• Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
          • Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

          • Dnia 26 kwietnia2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbył się uroczysty apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie klas IV i V pod opieką pani Ewy Książek i pani Ewy Zachariasz przygotowali  montaż słowno- muzyczny o patriotycznej wymowie. Dzieci z ,,0" zatańczyły Krakowiaka . Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie  recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia  Konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zwrócono uwagę jak ważne dla każdego  są: WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. W apelu uczestniczyły dzieci i uczniowie ZPO. Wszyscy ubrani w odświętne stroje  z biało czerwonymi przypinkami i flagami. W dekoracji sali również nie zabrakło wyeksponowania narodowej symboliki. Akademia przebiegała w miłej, uroczystej atmosferze.

        • Rewia na lodzie – „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”
          • Rewia na lodzie – „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”

          •    Uczniowie klas I-III  naszej szkoły w dn. 25.04.2023 r. uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem programu wycieczki była rewia na lodzie. Na lodowisku przy dźwiękach muzyki i licznych efektów specjalnych uczestnicy wycieczki podziwiali występy łyżwiarzy oraz łyżwiarek, którzy wzbudzili  podziw oraz zainteresowanie publiczności zgromadzonej na Lodowisku Cracovii. Przedstawienie zostało oparte na „Niezwykłych przygodach Sindbada Żeglarza”. Oglądane widowisko wszystkim się podobało. Było ciekawie zaaranżowane, przygotowana scenografia interesująca, a występujący zaprezentowali profesjonalną choreografię. Kolejnym punktem wycieczki był seans kinowy w Cinema City w Galerii Kazimierz. Dzieci obejrzały film  pt.,, Szkoła magicznych zwierząt”. Ostatnim punktem wyjazdu był zakup pamiątek na Rynku Głównym Krakowa. Wycieczka mimo deszczowej pogody była bardzo udana.

        • Warsztaty edukacyjne w Umianowicach
          • Warsztaty edukacyjne w Umianowicach

          • 25 kwietnia uczniowie klas VIII, VII i VI wzięli udział w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych w ramach realizacji projektu pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Zajęcia odbyły się w nowo powstałym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach oraz pobliskim terenie. Uczestnicy zostali zapoznani z terenem delty śródlądowej Nidy, z wieloma gatunkami roślin i zwierząt żyjących na tym terenie. Poznali gatunki ryb żyjących w Nidzie obserwując je w wielkogabarytowym akwarium „Nidarium” oraz gatunki i zachowania ptaków drapieżnych. Sami tworzyli mieszanki ziołowe z ziół rosnących na Ponidziu. Uczestniczyli w quizach przyrodniczych. Dzięki takim warsztatom uczniowie mogli wiele się dowiedzieć na temat regionu w którym mieszkają.

        • Światowy Dzień Ziemi z PSB Mrówka w Przedszkolu w Złotej
          • Światowy Dzień Ziemi z PSB Mrówka w Przedszkolu w Złotej

          • Przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki obchodziły Światowy Dzień Ziemi wspólnie ze swoimi starszymi kolegami ze szkoły oraz z Mrówką, która przyszła z wizytą do Przedszkola w Złotej prosto z marketu PSB Mini Mrówka w Złotej i przyniosła worki z ziemią oraz bratki.

             Dzieci miały okazję porozmawiać z sympatycznym gościem o tym, że Ziemia jest piękną błękitno  - zieloną planetą i jednocześnie naszym wspólnym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy.

             Mrówka pokazała maluchom jak należy segregować śmieci i do jakich worków wrzucać poszczególne odpady. Przedszkolaki razem z Mrówką i swoimi wychowawczyniami wsadziły kwiaty w donicach, które ozdabiają wejście do budynku przedszkola, a w pobliżu szkoły posadziły drzewa - klony palmowe, które zostały zasadzone w ramach działań na rzecz ochrony klimatu prowadzonych pod hasłem ,,Zainwestuj w Naszą Planetę”.

             Po wykonanej pracy nie mogło zabraknąć również czasu na wspólne zabawy wśród pięknych drzew rosnących w pobliżu przedszkola.

             Wizyta Mrówki sprawiła przedszkolakom wiele radości. Na zakończenie wspólnych działań dzieci złożyły przysięgę, że będą dbać o swoją planetę Ziemię każdego dnia, a nie tylko od święta, ponieważ są przyjaciółmi przyrody.

             Dziękujemy serdecznie pani Karolinie Safian właścicielce PSB Mrówka w Złotej za kwiaty i ziemię podarowaną dla naszego przedszkola, udostępnienie swojej maskotki firmowej oraz mile spędzony wspólnie czas.

