatowych w Złotej otrzymał dyplom podziękowanie za aktywny udział oraz

            budowanie świadomości społecznej na temat korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej .

        • Akcja Warzywko!!!
          • Akcja Warzywko!!!

          • Za nami już X jubileuszowa edycja Akcji Warzywko. Z tej okazji Fundacja VIVE Serce Dzieciom, Zespół Placówek Oświatowych w Złotej, oraz Uczniowski Klub Sportowy Złota, składają serdeczne podziękowania dotychczasowym i obecnym darczyńcom za przekazane dary płodów rolnych. Mimo złych warunków pogodowych, deszczu i zimna i tym razem zbiórka warzyw i owoców  przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów i wolontariuszy. W imieniu dzieci z domów dziecka i " Domu wspólnoty Chleb życia" ...... DZIĘKUJEMY😀😀😀

        • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          •  21 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszym Przedszkolu w Złotej Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to dzień dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment by przypomnieć sobie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, dobrze, że tu jesteś, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

            W tym dniu świętowało całe nasze przedszkole. Tworzyliśmy kodeks życzliwości, obdarowywaliśmy się uśmiechami, rozmawialiśmy o tym, jak okazywać sobie nawzajem dobroć, koleżeństwo i uprzejmość, a także kulturalnie odnosić się do rówieśników i dorosłych. Po tak solidnej dawce wiedzy na temat życzliwości, uprzejmości i przekazywania sobie pozdrowień przyszedł czas na zabawy i tańce , których motywem przewodnim był uśmiech, życzliwość i dobroć. To był wspaniały dzień!

            Pamiętajmy o ty, by uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko od święta i by zawsze być życzliwym i dobrym dla drugiego człowieka. Okazana serdeczność, wzajemny szacunek, pozytywna energia, którą przekazujemy bowiem w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

             

             Pozdrawiamy Wszystkich serdecznie i przesyłamy moc uśmiechów oraz pozytywnych emocji!

             

              Przedszkolaki z grup: Motylki, Biedronki i Pszczółki wraz ze swoimi wychowawczyniami

             

            Autor tekstu: Anna Kowalska

            Zdjecia: Katarzyna Marzec, Anna Kowalska, Renata Magdziarz, Marta Napora

        •                                                    Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu
          • Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu

          • ,,Moje prawa – ważna sprawa! Ja się bawić prawo mam.

             Mam też prawo do rodziny, żebym nigdy nie był sam!

            Mogę uczyć się i pytać, bo nie wszystko jeszcze wiem.

            I bezpieczny powinienem być, by rosnąć dzień za dniem.

             Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić też nie może mnie.

             Dzieci wszystkich krajów świata pamiętajcie prawa swe!''

            ,,Moje prawa” Dominika Góra

             

             20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka świętowany był również w Przedszkolu w Złotej 20 listopada 2023r. w ramach akcji organizowanej przez UNICEF.  Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.  We wszystkich grupach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz odbyły się rozmowy na temat praw dzieci. Nadrzędnymi prawami, które dzieci poznały w tym dniu w przedszkolu były: prawo do zabawy, prawo do miłości, prawo do szacunku oraz zdobywania wiedzy. Przedszkolaki obejrzały również prezentację pt.„Prawa dziecka ”oraz wykonały prace plastyczne pt. „Znam swoje prawa”.Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest bowiem kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.

             

            Autor tekstu: Anna Kowalska

            Zdjęcia: Marta Napora

        • Śniadanie Daje Moc
          • Śniadanie Daje Moc

          • Wzorem lat ubiegłych w naszej szkole przeprowadziliśmy w klasach 1-3 akcję edukacyjną  pod nazwą ,,Śniadanie daje moc”. Akcja polegała na zorganizowaniu wspólnego śniadania i przekazaniu uczniom informacji o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie z produktów przygotowanych przez rodziców przygotowali kolorowe kanapki, do których przyrządzenia użyli zdrowych produktów. Podczas wspólnego śniadania, zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, higienę przygotowania  ale i i na kulturę jedzenia. 

            Dziękujemy Rodzicom dzieci za wspólne zaangażowanie  się w realizację tego projektu.

