Maj to miesiąc obfitujący w wiele wydarzeń historycznych ważnych dla naszego kraju. W tym miesiącu -2 maja - obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Święto to ustanowione zostało Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2004 r. Dzień 2 maja został wybrany Dniem Flagi m. in. dlatego, że 2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
Również w tym miesiącu Sejm Wielki, obradujący w latach 1788-1792 uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawę regulującą stosunki w państwie –Konstytucję 3 maja 1791 r.Każdego roku -w maju czcimy rocznicę tego wydarzenia oraz Święto Flagi w całej Polsce, jak również w naszej szkole. Z tej okazji 5 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie zespołu, nie wyłączając najmłodszych. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wszyscy odśpiewali hymn narodowy. W klimat XVIII wieku wprowadzili nas uczniowie klasy I B, którzy pod opieka pani Mirosławy Nowak-Wawreckiej przygotowali przedstawienie teatralne z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mottem przedstawienia były słowa J.U. Niemcewicza „Niech każdy miłość własną[…] -kraju miłości poświęci”. Przenieśliśmy się do osiemnastowiecznej gospody, gdzie szlachta spotykała się zjeżdżając na obrady Sejmu Wielkiego, a także na salę sejmową, gdzie obradowała. Nie zabrakło Małachowskiego, Kołłataja, Czartoryskiego i oczywiście samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zabrzmiały pieśni: Witaj majowa jutrzenko i Zgoda Sejmu, w wykonaniu zespołu muzycznego działającego w placówce pod opieka pani Ewy Książek. Na scenie pojawiły się dziewczęta przebrane w stroje szlachcianek i mieszczek. Uroczyście odczytano wybrane artykuły konstytucji z 3 maja 1791 roku, po czym uczniowie pięknie odtańczyli poloneza. Odegrana została scena przedstawiająca fragment satyry na modne życie Żona modna I.Krasickiego. Na scenę wkroczyła dama z pieskiem, wachlarzem, za nią sługa niosący kufry, walizki ,paczki. Scena ta, nie pozbawiona humoru, pokazała jak ówczesne damy wzorowały się na obcych zwyczajach: Tak we wszystkim trzymając się obcego zwyczaju widzimy cudzoziemki w własnym naszym kraju.
Scenografia, rekwizyty oraz stroje grających, pozwoliły przenieść się w wiek XVIII i poczuć klimat epoki, zobrazowały sytuację w kraju. Przedstawienie uświadomiło nam czym dla Polski było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Mimo swych ograniczeń i ustępstw na rzecz dawnych instytucji polskich była wielkim postępowym dziełem odradzającego się narodu, przełomową chwila w społecznym i politycznym życiu kraju. Była pierwszą na
w Europie, a druga na świecie ustawa regulującą stosunki w państwie.
Pani dyrektor Mariola Warzecha podziękowała uczniom za wspaniałe przedstawienie wyraziła nadzieję, że młodzież nigdy nie zapomni jakie znaczenie dla historii Polski miało uchwalenie konstytucji 3 Maja 1791 roku. Odniosła się do słów J.U. Niemcewicza, które niosą ze sobą aktualne przesłanie „ Niech każdy miłość własną[…]-kraju miłości poświęci”
zdjęcia