• Informacja!

          • Informacja o rekrutacji kandydatów do przedszkola, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej w ZPO w roku szkolnym 2023/2024

            Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej informuje, że dnia 29 marca 2023 r. zostały ogłoszone wyniki rekrutacji nowo przyjętych dzieci do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w Złotej i do klasy pierwszej w szkole podstawowej w Złotej.

            Listy zostały wywieszone w placówce.

            Dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola/ oddziału przedszkolnego / klasy pierwszej  po potwierdzenie woli zapisu dziecka do w/w oddziałów – wzór w załączniku.

            Potwierdzenie należy złożyć w ZPO Złota lub przesłać e-mailem szkola.zlota@interia.pl (w temacie e-maila wpisać deklaracja potwierdzenia woli zapisu dziecka)

             w  dniach 30 – 31 marca 2023 roku.

            Dzieci już uczęszczające do przedszkola zostały przyjęte na podstawie złożonych deklaracji.

             

            deklaracja_potwierdzenia_woli_zapisu_2023-.docx

             

        • Szkolenie dla pocztów sztandarowych.
          • Szkolenie dla pocztów sztandarowych.

          • W dniu 27.03.2023 r. w Kielcach odbyło się szkolenie z zasad Ceremoniału Wojskowego dla pocztów sztandarowych szkół i placówek z województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, oraz Komendanta Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich obejmowało  omówienie symboliki i znaczenia pocztu sztandarowego oraz zasady prawidłowego noszenia i prezentowania sztandaru swojej placówki. Podczas treningu teoretycznego i praktycznego przeprowadzonego pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców, uczniowie ćwiczyli podstawowe chwyty sztandaru, a także postawy, wystąpienie, marsz, zwroty, zatrzymanie i zmiany szyku pocztu sztandarowego podczas uroczystości. Wiedza uzyskana podczas szkolenia była dla uczniów cennym i wartościowym doświadczeniem, pomoże w jeszcze lepszym przygotowaniu Pocztu Sztandarowego do udziału w szkolnych oraz patriotyczno- religijnych uroczystościach.

            W szkoleniu udział wzięli: Wiktoria Marzec, Kornelia Kabat, Antonina Purchla, Rozalia Mnich, Wiktor Kwapisz oraz Bartosz Dziuba. Opiekun; Marek Purchla

            Uczestnicy składają serdeczne podziękowania Wójtowi gminy Złota oraz OSP Pełczyska panu Rafałowi Szczepanikowi za zabezpieczenie bezpiecznego transportu do miejsca szkolenia.

        •  I Memoriał Krzysztofa Marszalika
          • I Memoriał Krzysztofa Marszalika

          • W dniach 24-25 marca 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Pińczowie  odbył się
            I Memoriał Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej. Patronat  nad wydarzeniem objęli: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Pińczowie oraz Urząd Miasta
            i Gminy Pińczów. Organizatorem Memoriału było LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie, które pragnęło w ten sposób oddać hołd Panu Krzysztofowi Marszalikowi,  wieloletniemu nauczycielowi, pasjonatowi siatkówki i cenionemu działaczowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

            W ciągu dwóch dni trwania Memoriału przedstawiciele szkół podstawowych, ponadpodstawowych , absolwentów LO oraz pasjonatów siatkówki rozegrali mecze w piłce siatkowej. Wzięli w nich udział także uczniowie nasze szkoły.

            Wyniki:

            SP2 Pińczów – ZPO Złota   25:18,  25:17

            SP1 Pińczów – SP Działoszyce 19  :  25,21  :  25 

            SP 1 Pińczów – SP 2 Pińczów  19  :  25  , 24  :  26                               

             SP Działoszyce – ZPO Złota   16  :  25 , 16  :  25       

            SP 1 –  ZPO  Złota 16  :  25 ,   20  :  25       

             SP Działoszyce – SP 2 Pińczów  16  :  25  ,25  :  20 , 15  :  11

            Klasyfikacja końcowa:

            I miejsce SP2 Pińczów 

             II miejsce ZPO Złota 

                III miejsce SP Działoszyce

               IV miejsce SP 1 Pińczów

            Uroczystej dekoracji dokonali Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, Wicestarosta Ryszard Barna, dyrektor LO w Pińczowie Anna Golik oraz Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek.  Zawodnikom wręczono puchar, dyplomy oraz medale.

            Dyplom za postawę FAIR PLAY podczas I Memoriału Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej w kategorii szkół podstawowych otrzymał uczeń naszej szkoły Wiktor Maj.

             

            Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek wręczył reprezentacji naszej szkoły pamiątkowe piłki, celem  promowania i upowszechniania wśród młodzierzy tej dyscypliny sportu.

