Klasy IV i V na warsztatach w bibliotece
- W piątek 21.04, uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką pani Jolanty Grzywny i pani Malwiny Strączek,wzięli udział w warsztatach odbywających się w Gminnej Bibliotece w Złotej. Spotkanie pod hasłem ,,Pszczółka, nie tylko Maja", prowadziła pisarka i autorka książek dla dzieci, pani Monika Sawicka. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać fakty i ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieli się między innymi jaka hierarchia panuje w ulu, co jedzą pszczoły, czym są trutnie i robotnice, a przede wszystkim dlaczego pszczoły są niezwykle pożyteczne. Po ciekawej prezentacji ,w której dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły ,miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę podczas rozwiązywania zagadek i krzyżówek.
,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w przedszkolu
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, przedszkolaki z grupy Motylki gościły w swoim Przedszkolu w Złotej pana Tomasza Kościńskiego- tatę Adasia i panią Sylwię Futrzyńską- mamę Julii, którzy przeczytali maluchom książki z literatury dziecięcej. Przedszkolaki poznały jedną z przygód lubianej Kici Koci oraz przygodę małego czerwonego traktorka. Dzieci przyniosły również do przedszkola swoje ulubione książeczki, które rodzice czytają im w domu. Z entuzjazmem opowiadały przygody swoich bohaterów książkowych oraz oglądały kolorowe ilustracje książek. Maluchy dowiedziały się także jak i gdzie powstają książki oraz wykonały piękne zakładki do swoich książeczek. Przedszkolaki obiecały, że będą dbać i szanować książki, które są skarbnicą wiedzy, poszerzają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i w kilka chwil pozwalają przenieść się w zupełnie inny świat.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska
17
„Nasz mały teatrzyk” – III b przedstawia…
20 kwietnia uczniowie klasy III b zaprosili młodsze koleżanki i kolegów z przedszkola, klasy 0
i klas pierwszych do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Czerwone Kapturki” przygotowanego pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Dracz. Dzieci z uwagą obejrzały spektakl, a po jego zakończeniu nagrodziły trzecioklasistów gromkimi brawami. Potem odpowiadały na pytania dotyczące bajki, bezbłędnie wymieniały nazwy krajów, z których pochodziły Kapturki występujące w przedstawieniu. Nauczyły się też piosenki Czerwonego Kapturka, którą na koniec wspólnie zaśpiewały.Dla trzecioklasistów było to nowe i ciekawe doświadczenie, a dla oglądających – mamy nadzieję - miło spędzony czas.
19
Powstanie styczniowe 1863-1864 – prelekcja historyczna
Osiemnastego kwietnia 2023 r. uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji historycznej pt. „Powstanie styczniowe 1863-1864”, którą przeprowadził Pan Marcin Salomon, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Pińczowie. Celem wykładu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat przyczyn, przebiegu i skutków powstania styczniowego, które objęło swoim zasięgiem również Ponidzie. W walkach powstańczych brali udział młodzi literaci, którzy swoje przeżycia i wypadki powstańcze komentowali w swojej twórczości:
Miechów, sosnówkę, Chrobrz, Grochowiska,
Dzwoniąc też w żeby wspomni zbój cara –
Krwią garstka doszła mężnych nazwiska,
Garstka się biła jak stara wiara.Powstanie styczniowe to największy w dziejach polski XIX w. zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmuje się 22 stycznia 1863 r. Postanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar
i odcisnęło ogromne piętno na dążeniach niepodległościowych kolejnych pokoleń Polaków.2
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej – etap powiatowy
Komeda Powiatowa PSP w Pińczowie już po raz kolejny gościła 24 finalistów etapów gminnych Ogólnopolskiego konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” . Etap powiatowy który odbył się 14 kwietnia miał wyłonić jednego finalistę z poszczególnych grup wiekowych, reprezentującego nasz powiat w rozgrywkach krajowych. Naszą szkołę reprezentowali : Wojciech Ostrowski, Paweł Niedbalski, Aleks Niedbalski i Oliwier Węziak. Podczas ogłaszania wyników sami organizatorzy stwierdzili, że tegoroczny poziom i wiedza uczestników stały na bardzo wysokim poziomie a o ostatecznej klasyfikacji zadecydowały małe punkty z wypowiedzi ustnych. W przerwie technicznej podczas sprawdzania prac pracownicy PSP zaprezentowali najnowocześniejszy posiadany sprzęt w jednostce oraz przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.W klasyfikacji ostatecznej uczeń naszej szkoły Oliwier Węziak zajął II miejsce, a pozostali nasi uczestnicy miejsca poza pierwszą trójką. GRATULACJE!!! Finaliści z rąk organizatorów, otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy pamiątkowe gadżety. Opiekunami tegorocznych uczestników na etapie gminy i powiatu, byli Pani Barbara Kasperkowicz i Pan Marek Purchla
10
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Drugiego kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który został ustanowiony w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Tego dnia urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, jeden z najbardziej znanych autorów piszących dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej również uczciła ten dzień. Z książkami dla dzieci wybrałam się do uczniów klasy „0” oraz do przedszkolaków. Dzieci wysłuchały baśni Hansa Christiana Anderesena Skarbonka oraz Ropucha, a potem oglądały książki dla dzieci przyniesione przeze mnie z biblioteki. Przeczytane historie bardzo im się spodobały, a książki chciały zabrać ze sobą😊 Mam nadzieję, że baśnie zachęcą najmłodszych do czytania, bo przecież celem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest promocja literatury i grafiki dla młodych czytelników.
Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka
Zdjęcia: Ewa Książek, Anna Kowalska, Mirosława Nowak-Wawrecka
18
„Lekcja w kinie” – wyjazd do BSCK
3 kwietnia uczniowie klas I-III wzięli udział w multimedialnej „lekcji w kinie” zorganizowanej
w Busku przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się jak powstają filmy animowane i na czym polega praca animatora. Miały też możliwość samodzielnie wykonać prostą animację oraz wspólnie zaśpiewać piosenkę z filmu „Król lew”. Zajęcia prowadzone przez zawodowego aktora wzbudziły duże zainteresowanie. Dodatkową atrakcją dla uczniów była projekcja filmu animowany pt. ”Urwis”. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy sympatycznego szczeniaka, który po stracie swojej pani przeżył wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód. Na szczęście piesek znalazł nowych przyjaciół i opiekunkę, która pokochała go całym sercem.
Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Było to świetne połączenie edukacji z rozrywką.
Warsztaty wielkanocne w przedszkolu
3 kwietnia 2023 roku w Przedszkolu w Złotej odbyły się warsztaty wielkanocne. Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki gościły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Nieprowianki z Nieprowic. Gospodynie opowiedziały dzieciom o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, zarówno o tych teraźniejszych, jak i tych, których dziś już nie kultywujemy.
Dzieci pod kierunkiem pań przyozdabiały własnoręcznie styropianowe jajka techniką decoupage, a potem wykonywały i dekorowały według własnego pomysłu wielkanocne koszyczki. W efekcie każe dziecko stworzyło swoje własne, niepowtarzalne ozdoby, które stanowić będą piękną dekorację ich świątecznego stołu.
Przedszkolaki nie zapomniały również o przyozdobieniu pięknych jajek dla pani dyrektor Marioli Warzechy i pani wicedyrektor Renaty Wojas, które podarowały im wraz ze słodkościami upieczonymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Warsztaty wielkanocne zakończyły się słodką niespodzianką. Każdy przedszkolak mógł bowiem skosztować przepysznych babeczek upieczonych przez gospodynie specjalnie dla dzieci.
Było smacznie, radośnie i kolorowo, a co najważniejsze wspólne tradycje i zwyczaje wielkanocne połączyły pokolenia.
Bardzo dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Nieprowianki za zorganizowanie kolejnych pięknych warsztatów dla naszych maluszków i poświęcony nam czas.
Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z okazji Świąt Wielkanocnych pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i smacznego jajka. Niech te Święta Wielkanocne niosą nam wszystkim wiarę i nadzieję na spokojną przyszłość. Życzymy radosnego, wiosennego nastroju oraz ciepłej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska
42
Szkolna Ławka Przyjaciółek – REALIZUJ MARZENIA
Jak wiecie Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” SZKOLNA ŁAWKA PRZYJACIÓŁEK. Informowałam Was o etapach Naszych działań. Dziś kolejna dobra wiadomość😊 Pierwsze z dwóch zadań konkursowych pt. REALIZUJ MARZENIA ukończone! Plakaty wykonane przez dziewczęta z klasy VI pod kierunkiem pani Grażyny Zachariasz i moim - Mirosławy Nowak-Wawreckiej można już obejrzeć na stronie „Akademii Dojrzewania Lactacyd®”. Oczywiście możecie je zobaczyć także TUTAJ. Przed Nami nowe zadanie do wykonania. Tytuł: JESTEŚ DLA NAS WAŻNA. Po jego realizacji odbędzie się głosowanie na prace konkursowe. Liczymy na Wasze wsparcie😊
Tymczasem zapraszamy do korzystania ze Szkolnej Ławki Przyjaciółek!
Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka
13
VII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Wisława SzymborskaJuż po raz VII Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie zorganizowało Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Uroczystego otwarcia dokonał Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który wyraził podziw dla uczestników, podkreślając, że w dzisiejszych czasach czytanie, nie jest popularną formą rozrywki wśród młodzieży. Jednak obecność uczniów potwierdziła, że Piękne Czytanie nie zanika. Uczennice Naszej Szkoły również wzięły udział w konkursie. Maja Kowalska i Wiktoria Junger, uczennice klasy VIII a, przeczytały fragmenty ulubionych powieści. Maja wybrała fragment powieści L. M. Mongomery Ania z Zielonego Wzgórza, natomiast Wiktoria fragment książki Harry Potter autorstwa J.K.Rowling. O tym, że świetnie sobie poradzą, wiedziałam już kiedy spotkałyśmy się „na czytaniu” w Bibliotece Szkolnej😊 Pracowałyśmy m. in. nad wymową, artykulacją głosek i interpretacją. Dziewczęta naprawdę Pięknie przeczytały!!! Rywalizowały w kategorii: Uczniowie Szkół Podstawowych.
Maja Kowalska zajęła III Miejsce!
Konkurencja była naprawdę duża. Organizatorzy słusznie zauważyli, że zwycięzcami są Wszyscy uczestnicy. Trzeba naprawdę dużej odwagi i wiele pracy, aby wystąpić przed swoimi koleżankami i kolegami, przed Jury, zwalczyć tremę i zaprezentować utwór. Świetnie poradziły sobie z tym NASZE DZIEWCZĘTA. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a szkoły podziękowania za udział. Gratulujemy i Dziękujemy, że godnie reprezentowały Zespół Placówek Oświatowych w Złotej. Mam nadzieję, że zawsze będą czytać, a ich sukces zmotywuje młodszych kolegów i koleżanki , aby i Oni nie przestawali CZYTAĆ, bo jak powiedziała Mistrzyni Szymborska Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Życzę Wszystkim Takiej piękne ZABAWY !!!
Dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału w Konkursie.
Tekst: Mirosława Nowak-Wawrecka
Zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, Aleksandra Witkos
11
Informacja!
Informacja o rekrutacji kandydatów do przedszkola, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej w ZPO w roku szkolnym 2023/2024
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej informuje, że dnia 29 marca 2023 r. zostały ogłoszone wyniki rekrutacji nowo przyjętych dzieci do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w Złotej i do klasy pierwszej w szkole podstawowej w Złotej.
Listy zostały wywieszone w placówce.
Dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola/ oddziału przedszkolnego / klasy pierwszej po potwierdzenie woli zapisu dziecka do w/w oddziałów – wzór w załączniku.
Potwierdzenie należy złożyć w ZPO Złota lub przesłać e-mailem szkola.zlota@interia.pl (w temacie e-maila wpisać deklaracja potwierdzenia woli zapisu dziecka)
w dniach 30 – 31 marca 2023 roku.
Dzieci już uczęszczające do przedszkola zostały przyjęte na podstawie złożonych deklaracji.
deklaracja_potwierdzenia_woli_zapisu_2023-.docx
Szkolenie dla pocztów sztandarowych.
W dniu 27.03.2023 r. w Kielcach odbyło się szkolenie z zasad Ceremoniału Wojskowego dla pocztów sztandarowych szkół i placówek z województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, oraz Komendanta Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich obejmowało omówienie symboliki i znaczenia pocztu sztandarowego oraz zasady prawidłowego noszenia i prezentowania sztandaru swojej placówki. Podczas treningu teoretycznego i praktycznego przeprowadzonego pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców, uczniowie ćwiczyli podstawowe chwyty sztandaru, a także postawy, wystąpienie, marsz, zwroty, zatrzymanie i zmiany szyku pocztu sztandarowego podczas uroczystości. Wiedza uzyskana podczas szkolenia była dla uczniów cennym i wartościowym doświadczeniem, pomoże w jeszcze lepszym przygotowaniu Pocztu Sztandarowego do udziału w szkolnych oraz patriotyczno- religijnych uroczystościach.
