•                                                        Święta majowe w przedszkolu
          • Święta majowe w przedszkolu

          •  Ostatni tydzień kwietnia zajęcia w przedszkolu w grupie Motylków i Biedronek poświęcone były świętom majowym: 1maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja- Uchwalenie Konstytucji 3 maja.

            Była to dobra okazja do rozmowy z dziećmi o Ojczyźnie. Bardzo ważne jest bowiem, aby od najmłodszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas bliskie i ważne.

            Przedszkolaki w trakcie zajęć w przedszkolu wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale obejrzały też film edukacyjny dla dzieci o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe.

            Dzieci recytowały również wiersz W. Bełzy „Katechizm dziecka polskiego” oraz zaśpiewały Hymn Polski. Swoje emocje wyraziły także w pracach plastycznych przedstawiających polskie symbole narodowe.

            Każdy przedszkolak obiecał, że wspólnie z rodzicami wywiesi podczas świąt majowych na swoim domu biało- czerwoną flagę.

            Pielęgnowanie i rozwijanie już od najmłodszych lat dumy z tego, że jesteśmy Polakami, stworzy w przyszłości Polskę lepszą i piękniejszą.

            Przecież już wkrótce nasza Ojczyzna będzie właśnie w rękach tych Maluchów.

        • Jestem Polką, jestem Polakiem
          • Jestem Polką, jestem Polakiem

          • Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także  rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy uczcić jeden z najważniejszych polskich symboli - naszą biało-czerwoną flagę. Zerówkowicze miały okazję przypomnieć sobie historię Państwa Polskiego, odszukiwać nazwę naszego kraju na mapie i wykonywać patriotyczne prace plastyczne. Malowały flagi, wykonywały godło oraz słuchały hymnu narodowego. Uczyły się wierszy patriotycznych : „Barwy ojczyste” i „Katechizm polskiego dziecka”. Tematyka całego tygodnia była dla dzieci wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna. Uczucia patriotyczne i szacunek do symboli narodowych warto pielęgnować od najmłodszych lat.

        • „Młodzież zapobiega pożarom”  - etap powiatowy
          • „Młodzież zapobiega pożarom” - etap powiatowy

          • 22 kwietniu w Komedzie Powiatowej  PSP w Pińczowie odbył się konkurs „Młodzież zapobiega pożarom”  - etap powiatowy. Naszą szkołę reprezentowały :Zuzanna Borzęcka i Amelia Czekalska Obie nasze uczennice zakwalifikowały się od finału ustnego tego konkursu .Po wyrównanej i zaciętej  walce Zuzia zajęła II  a Amelka  III miejsce. W trakcie sprawdzania prac mogliśmy obejrzeć  pokaz udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz zwiedzić całą komendę.

        •                                               Przedszkolaki dbają o swoją planetę Ziemię !
          • Przedszkolaki dbają o swoją planetę Ziemię !

          •   ,,Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem” - takie hasło towarzyszyło przedszkolakom z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia . Była to bardzo dobra okazja do utrwalenia wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Maluchy rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Dzieci miały możliwość rozwinąć swoje wiadomości na temat ekologii oraz kształcić zainteresowania środowiskiem przyrodniczym. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. W praktyczny sposób mogły również wykorzystać swoją wiedzę segregując śmieci i wrzucając odpady do odpowiednich worków.

            Na koniec „dnia ekologicznego” maluchy bawiły się wspólnie pośród pięknych drzew, które rosną wokół budynku przedszkola.

        • Powiatowy Konkurs Historyczny ,, Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie "
          • Powiatowy Konkurs Historyczny ,, Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie "

          • W Powiatowym Konkursie Historycznym ,, Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie " , wziął udział uczeń z naszej szkoły Olaf Wawrecki .

            Konkurs przebiegał w dwóch etapach : 

            I etap szkolny - przeprowadzony w formie pisemnej . Olaf uzyskał najlepszy wynik w szkole .

            II etap powiatowy - przeprowadzony w siedzibie PBW w Kielcach Filia Pińczów .

            Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych , upowszechnianie wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego oraz rozwój i kształtowanie świadomości narodowej .

            Ucznia do konkursu przygotowała pani Grażyna Zachariasz .

            Życzymy dalszych sukcesów .  

        • Stroiki świąteczne
          • Stroiki świąteczne

          • Wczoraj uczniowie z klasy III wykonywali wraz z wychowawczynią wielkanocne stroiki, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie mogli konstruktywnie spędzić czas, polepszając swoje umiejętności techniczne, słuchając przy tym wielkanocnych piosenek. Dzieci były usatysfakcjonowane swoją pracą, a wykonane stroiki zanieśli do swoich domów, aby móc pochwalić się rodzicom swoimi dziełami. Zapewne wielkanocne stroiki wprowadzą doskonałą atmosferę w domach na okres świąteczny.

