• Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu
          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu

          •   Pierwszy dzień wiosny to również Dzień Kolorowej Skarpetki, bowiem 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa   i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w           21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

             Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki także włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.

             Dzieci na zajęciach w przedszkolu wysłuchały bajki o przygodach kolorowej skarpetki Fredzi, która zrozumiała, że jest inna, a przez to WYJĄTKOWA. Obejrzały również krótki filmik edukacyjny dotyczący tolerancji. Dzięki temu dowiedziały się, że każdy z nas jest na swój sposób inny i różnimy się od siebie pod wieloma względami. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnice w liczbie chromosomów.

             Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.

            Ten wyjątkowy dzień  pozwala zwiększyć świadomość społeczną, uczy tolerancji, akceptacji i zrozumienia.

             

            Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska

        •                                              Dzień Wody - niebieski dzień w przedszkolu
          • Dzień Wody - niebieski dzień w przedszkolu

          • Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone corocznie 22 marca. Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. Nie bez przyczyny Ziemia jest bowiem nazywana Błękitną Planetą.

             20 marca przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej obchodziły więc Światowy Dzień Wody. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko i wspólnie ze swoimi wychowawczyniami odkrywały tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin.

             Zajęcia edukacyjne w przedszkolu zostały połączone ze świetną zabawą. Maluchy poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Wspólnie z wychowawczyniami wykonywały eksperymenty z wodą. Badały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie.

             Dzieci poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się: gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego potrzebna jest woda oraz jak oszczędzać wodę.

             Przedszkolaki poznały również znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomiły sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda. Po tych ciekawych zajęciach dzieci wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać.

        • Dzień św. Patryka
          • Dzień św. Patryka

          • Jak co roku 17-ego marca nasza szkoła obchodziła Dzień św. Patryka- patrona Irlandii. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli na sobie ubrania w kolorze zielonym, który jest nieodłącznym elementem garderoby w tym dniu.  Po pierwsze, symbolizuje jeden z narodowych kolorów Irlandii, nazywanej ,,Emerald Island” czyli Zieloną Wyspą. Po drugie, jak głosi legenda, każdy kto nie założy na siebie nic w tym kolorze, może zostać uszczypany przez legendarnego skrzata zwanego Leprechaun J  Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w lekcjach tematycznych, przygotowanych przez panią Malwinę Strączek i Halinę Wojtasik. Zapoznali się dzięki temu z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi  kultury Irlandii. Obejrzeli prezentację dotyczącą historii świętego Patryka i tradycji z tym dniem związanych.  Zobaczyli także ciekawe filmiki pokazujące jak ten dzień obchodzony jest w innych krajach. Następnie, podczas specjalnego quizu, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o Irlandii i św.Patryku. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością i ciekawością.

        • Dzień Kobiet 2023
          • Dzień Kobiet 2023

          • „KOBIETA – ILE W TYM SŁOWIE PIĘKNA, MIŁOŚCI I ŻYCIA” – tymi pięknymi słowami zaprosiliśmy do udziału w akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wszystkie Panie pracujące w naszej szkole, Panie z Rady Rodziców, a także nasze drogie uczennice. Akademia rozpoczęła się powitaniem i złożeniem życzeń skierowanych do wszystkich kobiet, zarówno tych dużych jak i małych przez pracujących w naszej szkole Panów .

            Przygotowany program słowno muzyczny, przedstawiony przez uczniów naszej szkoły uświetnił tegoroczne obchody. Scenki kabaretowe, piosenki i wiersze rozbawiły zgromadzoną publiczność, oraz pokazały jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają kobiety.

            Pani dyrektor Mariola Warzecha w imieniu wszystkich kobiet podziękowała młodym artystom za piękny, a zarazem humorystyczny spektakl. Słowa podziękowania skierowała również do przygotowujących program artystyczny dzisiejszego wydarzenia, pani Haliny Wojtasik, Ewy Zachariasz i Renaty Kotoniak, oraz panów Roberta Siemieńca i Marka Purchli.