            W turnieju udział wzięli: Wiktor Maj(C), Igor Ziółkowski, Oliwier Węziak, Oskar Sakwa,  Oliwier Sakwa, Karol Kochański, Krystian Paździor , Aleks Niedbalski, Oskar Lisikiewicz, Igor Mider, zabezpieczenie techniczne i zdjęcia Filip Kawiński, Kuba Dolatowski. Opiekun drużyny: Marek Purchla
             

        • Zielony ogródek przedszkolaków
          • Zielony ogródek przedszkolaków

          •                       ,,Na parapecie doniczek bez liku, a w nich nasionka małych ogrodników.

                                    Każdy przedszkolak sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co się tam dzieje.

                                    Pilnuje, żeby rośliny nie były suche, a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.

                                    Myje i sieka na kanapeczki zdrowe roślinki z własnej grządeczki.”

             W salach przedszkolaków z grupy Motylki i grupy Biedronki  w przedszkolu z Złotej powstał na parapecie zielony ogródek.

             Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami posadziły w doniczkach cebule oraz posiały rzeżuchę i owies. Zanim to nastąpiło, przedszkolaki najpierw dokładnie obejrzały cebulki oraz nasiona, określiły ich zapach, wielkość i kształt. Panie pokazały maluchom sposób sadzenia i siania roślin,   a potem wszyscy zabrali się do pracy. Po podlaniu dzieci postawiły doniczki na parapecie, aby miały ciepło i dużo światła.

             Dzięki bezpośredniej obserwacji przedszkolaki mają możliwość poznania cyklu rozwojowego roślin. Ponadto nauczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. Teraz czekają, aż urośnie szczypiorek i rzeżucha, które będą pysznie smakowały na własnoręcznie wykonanych kanapkach.

             

            Autor tekstu: Anna Kowalska

            Autor zdjęć: Anna Kowalska, Barbara Biała

        • Szkolna Ławka Przyjaciółek – kolejny etap!
          • Szkolna Ławka Przyjaciółek – kolejny etap!

          • Kolejne działania związane z konkursem edukacyjny „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” już za nami. Pięknie ozdobiona ławeczka stanęła na korytarzu naszej szkoły!!! W ramach konkursu Pani Renata Wojas przeprowadziła zajęcia edukacyjne z profilaktyki higieny dziewcząt w okresie  dojrzewania. Pierwsza praca konkursowa już powstaje!

             

            Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Rozalia Mnich laureatką konkursu plastycznego pn. Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu
          • Rozalia Mnich laureatką konkursu plastycznego pn. Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu

          • Dwudziestego czwartego marca 2023 r. w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  pod nazwą  Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu.
            Konkurs został zorganizowany przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pińczowie. Konkurs rozstrzygany był w kilku kategoriach wiekowych,  a zgłoszono 300 prac. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej promującej wiedzę  z zakresu ekologii.

            Zwycięzców konkursu powitał Pan Zbigniew Kierkowski – Starosta Pińczowski, który podkreślił jak duże znaczenie ma zaangażowanie młodzieży szkolnej w proekologiczne działania i podziękował za udział w konkursie. Wręczono dyplomy i wartościowe nagrody.

            Wśród laureatów znalazła się uczennica Naszej szkoły ROZALIA MNICH,  która zajęła I miejsce w III kategorii wiekowej. Rozalia przygotowała praca pod kierunkiem Pani Grażyny Zachariasz.

            Gratulacje nagrodzonym złożyli także członkowie Komisji oceniającej prace. Pani Joanna Strączek podkreśliła, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a wybór najlepszych prac niezwykle trudny .

            Gratulujemy Rozalii i życzmy dalszych sukcesów!

        •                                                                   Wiosna, ach to ty!
          • Wiosna, ach to ty!

          • Jak co roku, tym razem jednak o dzień później 22 marca, za sprawą marcowej pogody, która sprawiła nam kaprys w pierwszy dzień wiosny i powitała nas deszczem, wyruszyliśmy barwnym korowodem ulicami Złotej na powitanie wiosny.

             Szukaliśmy śladów i oznak wiosny już dużo wcześniej, jednak dopiero, gdy tradycji stało się zadość i ,, utopiliśmy”w pobliskim strumyku kukły Marzanny-symbol zimy, to poczuliśmy, że wiosna jest już z nami. Promyki wiosennego słońca ogrzewały nasze buzie, a słoneczko towarzyszyło nam całą drogę powrotną do przedszkola. Wracaliśmy ze śpiewem, radosnymi okrzykami i kolorowymi własnoręcznie wykonanymi gaikami.

             Wiosno pozostań już z nami i pomaluj świat kolorami. Mamy nadzieję, że zagościsz u nas na dobre. Witamy cię Wiosno!

             Przedszkolaki z grupy Motyli, grupy Biedronki i zerówki z Przedszkola w Złotej wraz ze swoimi wychowawczyniami.