W szkoleniu udział wzięli: Wiktoria Marzec, Kornelia Kabat, Antonina Purchla, Rozalia Mnich, Wiktor Kwapisz oraz Bartosz Dziuba. Opiekun; Marek Purchla
Uczestnicy składają serdeczne podziękowania Wójtowi gminy Złota oraz OSP Pełczyska panu Rafałowi Szczepanikowi za zabezpieczenie bezpiecznego transportu do miejsca szkolenia.
8
I Memoriał Krzysztofa Marszalika
W dniach 24-25 marca 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Pińczowie odbył się
I Memoriał Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej. Patronat nad wydarzeniem objęli: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Pińczowie oraz Urząd Miasta
i Gminy Pińczów. Organizatorem Memoriału było LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie, które pragnęło w ten sposób oddać hołd Panu Krzysztofowi Marszalikowi, wieloletniemu nauczycielowi, pasjonatowi siatkówki i cenionemu działaczowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego.W ciągu dwóch dni trwania Memoriału przedstawiciele szkół podstawowych, ponadpodstawowych , absolwentów LO oraz pasjonatów siatkówki rozegrali mecze w piłce siatkowej. Wzięli w nich udział także uczniowie nasze szkoły.
Wyniki:
SP2 Pińczów – ZPO Złota 25:18, 25:17
SP1 Pińczów – SP Działoszyce 19 : 25,21 : 25
SP 1 Pińczów – SP 2 Pińczów 19 : 25 , 24 : 26
SP Działoszyce – ZPO Złota 16 : 25 , 16 : 25
SP 1 – ZPO Złota 16 : 25 , 20 : 25
SP Działoszyce – SP 2 Pińczów 16 : 25 ,25 : 20 , 15 : 11
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce SP2 Pińczów
II miejsce ZPO Złota
III miejsce SP Działoszyce
IV miejsce SP 1 Pińczów
Uroczystej dekoracji dokonali Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, Wicestarosta Ryszard Barna, dyrektor LO w Pińczowie Anna Golik oraz Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek. Zawodnikom wręczono puchar, dyplomy oraz medale.
Dyplom za postawę FAIR PLAY podczas I Memoriału Krzysztofa Marszalika w piłce siatkowej w kategorii szkół podstawowych otrzymał uczeń naszej szkoły Wiktor Maj.
Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek wręczył reprezentacji naszej szkoły pamiątkowe piłki, celem promowania i upowszechniania wśród młodzierzy tej dyscypliny sportu.
W turnieju udział wzięli: Wiktor Maj(C), Igor Ziółkowski, Oliwier Węziak, Oskar Sakwa, Oliwier Sakwa, Karol Kochański, Krystian Paździor , Aleks Niedbalski, Oskar Lisikiewicz, Igor Mider, zabezpieczenie techniczne i zdjęcia Filip Kawiński, Kuba Dolatowski. Opiekun drużyny: Marek Purchla
96
Zielony ogródek przedszkolaków
,,Na parapecie doniczek bez liku, a w nich nasionka małych ogrodników.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje, i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby rośliny nie były suche, a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki zdrowe roślinki z własnej grządeczki.”
W salach przedszkolaków z grupy Motylki i grupy Biedronki w przedszkolu z Złotej powstał na parapecie zielony ogródek.
Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami posadziły w doniczkach cebule oraz posiały rzeżuchę i owies. Zanim to nastąpiło, przedszkolaki najpierw dokładnie obejrzały cebulki oraz nasiona, określiły ich zapach, wielkość i kształt. Panie pokazały maluchom sposób sadzenia i siania roślin, a potem wszyscy zabrali się do pracy. Po podlaniu dzieci postawiły doniczki na parapecie, aby miały ciepło i dużo światła.
Dzięki bezpośredniej obserwacji przedszkolaki mają możliwość poznania cyklu rozwojowego roślin. Ponadto nauczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. Teraz czekają, aż urośnie szczypiorek i rzeżucha, które będą pysznie smakowały na własnoręcznie wykonanych kanapkach.
Autor tekstu: Anna Kowalska
Autor zdjęć: Anna Kowalska, Barbara Biała
29
Szkolna Ławka Przyjaciółek – kolejny etap!
Kolejne działania związane z konkursem edukacyjny „Akademii Dojrzewania Lactacyd®” już za nami. Pięknie ozdobiona ławeczka stanęła na korytarzu naszej szkoły!!! W ramach konkursu Pani Renata Wojas przeprowadziła zajęcia edukacyjne z profilaktyki higieny dziewcząt w okresie dojrzewania. Pierwsza praca konkursowa już powstaje!
Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka
3
Rozalia Mnich laureatką konkursu plastycznego pn. Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu
Dwudziestego czwartego marca 2023 r. w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod nazwą Ochrona i zachowanie bioróżnorodności na Ponidziu.
Konkurs został zorganizowany przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pińczowie. Konkurs rozstrzygany był w kilku kategoriach wiekowych, a zgłoszono 300 prac. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej promującej wiedzę z zakresu ekologii.Zwycięzców konkursu powitał Pan Zbigniew Kierkowski – Starosta Pińczowski, który podkreślił jak duże znaczenie ma zaangażowanie młodzieży szkolnej w proekologiczne działania i podziękował za udział w konkursie. Wręczono dyplomy i wartościowe nagrody.
Wśród laureatów znalazła się uczennica Naszej szkoły ROZALIA MNICH, która zajęła I miejsce w III kategorii wiekowej. Rozalia przygotowała praca pod kierunkiem Pani Grażyny Zachariasz.
Gratulacje nagrodzonym złożyli także członkowie Komisji oceniającej prace. Pani Joanna Strączek podkreśliła, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a wybór najlepszych prac niezwykle trudny .
Gratulujemy Rozalii i życzmy dalszych sukcesów!
Wiosna, ach to ty!
Jak co roku, tym razem jednak o dzień później 22 marca, za sprawą marcowej pogody, która sprawiła nam kaprys w pierwszy dzień wiosny i powitała nas deszczem, wyruszyliśmy barwnym korowodem ulicami Złotej na powitanie wiosny.
Szukaliśmy śladów i oznak wiosny już dużo wcześniej, jednak dopiero, gdy tradycji stało się zadość i ,, utopiliśmy”w pobliskim strumyku kukły Marzanny-symbol zimy, to poczuliśmy, że wiosna jest już z nami. Promyki wiosennego słońca ogrzewały nasze buzie, a słoneczko towarzyszyło nam całą drogę powrotną do przedszkola. Wracaliśmy ze śpiewem, radosnymi okrzykami i kolorowymi własnoręcznie wykonanymi gaikami.
Wiosno pozostań już z nami i pomaluj świat kolorami. Mamy nadzieję, że zagościsz u nas na dobre. Witamy cię Wiosno!
Przedszkolaki z grupy Motyli, grupy Biedronki i zerówki z Przedszkola w Złotej wraz ze swoimi wychowawczyniami.
Dziękujemy serdecznie panu Kamilowi Adamczykowi- tacie Tymona za zrobienie nam jednej z kukieł Marzanny.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska
17
Witaj Wiosno!
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Każda klasa zaangażowała się w pełni. Uczniowie przygotowali dekoracje wiosenne w klasach, zapoznali się z tradycją palenia czy topienia Marzanny. W korowodzie dzieci wyruszyły nad pobliski strumień by tam wrzucić zimową pannę. W drodze powrotnej szukały oznak wiosny.9
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu
Pierwszy dzień wiosny to również Dzień Kolorowej Skarpetki, bowiem 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki także włączyły się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Dzieci na zajęciach w przedszkolu wysłuchały bajki o przygodach kolorowej skarpetki Fredzi, która zrozumiała, że jest inna, a przez to WYJĄTKOWA. Obejrzały również krótki filmik edukacyjny dotyczący tolerancji. Dzięki temu dowiedziały się, że każdy z nas jest na swój sposób inny i różnimy się od siebie pod wieloma względami. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnice w liczbie chromosomów.
Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Ten wyjątkowy dzień pozwala zwiększyć świadomość społeczną, uczy tolerancji, akceptacji i zrozumienia.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Kowalska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie