Polacy nie gęsi…
…swój język mają!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. Podczas pokojowej demonstracji w Dhace w Bangladeszu, w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Data ta –
21 lutego – ma przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,
Kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy
Ezop
Jak co roku Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej zorganizowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dwudziestego pierwszego lutego 2023 r. przedstawiłam uczniom klas I-III informacje na temat tego święta. Mieli także okazję zmierzyć się z trudnymi wyrazami polskimi. Czytanie łamańców językowych okazało się świetną zabawą😊Natomiast Lena, Nikola, Wiktor i Paweł - uczniowie klasy VI - w krótkiej prezentacji przedstawili koleżankom i kolegom z klas IV-VI idee obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Opowiedzieli także, m. in. o tym jakie zmiany kulturowe przeżywał nasz język polski na przestrzeni dziejów, jak powstały nowe dialekty i co to są znaki diakrytyczne.
Uczniowie klas VII-VIII, tak jak w roku ubiegłym, wzięli udział w Potyczkach z Polszczyzną w formie gry Kahoot, przygotowanej przez członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego), z którym to Towarzystwem Biblioteka Szkolna w Złotej podjęła współpracę. Uczniowie obejrzeli także film nagrany przez pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ten dzień był niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu uczniów. Nie tylko wzbogacił ich o dodatkową wiedzę na temat języka ojczystego, ale przede wszystkim uwrażliwił na poprawne posługiwanie się polszczyzną, a jak wiemy język polski to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata.
Szanujmy NASZĄ POLSKĄ MOWĘ i poprawnie posługujmy się językiem polskim, bo jak powiedział Mikołaj Rej:
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają
Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka
Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, Jolanta Grzywna, Agnieszka Bystrzanowska