        • Pomoc Ukrainie
          • Pomoc Ukrainie

          • Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej w pełni solidaryzują się z ludnością Ukrainy, która w ostatnim czasie padła ofiarą agresji Federacji Rosyjskiej. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w zbiórkę artykułów spożywczych i przemysłowych dla uchodźców przebywających na naszym terenie.

             

            Punkt zbiórki rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy  uruchomiono w Pińczowie przy ulicy   1 Maja 2, gdzie spływają  dary z całego powiatu pińczowskiego. Działania na miejscu koordynują wolontariusze ze stowarzyszeń Krewcy Ponidzianie oraz Gesty Regesty.

            Naszą pomoc w szkole zainicjowali przedstawiciele samorządu szkolnego. Pod kierunkiem przewodniczącej szkoły Aleksandry Borzęckiej, uczniowie trójek klasowych z klas IV – VIII  wspólnie debatowali jak mogą okazać pomoc potrzebującym.  Uczniowie zorganizowali zbiórkę pieniędzy i za zebraną kwotę kupili: kaszę gryczaną, masło, olej, pasztety i ser żółty. Do akcji dołączyły się również młodsze klasy, którzy przekazali środki czystości i inne artykuły spożywcze.

            Jesteśmy ogromnie wdzięczni rodzicom uczniów, gdyż bez ich pomocy ta akcja by się nie powidła – jednocześnie jesteśmy dumni z młodzieży, która potrafi być empatyczna i podejmuje działania organizując pomoc potrzebującym ludziom. 

        • Poznajemy zwyczaje wielkanocne
          • Poznajemy zwyczaje wielkanocne

          • Przez cały tydzień dzieci w zerówkach poznawały tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych.

            Na zajęciach malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły wielkanocne kurczaczki i koszyczki. Poznały ciekawostki związane z tradycją przygotowywania i święcenia palm.  Same też wykonały z bibuły piękne palmy.

            Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały.

        • Szkolne rozgrywki w szachy i warcaby
          • Szkolne rozgrywki w szachy i warcaby

          • Po raz kolejny w naszej placówce odbyły się szkolne rozgrywki w szachach i warcabach. Udział w nich wzięli uczniowie i uczennice pasjonujący się tymi dyscyplinami sportu. Na początku rywalizacja odbywała się w poszczególnych klasach, z których najlepsi wywalczyli awans do rozgrywek szkolnych. W następnym etapie walczono systemem ,,każdy z każdym". Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych :   klasy IV - VI i klasy VII - VIII. Po wyrównanych i stojących na wysokim poziome partiach, wyniki przedstawiają się następująco:

            klasy IV - VI szachy

            I miejsce - Wiktor Kwapisz, klasa IV

            II miejsce - Lena Kowalska, klasa V

            III miejsce - Joanna Lozia, klasa V

            Klasy IV - VI warcaby

            I miejsce - Antonina Purchla, klasa V

            II miejsce - Bartosz Dziuba, klasa VI

            III miejsce - Natalia Soja, Klasa V

            klasy VII - VIII szachy

            I miejsce - Filip Kawiński, klasa VIIA

            II miejsce - Piotr Koral, klasa VIII

            III miejsce - Mateusz Sala, klasa VIIB

            Klasy VII - VIII warcaby

            I miejsce - Aleksandra Borzęcka, klasa VIII

            II miejsce - Amelia Czekalska, klasa VIII

            III miejsce - Zuzanna Borzęcka, klasa VIII.

        • Konkurs ,, Szanuj wodę , szanuj zieleń bądź Ponidzia przyjacielem ‘’  z nagrodami!
          • Konkurs ,, Szanuj wodę , szanuj zieleń bądź Ponidzia przyjacielem ‘’ z nagrodami!

          • 8.04.2022 r.  rozstrzygnięty został powiatowy konkurs plastyczny,,Szanuj wodę , szanuj zieleń bądź Ponidzia przyjacielem ‘’  zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Pińczowie .Na konkurs wpłynęło przeszło 300 prac w czterech kategoriach wiekowych .Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży tematyki z zakresu ekologii. Uczniów do konkursu przygotowała p.Grażyna Zachariasz .Pierwsze miejsce w trzeciej kategorii wiekowej zajęła uczennica klasy szóstej Kamila Molenda .Trzecie miejsce w drugiej kategorii wiekowej zajął Karol Warszawa z klasy czwartej .Nagrodzeni z rąk Starosty pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego odebrali cenne nagrody .Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów .

        • Każde dziecko wie, że sport to zdrowie
          • Każde dziecko wie, że sport to zdrowie

          • W miesiącu  kwietniu przypada Dzień Sportu w związku z tym dzieci z zerówek wzięły udział w grach i zawodach sportowych w Hali Sportowej. Zebranych  powitała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych pani Mariola Warzecha życząc dzieciom wspaniałej zabawy, zdrowej rywalizacji oraz przestrzegania zasad fair – play. Zerówkowicze z wielkim zapałem uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych. Ćwiczyły sprawność ogólną, szybkość, dokładność i koordynację wzrokowo – ruchową. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping i świetna zabawa. Każde prawidłowo wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromną radość i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Na koniec zawodów pani dyrektor podziękowała dzieciom za aktywny udział w zajęciach sportowych i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

             Nie zabrakło też zdjęć z Tygrysem Felkiem, który uatrakcyjnia wszystkie imprezy na hali sportowej. Zawody wspólnie z wychowawczyniami poprowadził pan Marek Purchla.

        • VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
          • VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

          • Zgodnie z zapowiedzią Amelia i Magda, uczennice VIII klasy reprezentowały naszą szkołę w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, zorganizowanym przez LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Pracowały z tekstami pod okiem pani Mirki Nowak-Wawreckiej. Amelia przeczytała fragment książki J.K. Rowling Harrty Pottter i insygnia śmierci , natomiast Magda fragment książki K.West Chłopak na zastępstwo. Konkurencja była duża, bo w konkursie wzięło udział 21. uczniów. Dziewczęta otrzymały dyplomy za udział w konkursie, a szkoła podziękowanie. Jak podkreślili organizatorzy wszyscy wyszli z sali zwycięsko, bo przecież trzeba odwagi i wiele pracy, żeby  stanąć przed tak dużym gremium, zwalczyć tremę i pięknie się zaprezentować. Magdzie i Amelii się to udało. Gratulujemy i dziękujemy, że godnie reprezentowały naszą szkołę w konkursie. Przy okazji, jak same stwierdziły, świetnie się bawiły.

        •  Kibicowali zawodnikom
          • Kibicowali zawodnikom

          • W środowe popołudnie odbył się mecz półfinałowy PGNiG Pucharu Polski,  pomiędzy drużynami  Łomża Vive Kielce a Energą MKS Kalisz. Gospodarze, drużyna z Kielc pewnie pokonała wynikiem 37:22 gości z Kalisza i zasłużenie awansowała do finału Pucharu Polski. Poczynania zawodników , po dłuższej nieobecności związanej z pandemią, mogli oglądać uczniowie biorący udział w  zajęciach świetlicowych  w ramach projektu ,,Świetlica Środowiskowa w Złotej miejscem nauki i zabawy” oraz uczęszczający na  sportowe, popołudniowe pozalekcyjne zajęcia ogólnorozwojowe. Był to wyjazd rodzinny i integracyjny, ponieważ udział brali uczniowie i ich rodzice Wyjazd koordynował  p.M.Purchla.

        • „Cyrkowy Szok”
          • „Cyrkowy Szok”

          • W środę 6 kwietnia uczniowie ZPO w Złotej mieli okazję poznać niektóre tajniki sztuki cyrkowej, za sprawą pokazu w wykonaniu artystów Cyrku SZOK. Nie tylko oglądali pokaz żonglerki, akrobacje, jazdę na rowerze czy pokaz magii, ale sami wystąpili na scenie. Najmłodsi próbowali swych sił w jeździe na bicyklu, a także w ćwiczeniach z hula-hop, a właściwie z kilkoma naraz😊 Wśród publiczności pojawił się także superman, który nikomu nie szczędził „piątek” 😊Świetnie bawili się także starsi uczniowie, co dowodzi, że warto brać udział w tego rodzaju rozrywkach.  Zabawa była przednia😊

          • Szkolny Klub Sportowy-kolejna edycja zajęć

          • Pod Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, ruszyła w naszej szkole kolejna już edycja zajęć sportowych w ramach Wojewódzkiego programu " Szkolny Klub Sportowy". Program finansowany jest ze środków MInisterstwa Sportu i Turystyki i współfinansowany przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie  z  klas IV - VIII naszej szkoły, mogą skorzystać z dodatkowych zajęć ogólnorozwojowych takich jak: piłka nożna, koszykówka , tenis stołowy, badminton, gry i zabawy ruchowe oraz zajęcia z lekkiej atletyki.

            Program SKS jest partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Pho#nix Active School.

