Przerwa wakacyjna
Realizacja projektu zakończona!
Zakończyła się realizacja projektu „ Świetlica Środowiskowa w Złotej miejscem nauki i zabawy” . Świetlica działała od 10 lutego 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00 spełniając funkcję opiekuńczo-wychowawczą i edukacyjną.
Oprócz oferty zajęć dzieci miały możliwość uczestniczyć w wyjazdach do kina, na mecze sportowe, w 3 –dniowych wycieczkach do Trójmiasta.
Zatrudniony psycholog, doradca edukacyjno -zawodowy oraz prawnik będącym w potrzebie dzieciom i ich rodzicom/opiekunom udzielali wsparcia. Udział w projekcje był bezpłatny!
200
,,Z darami natury świat nie jest ponury!" - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny w Przedszkolu w Złotej
W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 w Przedszkolu Samorządowym w Złotej w grupie Motylki realizowany był Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Z darami natury świat nie jest ponury!”, który miał na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Projekt był zgodny z obowiązującą Podstawą Programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz pierwszym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2022/2023: ,,Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”.
Warunkiem uczestniczenia w projekcie było wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego, zrealizowanie minimum 10 zadań z listy zadań do wykonania, a na koniec wypełnienie i wysłanie formularza ewaluacyjnego.W ramach projektu przedszkolaki zrealizowały w ciągu roku szkolnego następujące zadania:
1.„Jeżowy domek” – wykonanie schronienia dla jeży na czas zimowego snu.
2. „Lecą na głowę liście kolorowe” – zabawy z liśćmi.
3.„Kalosze, których nie noszę” – drugie życie kaloszy.
4. ,,Ekologiczna gra matematyczna”- wykonanie dowolnwj gry planszowej, terenowej ,ruchowej.
5. „Malowanki – szmacianki” – pędzel ze szmatki.
6. „Boso przez świat”
7. „Papierowe wydzieranki” – tworzymy kreatywne prace plastyczne ze skrawków papieru.
8.„Szyszkowy zawrót głowy” – wykorzystanie szyszek w pracach plastyczno-technicznych.
9.,,Z kamyka zabawka dla smyka”- zabawy z użyciem kamieni.
10. ,,Idzie wąż, idzie wąż..”- wykorzystanie starych rajstop do zabaw muzyczno- ruchowych.
11. ,,Leśne ludki”- nauczanie outdoorowe.
Oprócz walorów edukacyjnych, projekt ten był wspaniałą zabawą! Dzieci wykorzystując materiały naturalne tworzyły ciekawe prace plastyczne, techniczne, muzyczne oraz gry zespołowe.
Za wykonane zadania Przedszkole w Złotej zdobyło certyfikat , a wychowawczynie i każde dziecko otrzymało imienny dyplom z podziękowaniem za udzieł w projekcie, z czego się niezmiernie cieszymy.
Koordynatorami projektu edukacyjnego ,,Z darami natury świat nie jest ponury!” były panie Anna Kowalska i Katarzyna Marzec.
Tekst i zdjęcia: Anna Kowalska
8
Podsumowanie Projektu „BohaterON w Twojej Szkole 2022” w Przedszkolu w Złotej
W październiku i listopadzie 2022 roku Przedszkole Samorządowe w Złotej- grupa Motylki, grupa Biedronki i ,,zerówka” wzięło udział w projekcie ,,BohaterON w Twojej Szkole 2022” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Projekt ,,BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej ,,BohaterON - włącz historię!”. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także utrwalenie i podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z historii Polski XX wieku. Projekt skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych kształcących dzieci i młodzież w wieku 4-19 lat.
W 2022 r. tradycyjne pocztówki z życzeniami oraz kartki-laurki wykonywane przez uczniów zastąpiły wpisy na portalu https://dumnizpowstancow.pl – nowym, wirtualnymi miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.
Warunkiem zrealizowania projektu było zgłoszenie placówki drogą elektroniczną, zamieszczanie wpisów na portalu https://dumnizpowstancow.pl oraz przesłanie sprawozdania z podjętych działań.