             Dziękujemy serdecznie panu Kamilowi Adamczykowi- tacie Tymona za zrobienie nam jednej z  kukieł Marzanny.

             

             Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska

        • Witaj Wiosno!
          • Witaj Wiosno!


          •       21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Każda klasa zaangażowała się w pełni.  Uczniowie przygotowali dekoracje wiosenne w klasach, zapoznali się z tradycją palenia czy topienia Marzanny. W korowodzie dzieci wyruszyły nad pobliski strumień by tam wrzucić zimową pannę. W drodze powrotnej szukały oznak wiosny.

        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu
          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu

          •   Pierwszy dzień wiosny to również Dzień Kolorowej Skarpetki, bowiem 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa   i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w           21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

             Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki także włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

             Dzieci na zajęciach w przedszkolu wysłuchały bajki o przygodach kolorowej skarpetki Fredzi, która zrozumiała, że jest inna, a przez to WYJĄTKOWA. Obejrzały również krótki filmik edukacyjny dotyczący tolerancji. Dzięki temu dowiedziały się, że każdy z nas jest na swój sposób inny i różnimy się od siebie pod wieloma względami. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnice w liczbie chromosomów.

             Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.

            Ten wyjątkowy dzień  pozwala zwiększyć świadomość społeczną, uczy tolerancji, akceptacji i zrozumienia.

             

            Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska

        •                                              Dzień Wody - niebieski dzień w przedszkolu
          • Dzień Wody - niebieski dzień w przedszkolu

          • Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone corocznie 22 marca. Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. Nie bez przyczyny Ziemia jest bowiem nazywana Błękitną Planetą.

             20 marca przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej obchodziły więc Światowy Dzień Wody. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko i wspólnie ze swoimi wychowawczyniami odkrywały tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin.

             Zajęcia edukacyjne w przedszkolu zostały połączone ze świetną zabawą. Maluchy poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Wspólnie z wychowawczyniami wykonywały eksperymenty z wodą. Badały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie.

             Dzieci poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się: gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego potrzebna jest woda oraz jak oszczędzać wodę.

             Przedszkolaki poznały również znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomiły sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda. Po tych ciekawych zajęciach dzieci wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać.

        • Dzień św. Patryka
          • Dzień św. Patryka

          • Jak co roku 17-ego marca nasza szkoła obchodziła Dzień św. Patryka- patrona Irlandii. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli na sobie ubrania w kolorze zielonym, który jest nieodłącznym elementem garderoby w tym dniu.  Po pierwsze, symbolizuje jeden z narodowych kolorów Irlandii, nazywanej ,,Emerald Island” czyli Zieloną Wyspą. Po drugie, jak głosi legenda, każdy kto nie założy na siebie nic w tym kolorze, może zostać uszczypany przez legendarnego skrzata zwanego Leprechaun J  Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w lekcjach tematycznych, przygotowanych przez panią Malwinę Strączek i Halinę Wojtasik. Zapoznali się dzięki temu z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi  kultury Irlandii. Obejrzeli prezentację dotyczącą historii świętego Patryka i tradycji z tym dniem związanych.  Zobaczyli także ciekawe filmiki pokazujące jak ten dzień obchodzony jest w innych krajach. Następnie, podczas specjalnego quizu, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o Irlandii i św.Patryku. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością i ciekawością.

        • Dzień Kobiet 2023
          • Dzień Kobiet 2023

          • „KOBIETA – ILE W TYM SŁOWIE PIĘKNA, MIŁOŚCI I ŻYCIA” – tymi pięknymi słowami zaprosiliśmy do udziału w akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wszystkie Panie pracujące w naszej szkole, Panie z Rady Rodziców, a także nasze drogie uczennice. Akademia rozpoczęła się powitaniem i złożeniem życzeń skierowanych do wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych przez pracujących w naszej szkole Panów .

            Przygotowany program słowno muzyczny, przedstawiony przez uczniów naszej szkoły uświetnił tegoroczne obchody. Scenki kabaretowe, piosenki i wiersze rozbawiły zgromadzoną publiczność, oraz pokazały jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają kobiety.

            Pani dyrektor Mariola Warzecha w imieniu wszystkich kobiet podziękowała młodym artystom za piękny, a zarazem humorystyczny spektakl. Słowa podziękowania skierowała również do przygotowujących program artystyczny dzisiejszego wydarzenia, pani Haliny Wojtasik, Ewy Zachariasz i Renaty Kotoniak, oraz panów Roberta Siemieńca i Marka Purchli.

            Rada Rodziców ufundowała piękne kwiaty dla wszystkich zgromadzonych na Sali kobiet , które wręczali chłopcy biorący udział w programie artystycznym.

