• Mamy  SZKOLNĄ ŁAWKĘ PRZYJACIÓŁEK
          • Mamy SZKOLNĄ ŁAWKĘ PRZYJACIÓŁEK

          • Biblioteka szkolna w ZPO w Złotej przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” SZKOLNA ŁAWKA PRZYJACIÓŁEK.

            Szkolna Ławka Przyjaciółek to miejsce, gdzie nastolatki będą mogły porozmawiać ze sobą, z nauczycielem, ze szkolnym pedagogiem, z rodzicem. Mamy nadzieję, że pomoże ono rozwiązać problemy związane z okresem dojrzewania, problem z relacją, samooceną i każdy inny. To symboliczne miejsce wsparcia.

            W konkursie wezmą w nim udział dziewczęta z klasy VI. Pierwszym krokiem było przygotowanie ławki  i ten krok już za nami. Dzięki Panu Markowi Purchli, Panu Markowi Domagale i Panu Krzysztofowi Naporze na szkolnym korytarzu pojawiła się piękna drewniana ławka, którą następnie dziewczęta pod czujnym okiem Pani Grażyny Zachariasz i moim -  Mirosławy Nowak-Wawreckiej  - pomalowały farbą.

            Kolejny krok przed nami- ozdabianie ławki😊 Zadanie konkursowe to stworzenie instalacji, gazetki, plakatu czy haseł rozwijających temat „REALIZUJ MARZENIA”. Uczennice pod kierunkiem Pani Grażyny Zachariasz już zaczęły swoje projekty. Natomiast Pani Renata Wojas przeprowadzi zajęcia z zakresu profilaktyki higieny dziewcząt w okresie dojrzewania. Informacje  z kolejnych etapów prac zamieszczę na stronie😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

             

        •                                    ,,Dawno, dawno temu... - w krainie dinozaurów”
          • ,,Dawno, dawno temu... - w krainie dinozaurów”

          •  Dinozaury to stworzenia, które fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic.

             Dlatego 27 lutego przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki obchodziły w przedszkolu Dzień Dinozaura. Z tej okazji wychowawczynie zorganizowały zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów.

             W tym dniu sala przedszkolna zamieniła się w park jurajski, w którym wybuchały wulkany oraz rosły i żyły prehistoryczne rośliny i zwierzęta. Po tym mezozoicznym świecie oprowadzał maluchy dinozaur Marta, zaś kolorem przewodnim, który dominował w tym dniu w ubiorze dzieci był kolor zielony.   

             Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Dowiedziały się jak wyglądały te zwierzęta, czym się żywiły oraz w jaki sposób wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy i z łatwością rozpoznawały nazwy dinozaurów.

             Maluchy rozmawiały również ze swoimi paniami na temat pracy paleontologa i wspólnie ,,dokonały wykopalisk" dzięki którym zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów.

             Nie zabrakło również ciekawych zabawach ruchowych oraz  plastycznych związanych z tematyką zajęć. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły zajęcia badawcze, dzięki którym przedszkolaki mogły poznać działanie wulkanu.

             Dzieci były uśmiechnięte i szczęśliwe, że choć na krótką chwilę mogły przenieść się do krainy dinozaurów, które żyły dawno, dawno temu.

             Wszystkim rodzicom pragniemy serdecznie podziękować za ubranie dzieciaków w tym dniu w stroje koloru zielonego.

        • Klasy I -III w teatrze
          • Klasy I -III w teatrze

          • 22.02.2023r dzieci z klas I-III miały przyjemność obejrzeć przedstawienie teatralne pt. “Rumcajs”. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb  niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Spektakl niósł  ze sobą niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Spektakl przyciągnął uwagę barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Największą emocje wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali brawami.

        • Projekt „Mistrzyni Szymborska” w Bibliotece Szkolnej w Złotej
          • Projekt „Mistrzyni Szymborska” w Bibliotece Szkolnej w Złotej

          • Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku przypada 100. Rocznica jej urodzin.

            Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Polska Noblistka uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego, autorka trzynastu tomów poetyckich to prawdziwa MISTRZYNI.

            Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej włączyła się w obchody Roku Szymborskiej i zgłosiła ZPO w Złotej do Projektu „Mistrzyni Szymborska”. Pierwsze działanie już za nami. Stworzyliśmy gazetki promujące życie i twórczość poetki oraz przypominające cytaty jej autorstwa. Już wkrótce kolejne działanie😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Polacy nie gęsi…

                  …swój język mają!