            Rada Rodziców ufundowała piękne kwiaty dla wszystkich zgromadzonych na Sali kobiet , które wręczali chłopcy biorący udział w programie artystycznym.

            Nasi młodzi artyści ze swoim programem wystąpili także w popołudniowych Gminnych obchodach Dnia Kobiet za który otrzymali gromkie brawa.

        • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z PRZEDSTAWICIELEM  POLICJI
          • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

          •       Dnia 7 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie klas VI – VIII z aspirantem Dawidem Muchą – przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Spotkanie z policjantem to wynik ścisłej współpracy szkoły z Policją, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort psychiczny wszystkich uczniów, przeciwdziałanie niepożadanym zachowaniom, zachowaniom ryzykownym, których podejmowanie może rzutować na dalsze życie i mieć konsekwencje w kolejnych etapach edukacji dzieci i młodzieży uczących się w naszej placówce. Tematem przewodnim spotkania były aspekty prawne cyberprzemocy. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat konsekwencji zachowań zaliczanych do cyberprzestępstw, a także uzyskali wiedzę na temat najnowszych zmian w przepisach prawa dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich i małoletnich. Nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich obniża wiek odpowiedzialności nieletnich z 13 lat do 10 lat oraz przewiduje dla dyrektora szkoły nowy katalog uprawnień. Dyrektor może w sytuacji, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego bez zawiadamiania organów (Policja, Sąd) o demoralizacji lub popełnieniu czynu karalnego w postaci np. wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zagadnienie, które zostało wyczerpująco omówione przez zaproszonego profilaktyka policyjnego zostało poszerzone o inne tematy związane z przestrzeganiem prawa, a wzbudzające u uczniów ciekawość. Ufamy, że efekty podejmowanych przez szkołę i Policję działań, przy współpracy z rodzicami, będą zadowalające.

             

            Autor tekstu i zdjęć: Barbara Nowakowska

        • Przedszkolaki na spektaklu teatralnym pt.,,Kopciuszek”
          • Przedszkolaki na spektaklu teatralnym pt.,,Kopciuszek”

          •  7 marca 2023 roku przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na wycieczkę autobusem szkolnym do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku- Zdroju, aby obejrzeć spektakl teatralny pt; „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to adaptacja znanej wszystkim baśni. 

             Dzieci mimo, że bardzo dobrze znają baśń o Kopciuszku, z zaciekawieniem oglądały spektakl, w którym dobro i piękno zwyciężyło, a najskrytsze, wyśnione marzenia się spełniły. Aktorzy swoją grą zwracali uwagę na ponadczasowe wartości takie jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Przesłanie "Kopciuszka" popłynęło do  małych widzów zapadając w pamięć słowami, że ,,Prawdziwe piękno mamy w sobie".

             Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami, opowiadając o swojej ulubionej scenicznej postaci, pięknej scenografii, grze świateł i cudownej muzyce.

             Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomagali w opiece nad dziećmi podczas wycieczki: pani Justynie Obważanek, pani Sylwii Wydrze, pani Karolinie Rumas, pani Wioletcie Jach i pani Katarzynie Piękoś.

        • Spotkanie z podróżnikiem - Indie
          • Spotkanie z podróżnikiem - Indie

          • Indie -  według raportu OZN w 2023 roku najludniejszy kraj świata -  były tematem bardzo ciekawego spotkania z podróżnikiem, w którym uczestniczyli uczniowie  klas III-VIII Szkoły Podstawowej w Złotej. Mieli oni okazję poznać ten kraj i posłuchać niezwykłych opowieści
            o obyczajach, obrzędach hindusów i nietypowym - dla nas -  życiu społeczeństwa indyjskiego. Dowiedzieli się dlaczego krowy w Indiach są święte, w co wierzą hindusi, co to jest reinkarnacja. Wiktoria założyła indyjskie sari, czyli strój kobiecy, natomiast Wiktor przymierzył dothi, - tradycyjny strój męski noszony w Indiach, składający się z upiętego w pasie kawałka materiału o długości 4-5 m i ok. 1 m szerokości. Taki strój nosił słynny Mahatma Gandhi.