            Nasi młodzi artyści ze swoim programem wystąpili także w popołudniowych Gminnych obchodach Dnia Kobiet za który otrzymali gromkie brawa.

        • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z PRZEDSTAWICIELEM  POLICJI
          • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

          •       Dnia 7 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie klas VI – VIII z aspirantem Dawidem Muchą – przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Spotkanie z policjantem to wynik ścisłej współpracy szkoły z Policją, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort psychiczny wszystkich uczniów, przeciwdziałanie niepożadanym zachowaniom, zachowaniom ryzykownym, których podejmowanie może rzutować na dalsze życie i mieć konsekwencje w kolejnych etapach edukacji dzieci i młodzieży uczących się w naszej placówce. Tematem przewodnim spotkania były aspekty prawne cyberprzemocy. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat konsekwencji zachowań zaliczanych do cyberprzestępstw, a także uzyskali wiedzę na temat najnowszych zmian w przepisach prawa dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich i małoletnich. Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich obniża wiek odpowiedzialności nieletnich z 13 lat do 10 lat oraz przewiduje dla dyrektora szkoły nowy katalog uprawnień. Dyrektor może w sytuacji, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego bez zawiadamiania organów (Policja, Sąd) o demoralizacji lub popełnieniu czynu karalnego w postaci np. wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zagadnienie, które zostało wyczerpująco omówione przez zaproszonego profilaktyka policyjnego zostało poszerzone o inne tematy związane z przestrzeganiem prawa, a wzbudzające u uczniów ciekawość. Ufamy, że efekty podejmowanych przez szkołę i Policję działań, przy współpracy z rodzicami, będą zadowalające.

             

            Autor tekstu i zdjęć: Barbara Nowakowska

        • Przedszkolaki na spektaklu teatralnym pt.,,Kopciuszek”
          • Przedszkolaki na spektaklu teatralnym pt.,,Kopciuszek”

          •  7 marca 2023 roku przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na wycieczkę autobusem szkolnym do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku- Zdroju, aby obejrzeć spektakl teatralny pt; „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to adaptacja znanej wszystkim baśni. 

             Dzieci mimo, że bardzo dobrze znają baśń o Kopciuszku, z zaciekawieniem oglądały spektakl, w którym dobro i piękno zwyciężyło, a najskrytsze, wyśnione marzenia się spełniły. Aktorzy swoją grą zwracali uwagę na ponadczasowe wartości takie jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Przesłanie "Kopciuszka" popłynęło do  małych widzów zapadając w pamięć słowami, że ,,Prawdziwe piękno mamy w sobie".

             Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami, opowiadając o swojej ulubionej scenicznej postaci, pięknej scenografii, grze świateł i cudownej muzyce.

             Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomagali w opiece nad dziećmi podczas wycieczki: pani Justynie Obważanek, pani Sylwii Wydrze, pani Karolinie Rumas, pani Wioletcie Jach i pani Katarzynie Piękoś.

        • Spotkanie z podróżnikiem - Indie
          • Spotkanie z podróżnikiem - Indie

          • Indie -  według raportu OZN w 2023 roku najludniejszy kraj świata -  były tematem bardzo ciekawego spotkania z podróżnikiem, w którym uczestniczyli uczniowie  klas III-VIII Szkoły Podstawowej w Złotej. Mieli oni okazję poznać ten kraj i posłuchać niezwykłych opowieści
            o obyczajach, obrzędach hindusów i nietypowym - dla nas -  życiu społeczeństwa indyjskiego. Dowiedzieli się dlaczego krowy w Indiach są święte, w co wierzą hindusi, co to jest reinkarnacja. Wiktoria założyła indyjskie sari, czyli strój kobiecy, natomiast Wiktor przymierzył dothi, - tradycyjny strój męski noszony w Indiach, składający się z upiętego w pasie kawałka materiału o długości 4-5 m i ok. 1 m szerokości. Taki strój nosił słynny Mahatma Gandhi.

            Opowieści zobrazowane zdjęciami z podróży przeniosły wszystkich w zupełnie inny świat, ale po spotkaniu wróciliśmy do rzeczywistości😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

          • XII Ogólnopolski Turniej w Gimnastycznym Trójboju Sprawnościowym.

          • W hali sportowej przy Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju w Ginastycznym Trójboju  Sprawnościowym. W gronie 9 drużyn z pięciu województw nie zabrakło również reprezentacji z naszej szkoły.

            Team ZPO/UKS Złota godnie reprezentowali: Oliwier Sakwa( drążek), Karol Kochański( skłony tułowia), Oliwier Węziak (pompki na komendę) BRAWO!!!,

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom które przyczyniły się do organizacji turnieju

            Zapraszamy na obszerną relację:

            http://gminazlota.pl/kolejna-edycja-trojboju-za-nami-foto-wideo/