        • Warsztaty Wielkanocne ze Złocowiankami
          • Warsztaty Wielkanocne ze Złocowiankami

          • 7 kwietnia przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej uczestniczyły w Gminnej Bibliotece Publicznej w Złotej w Warsztatach Wielkanocnych ,,Tradycje, zwyczaje, pisanki”zorganizowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Złotej. Złocowianki ubrane w piękne, regionalne stroje wykonywały wspólnie z maluchami pisanki wielkanocne techniką decoupage.

             Przedszkolaki dowiedziały się od Pań wielu ciekawych informacji dotyczących tradycji, zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieci mogły również posłuchać pięknego śpiewu Złocowianek oraz wysłuchać czytanych przez nie fragmentów wierszy i bajek o tematyce wielkanocnej.

             Wspólnie wykonane pisanki wyglądały przepięknie. Ogromną radość sprawiło zaś dzieciom to, że każdy mógł zabrać swoje własnoręcznie przyozdobione jajko do domu. 

             Dziękujemy serdecznie wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Złotej za poświęcony nam czas oraz mile spędzone wspólnie chwile.

             Szczególne podziękowania kierujemy dla Pani Jolanty Piwowarskiej kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Złotej, która zawsze o wszystko potrafi wspaniale zadbać i wszystko wspaniale zorganizować

             

                                                               Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami

        • Warsztaty wielkanocne z Kołem Gospodyń Wiejskich
          • Warsztaty wielkanocne z Kołem Gospodyń Wiejskich

          • 5 kwietnia uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili Panie prowadzące Koło Gospodyń Wiejskich w Nieprowicach. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom w łatwy i przyjemny sposób tradycji pielęgnowanych od wieków i przekazywanych z pokolenia na pokolenie, związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych.

            Po wspólnym śniadaniu uczniowie wykonali własnoręcznie przepiękne kartki świąteczne z przygotowanych elementów dekoracyjnych. Dostarczyło to wszystkim wielu radosnych chwil. Ogromną przyjemnością i „artystyczną przygodą” było wykonanie palemek z bazi, bukszpanu, barwinku i ozdobienie kwiatami z bibuły oraz małymi pisankami.
            Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor.  Spotkanie zakończono bardzo smacznym obiadem oraz słodkim deserem.

            Wychowawczynie klas I-III  składają serdeczne podziękowania Paniom, za poświęcony czas i poprowadzone zajęcia. Było to doskonałe spotkanie integrujące różne pokolenia, czego dowodem był bardzo aktywny udział dzieci w  tworzeniu dekoracji świątecznych. Mamy  nadzieję, że młode pokolenie będzie pielęgnowało świąteczne tradycje naszego regionu.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • Drugiego kwietnia –  co roku – przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.  Tego dnia urodził się  Hans Christian Andersen – duński baśniopisarz, jeden z najbardziej znanych autorów piszących dla dzieci. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest  od 1967 roku. Organizatorem uroczystości jest inny kraj. Polska była nim w roku 1979. 

            Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej również uczciła ten dzień. Przedszkolaki, uczniowie klas „0” oraz uczniowie klas I-III  wzięli udział w zorganizowanym przez panią Mirkę Nowak-Wawrecką Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci. Pani Mirka przedstawiła krótką biografię pisarza i zaprosiła dzieci do wysłuchania baśni Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka. Zadaniem wszystkich uczniów było pokolorowanie rysunków związanych z tą baśnią. Chętni uczniowie przekażą swoje prace na wystawę w szkolnej bibliotece. Uczniowie obejrzeli także wystawę książek dla dzieci. Baśnie Andersena bardzo im się spodobały, powiedzieli, że przyjdą wypożyczyć książki. Najmłodsi poproszą rodziców o przeczytanie, natomiast starsi uczniowie będą czytać sami. Mamy nadzieję, że historie zapisane na kartach książek, zachęcą ich do czytanie i może Ci Najmłodsi staną się Ratownikami Czytelnictwa😊

        • Przedszkolaki piją soki – Dzień Marchewki w przedszkolu
          • Przedszkolaki piją soki – Dzień Marchewki w przedszkolu

          •   Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej świętowały

            „Dzień Marchewki”.

              Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w odcieniach koloru pomarańczowego. Wszystkie działania zaplanowane w trakcie zajęć przez wychowawczynie były tematycznie związane z marchewkami oraz zdrowym odżywianiem. Odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania, walorów smakowych i zdrowotnych marchewki oraz innych warzyw i owoców. Dużo radości sprawiło dzieciom przygotowywanie  z pomocą wychowawczyń marchewkowo- jabłkowego soku, którym każdy przedszkolak mógł się delektować do woli. Maluchy wesoło bawiły się również przy muzyce, tańczyły i śpiewały piosenki. Następnie przedszkolaki wykonały prace plastyczne, w których główną rolę „grała” oczywiście marchewka.

             Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.