            Opowieści zobrazowane zdjęciami z podróży przeniosły wszystkich w zupełnie inny świat, ale po spotkaniu wróciliśmy do rzeczywistości😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Mamy  SZKOLNĄ ŁAWKĘ PRZYJACIÓŁEK
          • Mamy SZKOLNĄ ŁAWKĘ PRZYJACIÓŁEK

          • Biblioteka szkolna w ZPO w Złotej przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” SZKOLNA ŁAWKA PRZYJACIÓŁEK.

            Szkolna Ławka Przyjaciółek to miejsce, gdzie nastolatki będą mogły porozmawiać ze sobą, z nauczycielem, ze szkolnym pedagogiem, z rodzicem. Mamy nadzieję, że pomoże ono rozwiązać problemy związane z okresem dojrzewania, problem z relacją, samooceną i każdy inny. To symboliczne miejsce wsparcia.

            W konkursie wezmą w nim udział dziewczęta z klasy VI. Pierwszym krokiem było przygotowanie ławki  i ten krok już za nami. Dzięki Panu Markowi Purchli, Panu Markowi Domagale i Panu Krzysztofowi Naporze na szkolnym korytarzu pojawiła się piękna drewniana ławka, którą następnie dziewczęta pod czujnym okiem Pani Grażyny Zachariasz i moim -  Mirosławy Nowak-Wawreckiej  - pomalowały farbą.

            Kolejny krok przed nami- ozdabianie ławki😊 Zadanie konkursowe to stworzenie instalacji, gazetki, plakatu czy haseł rozwijających temat „REALIZUJ MARZENIA”. Uczennice pod kierunkiem Pani Grażyny Zachariasz już zaczęły swoje projekty. Natomiast Pani Renata Wojas przeprowadzi zajęcia z zakresu profilaktyki higieny dziewcząt w okresie dojrzewania. Informacje  z kolejnych etapów prac zamieszczę na stronie😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

             

        •                                    ,,Dawno, dawno temu... - w krainie dinozaurów”
          • ,,Dawno, dawno temu... - w krainie dinozaurów”

          •  Dinozaury to stworzenia, które fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic.

             Dlatego 27 lutego przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki obchodziły w przedszkolu Dzień Dinozaura. Z tej okazji wychowawczynie zorganizowały zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów.

             W tym dniu sala przedszkolna zamieniła się w park jurajski, w którym wybuchały wulkany oraz rosły i żyły prehistoryczne rośliny i zwierzęta. Po tym mezozoicznym świecie oprowadzał maluchy dinozaur Marta, zaś kolorem przewodnim, który dominował w tym dniu w ubiorze dzieci był kolor zielony.   

             Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Dowiedziały się jak wyglądały te zwierzęta, czym się żywiły oraz w jaki sposób wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy i z łatwością rozpoznawały nazwy dinozaurów.

             Maluchy rozmawiały również ze swoimi paniami na temat pracy paleontologa i wspólnie ,,dokonały wykopalisk" dzięki którym zobaczyły jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów.

             Nie zabrakło również ciekawych zabawach ruchowych oraz  plastycznych związanych z tematyką zajęć. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły zajęcia badawcze, dzięki którym przedszkolaki mogły poznać działanie wulkanu.

             Dzieci były uśmiechnięte i szczęśliwe, że choć na krótką chwilę mogły przenieść się do krainy dinozaurów, które żyły dawno, dawno temu.

             Wszystkim rodzicom pragniemy serdecznie podziękować za ubranie dzieciaków w tym dniu w stroje koloru zielonego.

        • Klasy I -III w teatrze
          • Klasy I -III w teatrze

          • 22.02.2023r dzieci z klas I-III miały przyjemność obejrzeć przedstawienie teatralne pt. “Rumcajs”. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb  niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Spektakl niósł  ze sobą niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Spektakl przyciągnął uwagę barwnymi kostiumami i piękną scenografią. Największą emocje wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali brawami.

        • Projekt „Mistrzyni Szymborska” w Bibliotece Szkolnej w Złotej
          • Projekt „Mistrzyni Szymborska” w Bibliotece Szkolnej w Złotej

          • Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku przypada 100. Rocznica jej urodzin.

            Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Polska Noblistka uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego, autorka trzynastu tomów poetyckich to prawdziwa MISTRZYNI.

            Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej włączyła się w obchody Roku Szymborskiej i zgłosiła ZPO w Złotej do Projektu „Mistrzyni Szymborska”. Pierwsze działanie już za nami. Stworzyliśmy gazetki promujące życie i twórczość poetki oraz przypominające cytaty jej autorstwa. Już wkrótce kolejne działanie😊

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Polacy nie gęsi…

                  …swój język mają!

             

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r.  dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. Podczas pokojowej demonstracji w Dhace w Bangladeszu,  w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Data ta –
            21 lutego – ma przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

             

            Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,

            Kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy

                                                 Ezop

            Jak co roku Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej zorganizowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dwudziestego pierwszego lutego 2023 r. przedstawiłam uczniom klas I-III informacje na temat tego święta. Mieli także okazję zmierzyć się z trudnymi wyrazami polskimi. Czytanie łamańców  językowych okazało się świetną zabawą😊Natomiast Lena, Nikola, Wiktor i Paweł  - uczniowie klasy VI - w krótkiej prezentacji przedstawili koleżankom i kolegom z klas IV-VI idee obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Opowiedzieli także, m. in. o tym jakie zmiany kulturowe przeżywał nasz język polski na przestrzeni dziejów, jak powstały nowe dialekty i co to są znaki diakrytyczne.

             

            Uczniowie klas VII-VIII, tak jak w roku ubiegłym, wzięli udział w Potyczkach z Polszczyzną w formie gry Kahoot, przygotowanej przez członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego), z którym to Towarzystwem Biblioteka Szkolna w Złotej podjęła współpracę. Uczniowie obejrzeli także film nagrany przez  pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten dzień był niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu uczniów. Nie tylko wzbogacił ich o dodatkową wiedzę na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim uwrażliwił na poprawne posługiwanie się polszczyzną, a jak wiemy język polski to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata.

            Szanujmy NASZĄ POLSKĄ MOWĘ i poprawnie posługujmy się językiem polskim, bo jak powiedział Mikołaj Rej:

             

            A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

             

             

            Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka

            Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, Jolanta Grzywna, Agnieszka Bystrzanowska

          • XII Ogólnopolski Turniej w Gimnastycznym Trójboju Sprawnościowym.

          • W hali sportowej przy Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju w Ginastycznym Trójboju  Sprawnościowym. W gronie 9 drużyn z pięciu województw nie zabrakło również reprezentacji z naszej szkoły.

            Team ZPO/UKS Złota godnie reprezentowali: Oliwier Sakwa( drążek), Karol Kochański( skłony tułowia), Oliwier Węziak (pompki na komendę) BRAWO!!!,

            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom które przyczyniły się do organizacji turnieju

            Zapraszamy na obszerną relację:

            http://gminazlota.pl/kolejna-edycja-trojboju-za-nami-foto-wideo/

          • Rekrutacja do Przedszkola

          • Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej  zaprasza  do składania  wniosku o przyjęcie dziecka do:                                                                                                                     

            - oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Złotej, ul. Parkowa 4 , 28-425 Złota,                                                                          

            - Przedszkola Samorządowego w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej ,  ul. Parkowa 4 ,   28-425 Złota,  na rok szkolny 2023/24.

            Termin składania wniosków: od 23.02.2023r do 10 marca 2023r.

            karta_zapisu_klasa_I_2023_24.doc

            -wniosek-do-przedszkola_2023.docx

        •                                Światowy Dzień Kota- lekcja biblioteczna dla przedszkolaków
          • Światowy Dzień Kota- lekcja biblioteczna dla przedszkolaków

          •  Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie w miesiącu lutym. W Polsce od 2006 roku został ustanowiony po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka i zwrócić uwagę na los tych porzuconych, bezdomnych i wolno żyjących zwierząt. Włączając się w obchody tego święta Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej zaprosiła przedszkolaki z grupy Motylki na lekcję biblioteczną poświęconą Światowemu Dniu Kota.

              Wprowadzeniem do Dnia Kota była krótka pogadanka na temat obchodzonego święta. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie o kotkach, opowiadały także o swoich milusińskich. Pani Jolanta Piwowarska kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Złotej przeczytała również maluchom książeczkę pt.,,Kicia Kocia w Bibliotece” oraz ,,Kicia Kocia na lotnisku”.

             Podczas spotkania odbyły się także warsztaty plastyczne podczas których zostały przepięknie pomalowane przez dzieci serca w nawiązaniu do obchodzonych 14 lutego Walentynek. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie biblioteki, zabawa w lokomotywie, piosenki o kotkach, a także bańki mydlane.

             Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują organizatorom spotkania za mile spędzone chwile w bibliotece, licząc na dalszą współpracę.

          • Informacja!

          • Informuję, że w czasie ferii zimowych świetlica środowiskowa działa od poniedziałku do piątku w stałych, ustalonych godzinach tj. 12.00-18.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

                                                                          Koordynator Projektu

          • Zabawa choinkowa

          • W ZPO w Złotej 26.01.2023r. odbyła się zabawa choinkowa. Przy muzyce na sali gimnastycznej od godz.14.00- do 17.00 bawiły się przedszkolaki ,zerówka i klasy I-III a od 17.00 do 21.00 klasy IV- VIII. Wszyscy bawili się znakomicie. Były korowody kółeczka , tańce w parach  .O poczęstunek zadbały mamy z Komitetu Rodzicielskiego za co im serdecznie dziękujemy.

             

        •  JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ FERIE ZIMOWE?
          • JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ FERIE ZIMOWE?

          • Dnia 26 stycznia w naszej szkole gościł przedstawiciel Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie pan Marcin Rożek. Uczniowie klas I-IV za sprawą strażaka i pedagoga szkolnego przypomnieli sobie zasady, które należy przestrzegać, by ferie zimowe spędzane
            w miejscu zamieszkania lub poza nim były bezpieczne dla wszystkich. Spotkanie to było dla uczniów także świetną okazją do zadawania nurtujących ich pytań, których na co dzień nie mają możliwości skierować do przedstawiciela Straży Pożarnej.

                        Zasady bezpiecznego zachowania się i wypoczynku w domu, poza nim, ale także
            w Internecie poznali w tym dniu także uczniowie klas V-VIII podczas wspólnego spotkania
            z pedagogiem szkolnym. Prelekcja poruszyła między innymi kwestię ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży. Omówione zostały zagadnienia takie jak: konsekwencje palenia papierosów, e – papierosów, spożywania alkoholu czy środków psychoaktywnych, zagadnienie cyberprzestępstw
            i ryzyka zarażenia wirusem HIV, które w ostatnich miesiącach w Polsce narasta, a także kwestia zawierania nowych znajomości zwłaszcza przez dziewczęta i zasady zachowania się na różnego rodzaju imprezach. Uczniowie zapoznali się także z ofertą zajęć sportowych odbywających sie na Hali Sportowej przy naszej szkole, a przygotowanych specjalnie na czas ferii zimowych jako alternatywa spędzania czasu wolnego np. przed komputerem. Kierownik Hali – pan Marek Purchla - zaprosił i zachęca uczniów do aktywnego spędzania czasu podczas ferii zimowych.