             

            Autor tekstu: Anna Kowalska

            Autor zdjęć: Anna Kowalska, Katarzyna Marzec

             

        • Dzień Ziemi w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej
          • Dzień Ziemi w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej

          • „Zainwestuj w Naszą Planetę”

            - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi.

             

                        24 kwietnia uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.

             

                        W ramach Dnia Ziemi uczniowie ZPO w Złotej  zorganizowali szereg akcji:

             

            •  Plakaty – uczniowie wykonali plakaty promujące ochronę klimatu i rozwiesili je na korytarzach szkolnych,
            • Sadzenie drzew - każda klasa szkolna oraz oddziały przedszkolne zasadzili wcześniej zakupione własne drzewo,
            • Sprzątanie śmieci –  uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali śmieci wokół szkoły oraz na terenie przyległym do szkoły,
            • Kwadrans dla Ziemi 2023 – 24 kwietnia w godz. 20.00 – 20.15 zgasiliśmy światła we własnych domach,
            • STOP  foliowym  torebkom i plastikowym butelkom – ograniczamy korzystanie z jednorazowych tworzyw sztucznych na rzecz opakowań wielokrotnego użytku.

             

                     „Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemnijmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości                                     i szczęściu”.

        • Klasy IV i V na warsztatach w bibliotece
          • Klasy IV i V na warsztatach w bibliotece

          • W piątek 21.04, uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką pani Jolanty Grzywny i pani Malwiny Strączek,wzięli udział w warsztatach odbywających się w Gminnej Bibliotece w Złotej. Spotkanie pod hasłem ,,Pszczółka, nie tylko Maja", prowadziła pisarka i autorka książek dla dzieci, pani Monika Sawicka. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać fakty i ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieli się między innymi jaka hierarchia panuje w ulu, co jedzą pszczoły, czym są trutnie i robotnice, a przede wszystkim dlaczego pszczoły są niezwykle pożyteczne. Po ciekawej prezentacji ,w której dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły ,miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę podczas  rozwiązywania zagadek i krzyżówek.
        •                                               ,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”                            - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w przedszkolu
          • ,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w przedszkolu

          •  Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, przedszkolaki   z grupy Motylki gościły w swoim Przedszkolu w Złotej pana Tomasza Kościńskiego- tatę Adasia i panią Sylwię Futrzyńską- mamę Julii, którzy przeczytali maluchom książki z literatury dziecięcej. Przedszkolaki poznały jedną z przygód lubianej Kici Koci oraz przygodę małego czerwonego traktorka. Dzieci przyniosły również do przedszkola swoje ulubione książeczki, które rodzice czytają im w domu. Z entuzjazmem opowiadały przygody swoich  bohaterów książkowych oraz oglądały kolorowe ilustracje książek. Maluchy dowiedziały się także jak i gdzie powstają książki oraz wykonały piękne zakładki do swoich książeczek. Przedszkolaki obiecały, że będą dbać i szanować książki, które są skarbnicą wiedzy, poszerzają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i w kilka chwil pozwalają przenieść się w zupełnie inny świat.

            Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska

        • „Nasz mały teatrzyk” – III b przedstawia…
          • „Nasz mały teatrzyk” – III b przedstawia…

          • 20 kwietnia uczniowie klasy III b  zaprosili młodsze koleżanki i kolegów z przedszkola, klasy 0
            i klas pierwszych do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Czerwone Kapturki” przygotowanego pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Dracz. Dzieci z uwagą obejrzały spektakl, a po jego zakończeniu nagrodziły trzecioklasistów gromkimi brawami. Potem odpowiadały na pytania dotyczące bajki, bezbłędnie wymieniały nazwy krajów, z których pochodziły Kapturki występujące w przedstawieniu. Nauczyły się też piosenki Czerwonego Kapturka, którą na koniec wspólnie zaśpiewały.

            Dla trzecioklasistów było to nowe i ciekawe doświadczenie, a dla oglądających – mamy nadzieję - miło spędzony czas.
             