             

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r.  dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. Podczas pokojowej demonstracji w Dhace w Bangladeszu,  w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Data ta –
            21 lutego – ma przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

             

            Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,

            Kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy

                                                 Ezop

            Jak co roku Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej zorganizowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dwudziestego pierwszego lutego 2023 r. przedstawiłam uczniom klas I-III informacje na temat tego święta. Mieli także okazję zmierzyć się z trudnymi wyrazami polskimi. Czytanie łamańców  językowych okazało się świetną zabawą😊Natomiast Lena, Nikola, Wiktor i Paweł  - uczniowie klasy VI - w krótkiej prezentacji przedstawili koleżankom i kolegom z klas IV-VI idee obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Opowiedzieli także, m. in. o tym jakie zmiany kulturowe przeżywał nasz język polski na przestrzeni dziejów, jak powstały nowe dialekty i co to są znaki diakrytyczne.

             

            Uczniowie klas VII-VIII, tak jak w roku ubiegłym, wzięli udział w Potyczkach z Polszczyzną w formie gry Kahoot, przygotowanej przez członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego), z którym to Towarzystwem Biblioteka Szkolna w Złotej podjęła współpracę. Uczniowie obejrzeli także film nagrany przez  pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten dzień był niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu uczniów. Nie tylko wzbogacił ich o dodatkową wiedzę na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim uwrażliwił na poprawne posługiwanie się polszczyzną, a jak wiemy język polski to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata.

            Szanujmy NASZĄ POLSKĄ MOWĘ i poprawnie posługujmy się językiem polskim, bo jak powiedział Mikołaj Rej:

             

            A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

             

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, Jolanta Grzywna, Agnieszka Bystrzanowska

          • Rekrutacja do Przedszkola

          • Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej  zaprasza  do składania  wniosku o przyjęcie dziecka do:                                                                                                                     

            - oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Złotej, ul. Parkowa 4 , 28-425 Złota,                                                                          

            - Przedszkola Samorządowego w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej ,  ul. Parkowa 4 ,   28-425 Złota,  na rok szkolny 2023/24.

            Termin składania wniosków: od 23.02.2023r do 10 marca 2023r.

            karta_zapisu_klasa_I_2023_24.doc

            -wniosek-do-przedszkola_2023.docx

        •                                Światowy Dzień Kota- lekcja biblioteczna dla przedszkolaków
          • Światowy Dzień Kota- lekcja biblioteczna dla przedszkolaków

          •  Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie w miesiącu lutym. W Polsce od 2006 roku został ustanowiony po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka i zwrócić uwagę na los tych porzuconych, bezdomnych i wolno żyjących zwierząt. Włączając się w obchody tego święta Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej zaprosiła przedszkolaki z grupy Motylki na lekcję biblioteczną poświęconą Światowemu Dniu Kota.

              Wprowadzeniem do Dnia Kota była krótka pogadanka na temat obchodzonego święta. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie o kotkach, opowiadały także o swoich milusińskich. Pani Jolanta Piwowarska kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Złotej przeczytała również maluchom książeczkę pt.,,Kicia Kocia w Bibliotece” oraz ,,Kicia Kocia na lotnisku”.

             Podczas spotkania odbyły się także warsztaty plastyczne podczas których zostały przepięknie pomalowane przez dzieci serca w nawiązaniu do obchodzonych 14 lutego Walentynek. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie biblioteki, zabawa w lokomotywie, piosenki o kotkach, a także bańki mydlane.

             Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują organizatorom spotkania za mile spędzone chwile w bibliotece, licząc na dalszą współpracę.

          • Zabawa choinkowa

          • W ZPO w Złotej 26.01.2023r. odbyła się zabawa choinkowa. Przy muzyce na sali gimnastycznej od godz.14.00- do 17.00 bawiły się przedszkolaki ,zerówka i klasy I-III a od 17.00 do 21.00 klasy IV- VIII. Wszyscy bawili się znakomicie. Były korowody kółeczka , tańce w parach  .O poczęstunek zadbały mamy z Komitetu Rodzicielskiego za co im serdecznie dziękujemy.