W ramach akcji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom w oparciu o udostępnione materiały edukacyjne organizatora. Wychowawczynie poszczególnych grup przedszkolnych opowiedziały najmłodszym o akcji BohaterON i wyjaśniły dlaczego dzieci biorą w niej udział. Z dziećmi została przeprowadzona również rozmowa, której celem było krótkie wprowadzenie najmłodszych w tematykę wojny i Powstania Warszawskiego.Z dużym zainteresowaniem maluchy obejrzały przedstawienie kukiełkowe ,,Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, a potem wzięły udział w pogadance na temat tego ,, Kim jest bohater?”.
Na podstawie wspólnych wypowiedzi przedszkolaki stworzyły prostą definicję bohatera i dowiedziały się, że takimi bohaterami byli Powstańcy Warszawscy i wszyscy Ci, którzy podczas wojny walczyli i zginęli za Ojczyznę.
Dzieci na zajęciach w przedszkolu wykonały również prace manualne- papierowe pacynki myszki, korzystając z dołączonego do udostępnionego przez organizatora scenariusza szablonu i instrukcji. Z wykonanych myszek przedszkolaki odegrały scenkę teatralną na temat rozwiązywania konfliktów.W ramach projektu przedszkolaki za pośrednictwem koordynatora dodały także na portalu swój wpis – znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania , pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich.
W ramach działań dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami złożyły również znicze i kwiaty pod pomnikiem partyzantów w swojej miejscowości oraz uczestniczyły w uroczystej akademii zorganizowanej w placówce z okazji Święta Niepodległości.Poznając historię powstańców, także tych najmłodszych, przedszkolaki miały okazję wzmacniać poczucie swojej tożsamości narodowej i postawy patriotyczne.
Za udział w projekcje Przedszkole w Złotej otrzymało certyfikat, a przedszkolaki dyplomy uczestnictwa w akcji.
Koordynatorem projektu ,,BohaterON w Twojej Szkole 2022” była pani Anna Kowalska.
Tekst i zdjęcia: Anna Kowalska
5
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2022/2023 zakończony!
Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca nadszedł czas na upragnione przez uczniów zakończenie roku szkolnego wraz rozdaniem świadectw i nagród. O godzinie 9.00 na hali sportowej ZPO w Złotej w burzowej atmosferze odbył się z tej okazji uroczysty apel.
Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości: Wójta Gminy Złota pana Tadeusza Sułka i sekretarza Gminy pana Ireneusza Gołuszki, rodziców i całej społeczności szkolnej. Pierwsza odsłona części artystycznej to piękny walc w perfekcyjnym wykonaniu absolwentów. Uczniowie wierszem i piosenką w niezwykle poruszający sposób podziękowali władzom gminy, dyrekcji, swoim wychowawcom i nauczycielom, pracownikom oraz rodzicom. Wzruszenie było widoczne na twarzach obecnych, którzy to gromkimi brawami nagradzali kolejnych występujących.
Miłą niespodziankę dla naszych absolwentów przygotowali uczniowie klasy VII, którzy dobrym słowem i drobnym prezentem pożegnali starszych kolegów.
Następnie przyszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród książkowych za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję i sukcesy osiągnięte w konkursach. Uczniowie z dumą odebrali zasłużone wyróżnienia z radością wymalowaną na swoich twarzach.
Wdzięczni absolwenci wraz z Radą Rodziców wręczyli symboliczne kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły w dowód wdzięczności i szacunku za wysiłek włożony w nauczanie i wychowanie.
W czasie uroczystego apelu oprócz absolwentów pożegnaliśmy odchodzącą na zasłużoną emeryturę nauczycielkę przedszkola panią Barbarę Białą oraz panią Elżbietę Cichą, nauczycielkę nauczania wczesnoszkolnego. Pani dyrektor Mariola Warzecha w imieniu własnym, wszystkich pracowników, ze wzruszeniem w głosie pożegnała odchodzące na emeryturę Panie.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Mariola Warzecha życzyła uczniom i nauczycielom udanych, bezpiecznych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń i słonecznej pogody.
Po części oficjalnej uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, aby odebrać świadectwa i podzielić się wakacyjnymi planami.