                        Należy pamiętać, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą wszystkim cieszyć się wolnym czasem, odpocząć i miło spedzić ferie. Poniżej przypominamy także zalecenia Policji:

            1.  Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.
            2.  Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu.
            3.  Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny.
            4.  Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania.
            5.  Nie ufamy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów.
            6.  Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze bierzemy ze sobą ciepły napój w termosie
            7.  Kiedy zauważymy obcego psa:

            - nie podchodzimy do niego blisko,

            - nie uciekamy ani nie odwracamy się do psa tyłem,

            - nie krzyczymy ani nie machamy rękoma,

            - unikamy patrzenia psu prosto w oczy

            - opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok,

            - możemy kilka razy zamrugać – to sygnał uspokajający dla zwierzęcia,

            - wycofujemy się ustawiając się bokiem do psa,

            - jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę zatrzymujemy się i ponownie kilka razy mrugamy oczami.

            8. Pamiętamy o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

            9. Nie zapominamy, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy.

            - nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły.

            - gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie mówimy o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

            - nigdy nie ufamy osobom poznanym w sieci – jeśli planuje się spotkanie z taką osobą zawsze trzeba poinformować o tym swoich rodziców,

            - zabezpieczamy swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów,

            - zawsze stosujemy zasady NETYKIETY – zasady kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu, czyli stosujemy się do regulaminu stworzonego przez samych Internautów.

                        Uczniom i ich rodzinom życzymy bezpiecznie spędzonych ferii zimowych i radości z dobrze wykorzystanego czasu wolnego.

             

            Autor tekstu: Barbara Nowakowska

        • Dla Babci i Dziadka,,W KOLORACH MIŁOŚCI...”
          • Dla Babci i Dziadka,,W KOLORACH MIŁOŚCI...”

          • Cudowne spotkanie w kolorach miłości za nami ❤️❤️❤️❤️. Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszej szkoły. W tym roku, 25 stycznia o godzinie 9.00  udekorowana  sala gimnastyczna Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej zapełniła się nie tylko babciami i dziadkami ale również rodzicami uczniów klasy II, III a i III b. W tym dniu do szkoły  przybył także Wójt Gminy Złota–p. Tadeusz Sułek. 

            Dyrektor szkoły,  p. Mariola Warzecha serdecznie powitała przybyłych gości i złożyła  życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Podkreśliła ich bardzo ważną rolę edukacyjną i wychowawczą  w życiu wnucząt.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do tej uroczystości pod okiem swoich pedagogów. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych. Lekcja ciszy o pięknej róży i jej delikatnych płatkach to  mocny tekst, mocy przekaz. Pełen wzruszeń. ❤️ Mili goście ze wzruszeniem,  mocniejszym biciem serca  odbierali  czułe słowa skierowane pod ich adresem.  Następnie z uśmiechem, dobrymi nutkami i lekkością słowa dzieci w przepięknych strojach przedstawiły ,,Czerwonego kapturka”. Widzowie z zapartym tchem podziwiali grę młodych aktorów. Na zakończenie części artystycznej, dzieci z w dowód wdzięczności za okazaną miłość i trud wychowania, wręczyły babciom i dziadkom piernikowe serduszka. Po występie p. dyrektor Mariola Warzecha podziękowała rodzicom, dzieciom oraz nauczycielom p. A. Dracz, J. Grzywna, E. Cichej, R. Magdziarz za trud włożony w przygotowanie pięknej i wzruszającej uroczystości.

            Głos zabrał również Wójt, p. Tadeusz Sułek, który złożył serdeczne życzenia babciom i dziadkom. Życzył, aby wnukowie odwzajemnili ich miłość swoimi, małymi serduszkami.

            Dziadkowie jednym głosem i słodkim upominkiem podziękowali za wspaniałą uroczystość, których na co dzień im brakuje i polecają się wdzięcznej pamięci za rok!
            Rodzice zaprosili na pyszny słodki poczęstunek.

            Ten dzień oraz uroczystość na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

            DZIĘKUJEMY❤️