Szkolna Kasa Oszczędności działającaprzy Gimnazjum w Złotej po raz trzeci odniosła zwycięstwo w makroregionie Polski południowej w konkursie „Dziś oszczędzam w SKO – Jutro w Banku Spółdzielczym”.
Przez trzy kolejne lata: 2009, 2010 i 2011 nasze SKO zajmuje pierwsze miejsce w oszczędzaniu i konkursach towarzyszących oszczędzaniu w regionie . Natomiast w 2009 roku zdobyliśmy pierwsze miejsce w kraju.
Szkolna Kasa Oszczędności funkcjonuje w naszej szkole od dziesięciu lat i stanowi integralną część wychowania szkoły oraz jest jednym z działów pracy Spółdzielni Uczniowskiej. Pracuje w oparciu o zatwierdzony program i plan pracy SKO.
Członkiem SKO może być każdy uczeń naszej szkoły. Uczniowie wpłacają systematycznie własne oszczędności na książeczki oszczędnościowe. Opiekun te pieniądze, jak również pieniądze pochodzące z różnych akcji zarobkowych: akcje charytatywne, zbiórka surowców wtórnych wpłaca na zbiorczą książeczkę oszczędnościową.
Szkoła rok rocznie zgłasza swój udział w konkursie „Dziś oszczędzam w SKO – Jutro w Banku Spółdzielczym”.
W tym roku szkolnym również przystąpiliśmy do konkursu. Wzorem lat ubiegłych z wielkim zaangażowaniem organizowaliśmy różnego rodzaje konkursy, akcje charytatywne, działania na rzecz szkoły i środowiska. Włączyliśmy się w działania Samorządu Szkolnego i innych organizacji na terenie szkoły.
Staramy się promować ideę oszczędzania jak najlepiej, chociaż nie jest to łatwe zadanie ze względu na wiek oszczędzających. Większość gimnazjalistów woli wydawać pieniądze na słodycze, napoje, lody, gry komputerowe i tym podobne rzeczy. Dlatego zachęcamy jak tylko umiemy proponując ciekawe konkursy, interesujące quizy, atrakcyjne nagrody, wyjazdy oraz zarabiamy sami.
W trakcie trwania konkursu:
- Uczniowie brali udział w apelu inaugurującym konkurs „Dziś oszczędzam w SKO jutro w BS”, na którym zostali zapoznani z planem pracy SKO na rok szkolny 2010/2011 oraz wręczono książeczki oszczędzania klasom pierwszym przyjmując ich w poczet członków SKO naszego gimnazjum.
- Przeprowadzone zostały konkursyplastyczne i literackie promujące oszczędzanie w SKO i BS.
- Przez cały czas trwania konkursu trwa międzyklasowe i indywidualne współzawodnictwo w systematycznym oszczędzaniu.
- Zorganizowane zostały wystawy promujące ideę oszczędzania.
- W ramach pogłębiania wiedzy z zakresu korzystania z usług banku uczniowie wzięli udział w szeregu quizach.
- Byliśmy organizatorami akcji charytatywnych- „Góra Grosza”.
- Prowadziliśmy zbiórkę surowców wtórnych (makulatura, puszki aluminiowe) ucząc się zarabiać, a jednocześnie chronić zasoby przyrody.
- Samorząd Szkolny, Samorządy Klasowe i Spółdzielnia Uczniowska „Pszczółka” prowadziły akcje mające na celu „zarabianie pieniędzy” i oszczędzanie na książeczce SKO.
- Wykonaliśmy prezentację w PowerPoint zachęcającą uczniów do oszczędzania.
- Byliśmy z wizytą w BS, aby poznać zasady pracy w banku.
- Wykonana została praca na temat historii pieniądza, która została udostępniona w celu promocji oszczędzania.
- Członkowie SKO przyłączyli się do organizacji imprez okolicznościowych i apeli szkolnych, jakie odbywały się w szkole, by przypomnieć o oszczędzaniu. Taką sposobnością było między innymi Dzień Nauczyciela, Dzień Kobiet, Dzień Zdrowia (na apelu z okazji Dnia Zdrowia podsumowujemy działalność SKO)
- Prowadzimy kronikę (port folio) naszej działalności.
Wszystkie przeprowadzone działania miały na celu popularyzację oszczędzania zarówno pieniędzy jak i zasobów naturalnych wśród gimnazjalistów.
Uczniowie za systematyczne oszczędzanie i pracę w SKO po zakończeniu konkursu są corocznie nagradzani.
Zasadniczym celem oszczędzania w SKO jest gromadzenie funduszy na wycieczki, obozy, wakacje oraz pomoc innym. Wyjazd za własne pieniądze daje uczniom ogromną satysfakcję i motywację do dalszego oszczędzania. Pomoc innym w potrzebie czyni uczniów bardziej wrażliwymi i potrzebnymi.
Działalność SKO owocuje:
- wyrabianiem świadomych nawyków rozsądnego gospodarowania swoimi pieniędzmi
- kształtowaniem umiejętności aktywnego i efektywnego korzystania z własnych zasobów
- szerzeniem idei oszczędzania
- planowaniem i realizowaniem własnej gospodarki budżetowej
- kształtowaniem postaw prowadzących do oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody, majątkiem własnym, klasy, społeczeństwa lokalnego
- organizowaniem i przeprowadzaniem akcji charytatywnych na rzecz dzieci chorych i potrzebujących pomocy
- przygotowaniem do korzystania z usług banku
Praca z uczniami w SKO daje opiekunowi i członkom ogromną satysfakcję. Pozwala obserwować pomysłowość w zdobywaniu, gromadzeniu i pomnażaniu funduszy oraz umiejętność korzystania z usług banku, która na pewno będzie pomocna w ich dalszym życiu.
Opracował:
opiekun SKO- Bożena Krawczyk