Część artystyczną absolwentów przygotowały: M.Gołuszka, G.Zachariasz
Autor tekstu: Małgorzata Gołuszka
Zdjęcia: Mirosława Nowak -Wawrecka
89130
Wycieczka przedszkolaków do Krajna
22 czerwca 2023 roku odbyła się wycieczka do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, w której uczestniczyły przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami panią Anną Kowalską i panią Katarzyną Marzec.
Wczesnym rankiem wszyscy uczestnicy wycieczki wyruszyli autokarem i busem na całodniową przygodę. Celem wycieczki był Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki oraz ich opiekunowie zwiedzali wraz z przewodnikiem teren, na którym znajdują się miniaturowe budowle z różnych stron świata. Każdy mógł się tam poczuć jak prawdziwy podróżnik i przenieść się do różnych miejsc na kuli ziemskiej, podziwiając między innymi takie słynne obiekty jak: Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, Wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben w Londynie, Panteon w Grecji, Piramida Cheopsa w Egipcie i wiele, wiele innych.
Po zwiedzaniu był czas na szaleństwo i dobrą zabawę. Na dzieciaki czekała moc atrakcji takich jak: dmuchańce, zjeżdżalnie, piaskownica, spływ łódkami, trampoliny. Radości nie było końca. Wycieczka nie mogła również zakończyć się bez wizyty w McDonald's w Kielcach.
Zmęczeni, ale szczęśliwi po dniu pełnym wrażeń wszyscy wrócili wieczorem do swoich domów.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki i za razem cudownie spędzony czas.
Tekst i zdjęcia: Anna Kowalska
21
Wakacyjna gimnastyka przedszkolaków
Przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki korzystając ze słonecznej letniej pogody każdego dnia spędzają czas poza murami przedszkola na wspólnych spacerach i zabawach ruchowych. Dzieci doskonale wiedzą, że ruch to zdrowie! Zaprosiły więc do swojego przedszkola pana Huberta Grzywnę - tatę Marcela z grupy Biedronki, aby wspólnie z nim poćwiczyć na łonie natury.
Pan Hubert trenuje bieganie średnio i długodystansowe zajmując czołowe miejsca na podium w wielu zawodach w bieganiu w województwie świętokrzyskim. W 2023 roku zdobył w VI Biegu Wolności Kije pierwsze miejsce w kategorii wiekowej M3 oraz tytuł najlepszego zawodnika powiatu pińczowskiego na dystansie 5,5 km, zaś w XXI Biegu Zdrojowym w 2022 roku w
Busku Zdroju zajął pierwsze miejsce w kategorii M40 na dystansie 10 km. Tych osobistych sukcesów pan Hubert ma tak dużo na swoim koncie, że nie sposób ich wszystkich wymienić, czego mu serdecznie gratulujemy.
Wakacyjna gimnastyka z mistrzem była więc dla maluchów nie lada wyzwaniem i sprawiła im wiele radości.
Wedle przysłowia ,,Trening czyni mistrza!”, mamy nadzieję, że w przyszłości któryś z przedszkolaków zostanie wielkim sportowcem i będzie brał udział w zawodach i olimpiadach sportowych na całym świecie.
Panu Hubertowi Grzywnie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do wspólnej gimnastyki, za mile spędzony czas i życzymy mu wielu dalszych sukcesów sportowych.
Tekst i zdjęcia: Anna Kowalska
10
Rajd rowerowy
W dniu 19 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV – VI wzięli udział w rajdzie rowerowym. Odbywa się on co roku i wpisał się już w tradycję naszej szkoły.
Uczestnicy rajdu pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, pani pedagog i Policji pokonali zaplanowaną trasę w sposób bezpieczny. Wyczekiwanym miejscem postoju była leśna polana, na której uczniowie mogli posilić się kiełbasą z ogniska upieczoną na patyku za zgodą i pod okiem pracownika nadleśnictwa. Tam też młodzież uczestniczyła w prelekcji z policjantem, który nawiązał do zbliżających się wakacji i przypomniał o zasadach obowiązujących w miejscach wypoczynku letniego, a także zapoznał uczniów z nowymi przepisami dotyczącymi poruszania się na hulajnogach elektrycznych.