            Autor tekstu: Jolanta Grzywna

            Zdjęcia: Jolanta Grzywna, Renata Kotoniak, Anna Kumor

          • ŚWIADOMY RODZIC – SZCZĘŚLIWE DZIECKO

          • Dnia 14 listopada w godzinach popołudniowych odbyło się w naszej placówce zaplanowane spotkanie rodziców z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Spotkanie to było odpowiedzią na zgłaszane potrzeby rodziców i obserwowane przez specjalistów w szkole problemy uczniów. Miało za cel podkreślenie roli matki i ojca w wychowaniu swoich pociech i uświadomienie czynników wpływających na ten proces. Psycholog szkolny –  pan Wojciech Pikul – przeprowadził prelekcję na temat "Świadomy rodzic - między kontrolą a wolnością funkcjonowania dziecka". Pedagog szkolny – Barbara Nowakowska - poruszyła problem nadmiernego używania smartfonów przez uczniów i przekazała rodzicom ulotki zawierające informacje o zachowaniach mogących wskazywać na uzależnienie ich dzieci od urządzeń ekranowych. Zachowania te powinny zaniepokoić i zmotywować rodziców do szukania rozwiązań. Realna ocena sytuacji swoich dzieci, które niestety również za ich przyzwoleniem, wiele godzin spędzają przed telewizorem, komputerem lub ze smartfonem w ręku, jest bowiem pierwszym krokiem do zorganizowania
            i udzielenia dziecku adekwatnej pomocy.

                        Spotkanie to było kolejnym z zaplanowanych na ten rok w ramach pedagogizacji rodziców oraz doskonalenia ich umiejętności rodzicielskich.

             

             

            Autor tekstu: Barbara Nowakowska

            Autor zdjęć: Mirosława Nowak - Wawrecka

        • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • Dnia 8 października w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie odbyła się III edycja Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. To cykliczne wydarzenie promujące zdrowy styl życia, przestrzeganie zasad fair play w sporcie oraz rozwój sprawności fizycznej i umiejętności współpracy w zespole ma na celu także integrować i być dobrą zabawą dla przedszkolaków. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął  Świętokrzyski  Kurator  Oświaty, Pan Kazimierz  Mądzik. Po oficjalnym rozpoczęciu Olimpiady odbyła się wspólna rozgrzewka wszystkich uczestników.

            W tegorocznym III już finałowym etapie powiatowym udział wzięły trzy przedszkola z powiatu pińczowskiego:  ze Złotej, Pińczowa i Działoszyc. Mali olimpijczycy konkurowali w czterech dyscyplinach: bieg sztafetowy, bieg z przeszkodami, rzut woreczkami do celu oraz skoki obunóż na odległość. W trakcie rywalizacji nie zabrakło sportowych emocji jak również ogromnego dopingu a przede wszystkim dobrej zabawy. Sportowe konkurencje dały wiele radości dzieciom, które z wielkim zaangażowaniem i dokładnością brały udział w każdej z  rywalizacji. Tak naprawdę zwycięzcami są wszyscy, bo przecież sport to zdrowie. Po wyrównanej, sportowej rywalizacji wyłoniono i nagrodzono zwycięzców:

            I miejsce przedszkole z Pińczowa    

              II miejsce przedszkole ze Złotej   

            III miejsce przedszkole z Działoszyc      

            Każdy z dzieci biorących udział w Olimpiadzie otrzymał pamiątkowy medal a cała drużyna puchar.

            Naszą szkołę reprezentowali: Pola Postrożny, Agata Bochniak, Marta Gręda, Kamila Jaworska, Karolina Kowalska, Natalia Tuleta, Mateusz Machnik, Olivier Paterek, Filip Szczepanowski, Igor Pobiega, Franciszek Górnik, Luis Grzywna. Dzieci przygotowywały panie: Anna Dracz, Magdalena Tyc. Opiekunami w dniu zawodów byli pani Edyta Soja i pan Marek Purchla.

            Gratulacje dla wszystkich dzieciaków !!!

            Tekst:  Marek Purchla, zdjęcia : Jerzy Skuza, Marek Purchla

            https://www.youtube.com/watch?v=LBJ6ZbUZRMs

            https://www.youtube.com/watch?v=ANGT3JUWXjw

             

        • „Koncertowo” o  Niepodległej
          • „Koncertowo” o Niepodległej

          • Jedenasty listopada 1918 roku -  Polska po 123 latach niewoli odzyskuje Niepodległość. Od tego wydarzenia minęło 105 lat. To wielka data -symbol miłości ojczyzny, walki
            o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

            Uczciliśmy to wydarzenie nie tylko apelem w szkole. Podobnie jak rok temu Zespół Placówek Oświatowych w Złotej włączył się w gminne obchody Święta Niepodległości i koncertem patriotyczny pod hasłem Niepodległa, który odbył się 11 listopada 2023r.  w Kościele pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej, uczcił pamięć poległych w walce o niepodległość. Na początku uroczystej Mszy Św., którą odprawił  proboszcz parafii Ks. dr Grzegorz Kaliszewski został odśpiewany Hymn Polski, natomiast po Mszy Św. rozpoczął się koncert z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przygotowany przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w  Złotej pod kierunkiem Pani Mirosławy Nowak-Wawreckiej.

            W obchodach tego święta wzięli udział Wójt Gminy Złota Pan Tadeusz Sułek, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Ireneusz Gołuszka, Radni Gminy Złota z Przewodniczącym Panem Adamem Wypychem, Pani Mariola Warzecha – Dyrektor ZPO w Złotej wraz z gronem pedagogicznym, przedstawiciele wielu instytucji, a także strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Gminy Złota, Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Gminy Złota.

            Niepodległość znaczy wolność - słowo najpiękniejsze. Dzieci i młodzież udowodnili, że mimo upływu czasu – Pamiętają! Że są wdzięczni swoim przodkom za wolność, że ich wiary w Polskę nikt nie pokona, a przede wszystkim, że są PRAWDZIWYMI PATRIOTMI! My dorośli możemy być DUMNI z naszych dzieci i młodzieży. Ich wspaniała postawa daje nadzieję na lepsze jutro. Bo przecież przyszłość jest w ich rękach. Piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych ludzi dostarczyły słuchaczom nie tylko wielu wzruszeń, ale i radości, bo przecież Polska to Niepodległy kraj.

            Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Złota Pan Tadeusz Sułek podziękował wszystkim za udział w tak ważnym święcie, a młodzieży za wzruszający koncert, który jest dowodem na to, że młode pokolenie nie zapomni o przeszłości Polski.

            Po koncercie wszyscy udali się pod Pomnik Partyzantów w Złotej, aby złożyć wieńce i zapalić znicze.

            Pamiętajmy o naszej przeszłości, dbajmy o naszą niepodległość!

            Serdecznie Dziękujemy Rodzicom, dzieciom, młodzieży za  postawę pełną szacunku dla przeszłości, za to, że poświęcili swój wolny czas, aby uczcić tych, dzięki którym żyjemy w WOLNEJ POLSCE.

            W koncercie wystąpili uczniowie ZPO w Złotej:

            1. Maria Kozłowska
            2. Maria Wojtal
            3. Paweł Niedbalski
            4. Bartosz Remion
            5. Joanna Lozia
            6. Kornelia Kabat
            7. Lena Kowalska
            8. Weronika Kasza
            9. Antonina Purchla
            10. Wiktoria Marzec
            11. Karina Pieterwas
            12. Natalia Soja
            13. Kamila Wójcik
            14. Anna Rasińska
            15. Rozalia Mnich
            16. Kamila Molęda

            A także absolwentki naszej szkoły: Martyna Woźniak oraz Gabriela Cabaj.

            Koncert przygotowała i poprowadziła: Mirosława Nowak-Wawrecka przy współpracy z Ks. Dr Grzegorzem Kaliszewskim- proboszczem parafii, Markiem Purchlą, Tomaszem Kurą.

            Dekoracje wykonali: Barbara Nowakowska, Mirosława Nowak-Wawrecka, Marek Purchla, Renata Wojas,  Marek Domagała, Krzysztof Napora.

            W imieniu Pani Dyrektor Marioli Warzechy składam serdeczne podziękowania Państwu Małgorzacie i Sebastianowi Gnacikom za wykonanie i ufundowanie stojaków na krzyże oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu tej uroczystości.

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Małgorzata Gołuszka, Anna Kowalska, Jerzy Skuza.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEWIDOMYCH W PRZEDSZKOLU
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEWIDOMYCH W PRZEDSZKOLU

          • Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
            Antoine de Saint – Exupery

             

                        Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak zrobić sobie herbatę z zamkniętymi oczami? Jak kupić potrzebne nam rzeczy, nie widząc ich?… 13 listopada, w Międzynarodowym Dniu Osób Niewidomych, dzieci z grup 3,4,5 – latków naszego przedszkola, zamknęły na chwilę oczy
            i popatrzyły sercem na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku, które są wokół nas.

            W tym dniu, w ramach projektu "Każdy inny – wszyscy równi", dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których zwrócono uwagę na trudności z jakimi spotykają się na co dzień osoby
            z poważnymi wadami wzroku. Mali uczestnicy zajęć mieli okazję przekonać się na własnej skórze – jak widzi osoba niewidoma. Wykonywali zadania z zasłoniętymi oczami lub przykrytymi przedmiotami, używając przy tym głównie zmysłów słuchu i dotyku. W czasie tych zajęć, dzieci dowiedziały się do czego służy osobom niewidomym biała laska, jaką pomocą jest specjalnie wyszkolony pies - przewodnik, dlaczego na przejściu dla pieszych podczas zmiany świateł słychać dodatkowo dźwięki. Dzieci chętnie wzięły udział w proponowanych ćwiczeniach, choć same przyznały, że nie były one łatwe. Doświadczając trudności w czasie ich wykonywania, oczekiwały pomocy nauczyciela. To pomogło zrozumieć im, jak bardzo ważna jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w pokonywaniu codziennych barier.

             

                        Wszystkim dzieciom i dorosłym borykającym się na co dzień z problemami wynikającymi
            z poważnych chorób oczu i dysfunkcji wzroku życzymy jak najmniej przeszkód na drodze oraz spotykania i poznawania samych życzliwych, wspierających ludzi, którzy będą sprawiać, że świat stanie się bardziej przyjazny i kolorowy.

             

             

            Autor tekstu: Barbara Nowakowska

            Autor zdjęć: Anna Kowalska

        • ,,Szkoła do Hymnu”
          • ,,Szkoła do Hymnu”

          • W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 w  piątek, 10 listopada wspólnie na sali gimnastycznej  odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. My uczniowie i przedszkolaki  Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej uczciliśmy w ten sposób rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sygnał do rozpoczęcia hymnu dała wszystkim pani dyrektor Mariola Warzecha, oprócz uczniów i przedszkolaków  w śpiewaniu uczestniczyli nauczyciele i  pracownicy szkoły.

            Akcja ,,Szkoła do Hymnu” jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2018 roku.

            Dziękujemy Wszystkim za włączenie się do akcji.

             

            Tekst i zdjęcia: Renata Wojas

            Dekoracja: Grażyna Zachariasz

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Sto pięć lat temu – 11listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość. To wielka data -symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Pamiętali o tym uczniowie naszej szkoły, którzy w czwartek pieśnią i słowem uczcili pamięć poległych o wolność Ojczyzny. Apel przygotowany przez uczniów klas VII, VI, V, IV wprowadził wszystkich obecnych w patriotyczny nastrój. Nie mogła zabraknąć Sztandaru ZPO w Złotej oraz Hymnu Polskiego, który zaśpiewali wszyscy obecni.

            Niepodległość znaczy wolność słowo najpiękniejsze – metafora braku wolności w tytule utworu Uwięziony ptak,  a także jego treść najlepiej obrazują sytuację Polski i Polaków w tamtym czasie. Uwięziony ptak nie śpiewa, bo nie można być szczęśliwy w klatce. Dzisiaj, dzięki Naszym Przodkom możemy być szczęśliwi. Jednak datę 11 listopada1918 r. powinien znać każdy Polak, nawet najmłodszy. Tym bardziej cieszy postawa dzieci i młodzieży biorących udział w apelu, które zasłuchane w patriotycznych pieśniach nie miały czasu na nudę. Scenka zaprezentowana przez chłopców z klasy VII miała zobrazować jak nieświadomość młodych ludzi może wpłynąć na odbiór Święta Niepodległości. Pozostaje mieć nadzieję, że teraz wszyscy obecni na sali tę świadomość już mają.  Uroczystą atmosferę podkreśliły patriotyczne pieśni: Rota, Marsz I Brygady, Piechota, Biały Krzyż, Niepodległa, niepokorna, Uwierz Polsko oraz piękna dekoracja. Młodzież Ślubowała Ojczyźnie pamięć, wierność, gotowość do poświęceń.
            Pani Dyrektor Mariola Warzecha podziękowała wszystkim za przygotowanie apelu i pogratulowała wspaniałego występu.

            Pani Dyrektor Mariola Warzecha oraz Ks. Dr Grzegorz Kaliszewski – proboszcz parafii zaprosili obecnych na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny oraz Koncert Dla Niepodległej
            11 listopada o godz. 14:00 w Kościele pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

             

            Apel przygotowali:

            Mirosława Nowak-Wawrecka

            Grażyna Zachariasz

            Marek Purchla

            Ks. Dr Grzegorz Kaliszewski

            Tomasz Kura.

             

            Stojaki na krzyże wykonali i ufundowali Państwo Małgorzata u Sebastian Gnacikowie

            SERDECZENIE DZIĘKUJEMY !!!

            DZIĘKUJEMY  Panu Markowi Domagale i Panu Krzysztofowi Naporze za wykonanie krzyży - elementów dekoracji.

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Małgorzata Gołuszka

        • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
          • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

          • 7 października uczniowie klas IV-V wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

                        Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj, jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.Wszystkich zachwyciła przepiękna szata naciekowa ze skupiskami stalaktytów oraz obozowisko rodziny neandertalskiej.

                        Następnie przejachaliśmy na Święty Krzyż, gdzie ku wielkiemu zadowoleniu uczniów meleksami udaliśmy się na górę. Pod okiem przewodnika zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Uczniowie poznali historię klasztoru, mogli obejrzeć przepiękną zakrystię, przejść się krużgankami oraz zobaczyć relikwie Drzewa Krzyża Świętego w Kaplicy Oleśnickich. Jednak największym wyzwaniem było wejście na kościelną wieżę widokową. Na taras wiodło aż 112 schodów, ale ich pokonanie zapewniło niezapomniane widoki.

                        Kolejnym etapem zwiedzania była krypta grobowa Jeremiego Wiśniowieckiego. Mogliśmy obejrzeć jego szczątki i poczytać o tym, kim był.

                        Ostatni punkt wycieczki, to wejście na galerię widokową, skąd mogliśmy obejrzeć gołoborza łysogórskie.

                        Wycieczka była udana, humory dopisywały. Uczniowie cieszyli się, że mogli zwiedzić mały zakątek naszej ojczyzny.

                        Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy na obiad, a następnie późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Złotej.

        •                                                    Przedszkolaki na spektaklu teatralnym
          • Przedszkolaki na spektaklu teatralnym

          • 6 listopada 2023 roku przedszkolaki z grup: Motylki, Biedronki i Pszczółki, pod opieką swoich wychowawczyń,wybrały się na wycieczkę do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury    w Busku -Zdroju na spektakl teatralny pt.,, Kot w butach”.  Dzieci obejrzały wyjątkowe przedstawienie opowiadające o mądrym, sprytnym, a zarazem przedsiębiorczym kocie, który przebiegłością odmienił życie swojego pana- młodego młynarczyka Jasia.Piękna scenografia, wspaniała gra aktorska, humorystyczne dialogi oraz efekty świetlne  i dźwiękowe sprawiły, że maluchy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniosły się w świat bajki.    Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie opowiadały o obejrzanej sztuce teatralnej, a sam wyjazd przyniósł przedszkolakom wiele niezapomnianych wrażeń i radości.

            Autor tekstu: Anna Kowalska

            Zdjęcia: Marta Napora