        • Powstanie styczniowe 1863-1864 – prelekcja historyczna
          • Powstanie styczniowe 1863-1864 – prelekcja historyczna

          • Osiemnastego kwietnia 2023 r. uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji historycznej pt. „Powstanie styczniowe 1863-1864”, którą przeprowadził Pan Marcin Salomon, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pińczowie. Celem wykładu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat przyczyn, przebiegu i skutków powstania styczniowego, które objęło swoim zasięgiem również Ponidzie. W walkach powstańczych brali udział młodzi literaci, którzy swoje przeżycia i wypadki powstańcze komentowali  w swojej twórczości:

            Miechów, sosnówkę, Chrobrz, Grochowiska,
            Dzwoniąc też w żeby wspomni zbój cara –
            Krwią garstka doszła mężnych nazwiska,
            Garstka się biła jak stara wiara.

            Powstanie styczniowe to największy w dziejach  polski XIX w. zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmuje się 22 stycznia 1863 r. Postanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar
            i odcisnęło ogromne piętno na dążeniach niepodległościowych kolejnych pokoleń Polaków.

             

             

             

             

        • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej – etap powiatowy
          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej – etap powiatowy

          •  Komeda  Powiatowa  PSP w Pińczowie już po raz kolejny gościła 24 finalistów etapów gminnych Ogólnopolskiego konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” . Etap  powiatowy  który odbył się 14 kwietnia miał wyłonić jednego finalistę z poszczególnych grup wiekowych,  reprezentującego nasz powiat w rozgrywkach krajowych. Naszą szkołę reprezentowali : Wojciech Ostrowski, Paweł Niedbalski, Aleks Niedbalski  i Oliwier  Węziak.  Podczas ogłaszania wyników sami organizatorzy stwierdzili, że tegoroczny poziom i wiedza uczestników stały na bardzo wysokim poziomie a o ostatecznej klasyfikacji zadecydowały małe punkty z wypowiedzi ustnych. W  przerwie technicznej podczas sprawdzania prac pracownicy PSP zaprezentowali najnowocześniejszy posiadany sprzęt w jednostce oraz przeprowadzili  pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.W klasyfikacji ostatecznej uczeń naszej szkoły Oliwier  Węziak zajął II miejsce, a pozostali nasi uczestnicy miejsca poza pierwszą trójką. GRATULACJE!!!  Finaliści  z rąk organizatorów, otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy pamiątkowe gadżety. Opiekunami tegorocznych uczestników na etapie gminy i powiatu, byli Pani Barbara Kasperkowicz i Pan Marek Purchla

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości, pogodnego nastroju  oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań wśród rodziny i najbliższych przyjaciół

                                                                                                                                           życzy Dyrekcja szkoły

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • Drugiego kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który został ustanowiony w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Tego dnia urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, jeden z najbardziej znanych autorów piszących dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku Biblioteka Szkolna  w ZPO w Złotej również uczciła ten dzień.  Z książkami dla dzieci wybrałam się do uczniów klasy „0” oraz do przedszkolaków. Dzieci wysłuchały baśni Hansa Christiana Anderesena Skarbonka oraz Ropucha, a potem oglądały  książki dla dzieci przyniesione przeze mnie z biblioteki. Przeczytane historie bardzo im się spodobały, a książki chciały zabrać ze sobą😊 Mam nadzieję, że baśnie zachęcą najmłodszych do czytania, bo przecież celem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest promocja literatury i grafiki dla młodych czytelników.

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Ewa Książek, Anna Kowalska, Mirosława Nowak-Wawrecka

          • „Lekcja w kinie” – wyjazd do BSCK

          • 3 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w multimedialnej „lekcji w kinie” zorganizowanej
            w Busku przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się jak powstają filmy animowane i na czym polega praca animatora. Miały też możliwość samodzielnie wykonać prostą animację oraz wspólnie zaśpiewać piosenkę z filmu „Król lew”. Zajęcia prowadzone przez zawodowego aktora wzbudziły duże zainteresowanie. Dodatkową atrakcją dla uczniów była projekcja filmu animowany pt. ”Urwis”. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy sympatycznego szczeniaka, który po stracie swojej pani przeżył wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód. Na szczęście piesek znalazł nowych przyjaciół i opiekunkę, która pokochała go całym sercem.
            Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Było to świetne połączenie edukacji z rozrywką.

        •                                                    Warsztaty wielkanocne w przedszkolu
          • Warsztaty wielkanocne w przedszkolu

          •  3 kwietnia 2023 roku w Przedszkolu w Złotej odbyły się warsztaty wielkanocne. Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki gościły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Nieprowianki z Nieprowic.           Gospodynie opowiedziały dzieciom o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, zarówno o tych teraźniejszych, jak i tych, których dziś już nie kultywujemy.

             Dzieci pod kierunkiem pań przyozdabiały własnoręcznie styropianowe jajka techniką decoupage,  a potem wykonywały i dekorowały według własnego pomysłu wielkanocne koszyczki. W efekcie każe dziecko stworzyło swoje własne, niepowtarzalne ozdoby, które stanowić będą piękną dekorację ich świątecznego stołu.

             Przedszkolaki nie zapomniały również o przyozdobieniu pięknych jajek dla pani dyrektor Marioli Warzechy i pani wicedyrektor Renaty Wojas, które podarowały im wraz ze słodkościami upieczonymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. 

             Warsztaty wielkanocne zakończyły się słodką niespodzianką. Każdy przedszkolak mógł bowiem skosztować przepysznych babeczek upieczonych przez gospodynie specjalnie dla dzieci.

             Było smacznie, radośnie i kolorowo, a co najważniejsze wspólne tradycje i zwyczaje wielkanocne połączyły pokolenia.

             Bardzo dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Nieprowianki za zorganizowanie kolejnych pięknych warsztatów dla naszych maluszków i poświęcony nam czas.

             Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z okazji Świąt Wielkanocnych pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i smacznego jajka. Niech te Święta Wielkanocne niosą nam wszystkim wiarę i nadzieję na spokojną przyszłość. Życzymy radosnego, wiosennego nastroju oraz ciepłej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole.

             

            Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska

        • Szkolna Ławka Przyjaciółek – REALIZUJ MARZENIA
          • Szkolna Ławka Przyjaciółek – REALIZUJ MARZENIA

          • Jak wiecie Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” SZKOLNA ŁAWKA PRZYJACIÓŁEK. Informowałam Was o etapach Naszych działań. Dziś kolejna dobra wiadomość😊 Pierwsze z dwóch zadań konkursowych pt. REALIZUJ MARZENIA ukończone!  Plakaty wykonane przez dziewczęta z klasy VI pod kierunkiem pani Grażyny Zachariasz i moim - Mirosławy Nowak-Wawreckiej można już obejrzeć na stronie  „Akademii Dojrzewania Lactacyd®”. Oczywiście możecie je zobaczyć także TUTAJ. Przed Nami nowe zadanie do wykonania. Tytuł:  JESTEŚ DLA NAS WAŻNA. Po jego realizacji odbędzie się głosowanie na prace konkursowe. Liczymy na Wasze wsparcie😊

            Tymczasem zapraszamy do korzystania ze Szkolnej Ławki Przyjaciółek!

            Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

             

        • VII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
          • VII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
                                                                                                             Wisława Szymborska

            Już po raz VII Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie zorganizowało Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Uroczystego otwarcia dokonał Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który wyraził podziw dla uczestników, podkreślając, że w dzisiejszych czasach czytanie, nie jest popularną formą rozrywki wśród młodzieży. Jednak obecność uczniów potwierdziła, że Piękne Czytanie nie zanika. Uczennice Naszej Szkoły również wzięły udział w konkursie. Maja Kowalska i Wiktoria Junger, uczennice klasy VIII a, przeczytały fragmenty ulubionych powieści. Maja wybrała fragment powieści L. M. Mongomery Ania z Zielonego Wzgórza, natomiast Wiktoria fragment książki Harry Potter  autorstwa J.K.Rowling. O tym, że świetnie sobie poradzą, wiedziałam już kiedy spotkałyśmy się „na czytaniu” w Bibliotece Szkolnej😊 Pracowałyśmy m. in. nad wymową, artykulacją głosek i interpretacją. Dziewczęta naprawdę Pięknie przeczytały!!! Rywalizowały w kategorii: Uczniowie Szkół Podstawowych.  

            Maja Kowalska zajęła III Miejsce!

            Konkurencja była naprawdę duża. Organizatorzy słusznie zauważyli, że zwycięzcami są Wszyscy uczestnicy. Trzeba naprawdę dużej odwagi i wiele pracy, aby wystąpić przed swoimi koleżankami i kolegami, przed Jury, zwalczyć tremę i zaprezentować utwór. Świetnie poradziły sobie z tym NASZE DZIEWCZĘTA. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a szkoły podziękowania za udział. Gratulujemy i Dziękujemy, że godnie reprezentowały Zespół Placówek Oświatowych w Złotej. Mam nadzieję, że zawsze będą czytać, a ich sukces zmotywuje młodszych kolegów i koleżanki , aby i Oni nie przestawali CZYTAĆ, bo jak powiedziała Mistrzyni Szymborska Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Życzę Wszystkim Takiej  piękne ZABAWY !!!

            Dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w Konkursie.

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, Aleksandra Witkos