Wycieczki rowerowe są atrakcyjną formą aktywnego spędzania czasu, pełnią również rolę edukacyjno-wychowawczą. Zamysłem organizatora - pana Marka Purchli, była aktywność fizyczna uczniów, poznanie przez nich nowych zakątków Ponidzia oraz integracja społeczności szkolnej. Gratulujemy Oskarowi z klasy V, który udowodnił, że nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu do takich podróży. Oskar podzielił się z nami swoją pasją do starych rowerów i pojechał na rajd składakiem "Wigry 3", który otrzymał od niego drugie życie.
Dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tego przedsięwzięcia! Było warto!
Autor tekstu: Barbara Nowakowska
7
Egzamin na kartę rowerową
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie przeprowadzili w naszej szkole egzamin praktyczny na kartę rowerową. Zainteresowani uczniowie, aby zdobyć kartę rowerową, musieli podejść do egzaminu składającego się z dwóch części. Pod nadzorem policjantów zdawali część praktyczną, która poprzedzona była egzaminem teoretycznym przeprowadzonym w szkole. Pierwszy etap, to sprawdzenie wiedzy z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym, podczas drugiego, sprawdzane były praktyczne umiejętności jazdy rowerem na torze przeszkód. Egzaminowani musieli też zaprezentować, jak rowerzysta powinien, zgodnie z przepisami, zachowywać się w miejscach włączania się do ruchu, na skrzyżowaniach i w wyznaczonym miejscu przejścia dla pieszych.
Uczniowie zakończyli egzamin sukcesem i już z rąk Pani dyrektor otrzymali stosowny dokument uprawniający do jazdy jednośladem. Spotkanie z policjantami było też doskonałą okazją do rozmów na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Egzamin przeprowadzili Aspirant Dawid Mucha oraz dzielnicowy Paweł Machynia w obecności przygotowującego grupę Marka Purchli. Życzymy nowym posiadaczom karty rowerowej bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym i satysfakcji z jazdy na rowerze.
14
Wycieczka do Oświęcimia
Dnia 7 czerwca 2023r., uczniowie klas 6 - 8 wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę naukową do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski – Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie była to typowa wycieczka szkolna, gdyż uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata, zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, barbarzyństwem, nienawiścią i upadkiem człowieczeństwa. Zobaczyli z bliska czym była wojna i jaką cenę płacili i wciąż płacą za nią narody. Nasi uczniowie w refleksji i zadumie zobaczyli Miejsce Pamięci, baraki, rampę, ubrania, cele, zdjęcia, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Wycieczka ta była na pewno ważną lekcją i młodzież zapamięta ją na bardzo długo.
41
Obchody Dnia Dziecka
Dnia 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, przedszkolaki i uczniowie klas I – VIII pod opieką nauczycieli spędzili w sposób atrakcyjny czas poza murami placówki. Dla chętnych uczniów zostały zorganizowane wycieczki szkolne, dla pozostałych dzieci – wielkie grillowanie z zabawami na świeżym powietrzu.
Piknik rozpoczęła pani dyrektor Mariola Warzecha życzeniami dla wszystkich dzieci, zarówno tych małych, jak i tych dużych. Piękna słoneczna aura sprzyjała smażeniu kiełbasek na grillu, o co zadbały nasze panie kucharki z pomocą pań z obsługi, rodziców dzieci przedszkolnych oraz panów: kierowcy Marka Domagały i konserwatora – Krzysztofa Napory. Nauczyciele zorganizowali na placu szkolnym i ogrodzie ciekawe zajęcia, wśród nich: zabawy sportowe i z chustą animacyjną integrujące społeczność szkolną i przedszkolną, rysowanie kolorową kredą, gry towarzyskie na kocykach, naukę pompowania i modelowania wielobarwnych balonów w różne formy, możliwość śpiewu i tańca w rytm dobiegającej z głośników muzyki. Ważne było, by każdy przedszkolak oraz każdy uczeń wybrał coś dla siebie i czuł się w tym dniu swobodnie i wyjątkowo. Potwierdzeniem powyższych słów są dołączone zdjęcia.
Autor tekstu: Barbara Nowakowska
Autor zdjęć: Igor Ziółkowski, Kuba Dolatowski, Anna Kowalska
61
Wycieczka w Pieniny.
W dniach 31.05 – 01.06 uczniowie klas od IV do VIII Szkoły Podstawowej w Złotej wzięli udział w dwudniowej wycieczce, której celem było zapoznanie się z krajobrazem Pienin, poznanie historii i walorów turystycznych okolicznych miejscowości oraz integracja szkolna.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był spływ Dunajcem łodziami flisackimi. Piętnastokilometrową trasę do Szczawnicy pokonaliśmy w około 2,5 godz. Następnie przeszliśmy malowniczym Wąwozem Homole, oraz wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę skąd podziwialiśmy Tatry i Szczawnicę. Drugi dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem zamku w Niedzicy. Warto wspomnieć, że Zamek Niedzica stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Kolejnym etapem wycieczki był blisko godzinny rejs statkiem wycieczkowym "HALNY". W czasie rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim podziwialiśmy nie tylko same góry Tatry, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego i zamek w Niedzicy, oraz mieliśmy możliwość zapoznania się z historią powstania Zalewu Czorsztyńskiego.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było wyjście na Trzy Korony. Z przewodnikiem wyruszyliśmy zdobywać najsłynniejszy szczyt Pienin – Okrąglicę (982m n.p.m.) w masywie Trzech Koron. Udało nam się zdobyć szczyt, ale wyprawa była bardzo męcząca. Nasz trud zrekompensował przepiękny widok rozpościerający się z tarasu widokowego. Przeszliśmy trasę ze Sromowców Niżnych przez Przełęcz Szopkę (779m n.p.m.), Trzy Korony i zeszliśmy do Krościenka. Pogoda nam dopisała, było słonecznie i ciepło.
Do domu dotarliśmy cali i zdrowi, pełni górskiego powietrza w płucach i choć górskie szlaki czujemy w nogach do tej pory, ta wycieczka na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Opiekunami na wycieczce byli:
Małgorzata Gołuszka – organizator wycieczki
Mirosława Nowak – Wawrecka
Halina Wojtasik
Ewa Zachariasz
Grażyna Zachariasz
Autor tekstu: Małgorzata Gołuszka
Zdjęcia: Małgorzata Gołuszka, Mirosława Nowak - Wawrecka
85
Życzenia
Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom życzymy jak najmniej trosk, szczęśliwego dzieciństwa, radości serc, wiary we własne siły i możliwości. By ten czas w szkolnych murach był czasem dobrych wspomnień, przyjaźni na całe życie i sukcesów, które pomogą rozwijać skrzydła. Niech Was zawsze spotyka dobro i życzliwość od innych ludzi.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Dzień Dziecka w Stawiszycach
W niedzielę 28 maja w Stawiszycach z okazji Dnia Dziecka odbył się festyn zorganizowany przez tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich. W programie artystycznym wzięły udział dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej. Dzieci zaprezentowały się w tańcach, piosenkach okolicznościowych Słowa piosenek nawiązywały do Dnia Matki, Dnia Rodziny, Dnia Dziecka. Występ naszej szkoły prowadziły: Julia Molęda i Nikola Kobus. Organizatorki zapewniły dzieciom wiele atrakcji. Były zabawy ruchowe z animatorem oraz zabawny klown, Za piękne występy dzieci i młodzież dostała słodkie upominki. Dzień ten przyniósł nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom wiele wzruszeń i radości.
12
,,Święto Rodziny w przedszkolu”
Mama i Tata- ileż te słowa mają w sobie treści. Z nimi związane są nasze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa- nasze pierwsze radości, zabawy, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że rodzice dali nam najpiękniejszy dar- życie. ,,Mama i Tata- najpiękniejsze słowa świata” z takim programem artystycznym przedszkolaki z grupy Motylki z Przedszkola w Złotej wystąpiły 26 maja 2023 roku z okazji Dnia Rodziny.
W montażu słowno-muzycznym dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki oraz tańce będące wyrazem podziękowania i miłości dla swoich rodziców. Maluchy pod opieką swoich pań wychowawczyń z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do swoich ról wiedząc, że przedstawienie to dedykowane jest ich ukochanym rodzicom.
Na koniec uroczystości pani dyrektor Mariola Warzecha złożyła najlepsze życzenia wszystkim rodzicom, a dzieciom podziękowała za wspaniałe występy. Dzień Mamy i Taty to bowiem wyjątkowy czas, nie tylko dla dzieci, lecz również dla rodziców. To czas pełen wzruszeń , radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który zarówno rodzice, jak i dzieci mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Święto Rodziny zakończyło się wręczeniem ukochanym rodzicom wykonanych przez dzieci laurek oraz wspólmym obejrzeniem niespodzianki dla rodziców w postaci krótkich filmików z udziałem dzieci i ich rodziców. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który przegotowały mamy przedszkolaków, za co składamy raz jeszcze serdeczne podziękowania.
Autor tekstu: Anna Kowalska
Zdjęcia: Larysa Kościńska
31
Egzamin ósmoklasisty
We wtorek rozpoczął się trzydniowy egzamin dla klas ósmych. Pierwszego dnia uczniowie ostatnich klas naszej szkoły zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Drugi dzień to matematyka, a w trzecim dniu będą zmagać się z językiem nowożytnym – językiem angielskim.
Uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.
Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji – szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia, zdobytego przez ucznia – egzamin ósmoklasisty zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej.
5
Uczniowie ZPO w Złotej w Hospicjum w Busku –Zdroju.
Na zaproszenie pana dyrektora Jarosława Zatorskiego ,uczniowie klasy V, VI, VII 22.05.23r. odwiedzili Hospicjum w Busku – Zdroju. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z działalnością hospicyjną i opiekuńczo-leczniczą, jaką świadczy ta placówka. Dowiedzieli się też jak ważne dla chorych są odwiedziny osób bliskich i wolontariuszy .Po zwiedzeniu obiektu i wysłuchaniu informacji dyrektora na temat roli wolontariatu w procesie opieki nad chorymi, zostaliśmy poczęstowani kiełbaskami z grila i słodyczami. Na wsparcie Hospicjum ze szkolnej zbiórki przekazaliśmy 800zł.Po posiłku udaliśmy się na tężnię i 1,5 godzinny spacer a później do kina . Po seansie filmowym poszliśmy na lody .Do szkoły wróciliśmy o godz.14.10
11
Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej w ZPO w Złotej uczniów klas pierwszych
Osiemnastego maja 2023 r. odbyło się Pasowanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej w Złotej na Czytelników Biblioteki Szkolnej, w którym uczestniczyli także uczniowie klas II-III
wychowawcami. Pasowanie na czytelnika to bardzo ważne dla nich wydarzenie. Uczniowie zapoznają się z zasadami korzystania z biblioteki, dowiadują się jak samodzielnie wybrać książkę, jak dbać o czysty i estetyczny wygląd książek. W każdym roku pasowanie odbywa się w II półroczy nauki. Pierwszaki stają się samodzielnymi czytelnikami, znają już literki i umieją płynnie czytać. W tym roku uczniowie klasy III B i ich wychowawczyni Pani Anny Dracz podjęli współpracę z biblioteką i zaproponowali przedstawienie dla uczniów pierwszych klas z okazji pasowania. Na scenie pojawili się m.in.: Pinokio, Czerwony Kapturek, Wilk, Krasnoludki, Królewna Śnieżka, a nawet sam doktor Paj-Chi-Wo. Bajkowe stroje i magiczna atmosfera dostarczyły widzom wiele radości i zabawy. Okazało się, że Nieczytelnictwo to poważna choroba, ale z pomocą przyszedł doktor Paj-Chi-Wo, którego zalecenia na pewno uleczą wszystkich z tej choroby. Jest jednak warunek, trzeba postępować zgodnie z tymi zaleceniami😊. Uczniowie klasy III swoim występem przekazali idee czytania książek, a hasła przedstawione przez bohaterów: Czyta Elita, Czytam z Mamą, Książka Twoim Przyjacielem na pewno zostaną zapamiętane.Pani Dyrektor Mariola Warzecha dokonała uroczystego Pasowania na Czytelnika Wielką Księgą Bajek, wyraziła nadzieję, że czytanie będzie dla pierwszoklasistów najlepszą formą rozrywki, która nie tylko rozwinie ich umiejętności, ale dostarczy także wiele radości.
Wychowawczynie klas pierwszych rozdały swoim uczniom Wyprawkę Czytelniczą dla pierwszaka - Pierwsze ABECADŁO, wydaną przez Instytut Książki.
Natomiast ja, jako bibliotekarka zaprosiłam wszystkich do biblioteki, aby przekonali się jak prawdziwe są słowa Wisławy Szymborskiej Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła😊
Dziękuję Pani Annie Dracz oraz uczniom klasy III B za przygotowanie pięknego przedstawienia.
Tekst: Mirosława Nowak -Wawrecka
Zdjęcie: Jolanta Grzywna, Mirosława Nowak-Wawrecka
64
Projekt „Mistrzyni Szymborska” w Bibliotece Szkolnej w Złotej - kolejne działania
Jak już pisałam, w związku z przypadającą w roku 2023 100. Rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej przystąpiła do Projektu „Mistrzyni Szymborska”. W ramach projektu organizujemy szereg działań promujących twórczość poetki. Pierwszym z nich było wykonanie gazetek na temat życia i twórczości poetki. Kolejnym natomiast wykonanie portretów Wisławy Szymborskiej. Uczniowie pod okiem Pani Grażyny Zachariasz stworzyli „własne” wizerunki Mistrzyni. Prace możecie obejrzeć na szkolnym korytarzu, gdzie na specjalnie przygotowanej ścianie przygotowaliśmy wystawę portretów Wisławy Szymborskiej autorstwa uczniów naszej szkoły.
Dziękuję Panu Markowi Purchli, Panu Markowi Domagale i Panu Krzysztofowi Naporze za przygotowanie techniczne wystawy!!!
Koordynator Projektu: Mirosława Nowak-Wawrecka
Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka
Szkolna Ławka Przyjaciółek!
Jak wiecie Biblioteka Szkolna w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” Szkolna Ławka Przyjaciółek. Miało to być symboliczne miejsce wsparcia dla nastolatek, aby uświadomić im, że w szkole nie pozostają same, miejsce wspierające relacje, gdzie nastolatki mogą porozmawiać ze sobą, z nauczycielem czy szkolnym pedagogiem. Takie właśnie miejsce stworzyliśmy w naszej szkole 😊 Uczennice klasy VI pod kierunkiem pani Grażyny Zachariasz pomalowały ławeczkę, wykonaną przez pana Marka Domagałę i Pana Krzysztofa Naporę pod czujnym okiem pana Marka Purchli. Następnie pracowały na plakatami do dwóch zadań. Pani Renata Wojas przeprowadziła lekcje na temat higieny w okresie dojrzewania. Pierwszym zadaniem było wykonanie plakatu pod hasłem Realizuj Marzenia. Drugie zadanie polegało n przygotowaniu plakatu pod hasłem Jesteś dla nas ważna. To już za nami. Prace zostały umieszczone na stronie https://akademia dojrzewania.pl/artykuly/szkoly/wez-udzial-w-konkursie-edukacyjnym-szkolna-lawka-przyjaciolek i czekają na ocenę jury😊 Ale przedtem głosowanie.
Kiedy zgłaszałam szkołę do konkursu wiedziałam, że powstanie w szkole coś wspaniałego😊Nie myliłam się! Dzięki zaangażowaniu dziewcząt z klasy VI, której jestem wychowawczynią, a także pomocy Pani Grażyny Zachariasz i Pani Renaty Wojas, przy wsparciu Pani Dyrektor Marioli Warzechy udało nam się stworzyć miejsce, które, mam nadzieję, spełni swój cel. Jak widać bardzo dużo osób zaangażowało się w nasze przedsięwzięcie - szkoda, żeby szóstoklasistki nie zostały docenione. Dlatego prosimy o pomoc. Głosujcie na nasze prace, są naprawdę świetne, a ławeczka piękna😊
Wszystkim BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC!
Koordynator: Mirosława Nowak-Wawrecka
Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka
11
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie