Uczniowie klasy II Szkoły Filialnej w Chrobrzu w ostatnich dniach wykonywali swoje książeczki.Włożyli w nie wiele pracy, począwszy od wymyślenia treści, przez wykonanie ilustracji, po złożenie ich w całość. Jedni postawili na książki pisane ręcznie, ale były też te wykonane z pomocą komputera, podobnie z ilustracjami.Dziś, 8 marca, pochwalili się swoimi "dziełami" przed uczniami klasy I. Drugoklasiści przeczytali je młodszym koleżankom i kolegom. Dzieci były zachwycone! Z uwagą słuchały opowiadań, z zaciekawieniem oglądały prace, strona po stronie. Pierwszaki podziękowały wszystkim brawami, co zachęciło starszych uczniów do myślenia już nad nowymi lub kolejnymi częściami swoich książek .
Muzyczne życzenia z okazji Dnia Kobiet
Rekrutacja do Przedszkola
Dyrekcja Zespołu zaprasza do składania wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej/Przedszkola Samorządowego w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej , ul. Parkowa 4 , 28-425 Złota, oddziału przedszkolnego w Szkole Filialnej w Chrobrzu, ul. Chrobrego 22, Ośrodka Edukacji Przedszkolnej w Miernowie na rok szkolny 2022/23.
KARTA ZAPISU DZIECKA do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023
Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej
Uczniowie klas I Szkoły Podstawowej zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczyste Pasowanie na Czytelnika poprzedziły opowiadania przeczytane przez Panią Dyrektor Mariolę Warzechę, bibliotekarkę Mirosławę Nowak-Wawrecką oraz wychowawczynie klas I p.Annę Dracz i p. Jolantę Grzywnę. Bibliotekę odwiedził nawet Kubuś Puchatek, który tym razem wytrzymał dłuższą chwilę bez swojego miodku😊
Pani Dyrektor Mariola Warzecha oraz bibliotekarka Mirosława Nowak-Wawrecka Księgą Bajek pasowały pierwszaków na czytelników. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać książki i będą o nie dbać. Po rozmowie na temat wypożyczania książek posłuchały prób książek i obiecali, że je spełnią.
Na koniec otrzymali zakładki do książek oraz słodkie upominki. Na ich nowych kartach czytelniczych znalazły się już numery wypożyczonych książek.
Pasowanie na czytelnika jest jednym z działa organizowanych w ramach programu Ratownicy Czytelnictwa. Mamy nadzieję, że „Nowi” czytelnicy staną się także „Nowymi” ratownikami czytelnictwa”.
26
Teatrzyk w przedszkolu
Zabawy w teatr wszechstronnie i intensywnie wpływają na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Są również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.
W ramach treści programowych przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki z Przedszkola Samorządowego w Złotej mogły obejrzeć przedstawienie pt.,,Czerwony Kapturek'', które przygotowały dla nich ich wychowawczynie.
Sala przedszkolna zamieniła się w teatr. Na widowni zasiadły maluchy, które z zapartym tchem śledziły losy Czerwonego Kapturka, babci, gajowego i oczywiście złego wilka. Każde dziecko mogło również na krótką chwilę zostać aktorem i za pomocą pacynek odegrać poszczególne role w przedstawieniu.
Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały spektakl i znakomicie się bawiły.
6
Zabawa choinkowa w Chrobrzu
24 lutego dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu bawiły się na zabawie choinkowej zorganizowanej przez Radę Rodziców. Z tej okazji założyły przebrania, w których prezentowały się znakomicie! Były tańce, wspólne zabawy, sesja zdjęciowa i słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci otrzymały też prezenty zakupione przez rodziców.
16
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Biblioteka Szkolna w ZPO w Złotej podjęła działania związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Święto obchodzone jest od 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń z 21 lutego 1952r., kiedy podczas pokojowej demonstracji w Dhace w Bangladeszu, w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Data ta –
21 lutego – ma przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.Uczniowie szkoły w Złotej uczestniczyli w zabawach związanych z językiem polskim od 21 do 25 lutego 2022 r. Młodsze dzieci czytały łamańce językowe i znane przysłowia polskie. Starsi uczniowie wzięli udział w Potyczkach z Polszczyzną w formie gry Kahoot ,poprzedzonej filmowym wprowadzeniem przygotowanym przez pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
Język polski — obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego — to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Mamy skomplikowaną gramatykę z wieloma wyjątkami, musimy wymawiać szeleszczące zgłoski, nie każdy to potrafi😊
Szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, jak pisał Franciszek Ksawery Dmowski:
A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.
Co mi po tym, że wiersze swoje pięknie kształcisz,
Jeżeli łamiesz zgodę, jeźli język gwałcisz?
Ma swe pisarz wolności, lecz niech na to pomni,
Żeby ich, ile można, używał najskromniej.
Czytać dawne języki i obce rozumieć
Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć.
Chociaż myślisz wysoko, łatwym piszesz piórem,
Bez języka nie możesz być dobrym autorem.
Franciszek Ksawery Dmochowski, Sztuka rymotwórcza
27
„Tłusty Czwartek’’ u zerówkowiczów
Karnawał to czas uczt i zabaw. Ostatni czwartek Karnawału to „Tłusty Czwartek”. Dzień ten był okazją do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów, o czym przekonały się dzieci z zerówki. Najważniejszym akcentem w tym dniu były oczywiście pączki. Nie zabrakło jednak również zabaw i tańców karnawałowych. Wystrój sali wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczki, wróżki, motylki itp., a chłopcy w supermanów, czarodziejów, strażaków i wiele innych postaci bajkowego świata. Wesołą zabawę, w rytmie utworów instrumentalnych i wokalnych uatrakcyjniały liczne zabawy i konkursy w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Był taniec w parach z balonami, znikające krzesełka i konkurs plastyczny na najładniej pokolorowany karnawałowy rysunek. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Wspólna zabawa przyniosła wychowankom wiele radości, dzieci bawiły się wesoło, uśmiech nie znikał z ich z twarzy, a oto właśnie nam chodziło.
9
W krainie dinozaurów
26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Złotej również świętowały ten dzień. Sala przedszkolna zmieniła się więc w park jurajski, a przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, aby poznać życie dinozaurów.
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą historię dinozaurów, ich cechy i gatunki. Przedszkolaki wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały albumy, słuchały informacji dotyczących dinozaurów, wykonywały zadania związane z dinozaurami oraz wykonały prace plastyczne.
W zabawach ruchowo – naśladowczych dzieci znakomicie naśladowały dinozaury. Na koniec wszystkie przedszkolaki dostały od swoich wychowawczyń pamiątkowe medale z okazji Dnia Dinozaura.
Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę maluchów na temat tych prehistorycznych zwierząt, a w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.
18
Sześciolatki Bibliotece Gminnej
22.02 dzieci z zerówki wzięły udział w Lekcji bibliotecznej poświęconej Światowemu Dniu Kota. Wprowadzeniem do Dnia Kota była krótka pogadanka na temat obchodzonego święta. Sześciolatki dowiedziały się, w jaki sposób opiekować się kotkami na co dzień. Dzieci chętnie opowiadały o swoich kotkach, wymieniały ich imiona oraz opowiadały ciekawe historyjki. Panie bibliotekarki przeczytały im książeczkę pt. Kot Kocisław i jego ludzie. Odbyły się także warsztaty plastyczne podczas których dzieci pięknie pomalowały rysunki kotów. Atrakcją dla dzieci była zabawa w lokomotywie oraz przygotowane przez panie bańki mydlane. Serdecznie dziękujemy paniom bibliotekarką za zaproszenie i mile spędzony czas.
10
Z wizytą w Bibliotece Szkolnej
Uczniowie oddziału „0” z wychowawczynią Panią Ewą Książek odwiedzili szkolną bibliotekę. Poznali zasady wypożyczania książek oraz rodzaje zbiorów. Najbardziej byli zainteresowani kolorowymi książeczkami. Podobała im się półka, na której umieszczone są właśnie książki dla dzieci😊 Pani Ewa wypożyczyła jedną z nich, do przeczytania na zajęciach. Bibliotekarka p. Mirosława Nowak-Wawrecka wręczyła im zakładki do książek.
2
Bal karnawałowy u przedszkolaków
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Kolorowy wystrój sali przedszkolnej, bajeczne stroje i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się 17 lutego 2022r przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki wraz ze swoimi wychowawczyniami podczas balu karnawałowego w przedszkolu. Dzieci z dumą prezentowały piękne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach. W trakcie zabawy tanecznej na przedszkolaki czekał słodki poczęstunek. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości, co było głównym celem tego wydarzenia.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie fantastycznych strojów i poczęstunku dla dzieci.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!
28
Paczuszka dla maluszka - Podziękowanie
W dniu dzisiejszym do naszej szkoły dotarła niezwykła przesyłka. W środku znajdował się list, dyplomy oraz książka ks. T. Kancelarczyka „Chodzi mi o życie”.
Fundacja Małych Stópek skierowała do wszystkich zaangażowanych w akcję „Paczuszka dla maluszka” miłe słowa uznania i wdzięczności. Podkreślono, że dzięki nam wśród podopiecznych hospicjów, szpitali, domów dziecka, domów samotnej matki… pojawił się prawdziwy uśmiech. Dzięki przekazanym środkom wymienione placówki będą o wiele lepiej funkcjonować. Tegoroczna inicjatywa zakończyła się sukcesem. Będzie to dla nas zachętą do wspierania akcji w kolejnych latach.
UWAGA KONKURS
Polski Komitet Olimpijski organizuje XXXII OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA OPOWIADANIA O TEMATYCE OLIMPIJSKIEJ IM. JANA PARANDOWSKIEGO dla uczniów klas IV-VIII.
Regulamin konkurs w załączeniu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!
Opiekun Konkursu
Mirosława Nowak-Wawrecka
Walentynki
Walentynki to okazja do okazywania sobie uczuć, obdarowywania się prezencikami, kartką czy liścikiem. To szczególna okazja do nabywania i utrwalania postawy życzliwości wobec innych, potrafiących powiedzieć i podarować drugiemu coś miłego.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Złotej obchodzili Święto Walentynek pod znakiem dobroci, przyjaźni i radości z przebywania ze sobą nawzajem. Atrakcją tego niezwykłego czasu była poczta walentynkowa. W klasach były ustawione skrzynki, do których uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Klasy młodsze chętnie wzięły udział w tej zabawie, która zarówno osobom obdarowującym jak i obdarowanym sprawiła dużo radości.
W dniu 14 lutego 2022 roku uczennice klasy III uroczyście rozdały zgromadzone wcześniej ,,walentynkowe upominki” swoim koleżankom, kolegom oraz swoim wychowawczyniom. Było dużo radości, uśmiechu, ciepłych słów i gestów przyjaźni. I to było najważniejsze. Wszystkim ten dzień bardzo się podobał - szkoda, że jest tylko raz w roku.
8
W Dniu Świętego Walentego bądź dobry dla innych kolego”
Pod takim hasłem zerówkowicze bawiły się w dniu 14 lutego z okazji Walentynek. Była to wspaniała okazja do rozwijania u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej oraz zachęcania podopiecznych do okazywania sympatii i życzliwości innym osobom.
Dzieci poznały historię i tradycję obchodzenia ,,Dnia św. Walentego’’.
Na zajęciach plastycznych wykonały z serduszek ,,Walentynkę’’ dla swoich rodziców. Walentynkową laurką obdarowały również panią dyrektor M. Warzecha, panią wicedyrektor R. Wojas oraz panią kucharkę i panie sprzątaczki.
Wychowankowie wzięli udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: w zabawie ruchowej z wykorzystaniem serca przy piosence ,, Mam serduszko” ,szukały drugiej połówki serca, układały z paska czerwonej bibuły kształt serca. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na każdej dziecięcej buzi widać było radość i uśmiech, a o to przecież najbardziej nam chodziło.
4
Niezwykłe przedstawienie
9 lutego 2022r. był w Chroberskim Przedszkolu wyjątkowy. Dzieci i rodzice z wychowawczynią przygotowały inscenizację na którą zaprosili babcie i dziadków. Gośćmi specjalnymi były Panie Mariola Warzecha Dyrektor ZPO w Złotej i Renata Wojas zastępca Dyrektora tej samej placówki.
Po przestawieniu dzieci wręczyły upominki , a rodzice poczęstowali wszystkich ciastem.
3
Konkurs ,,Odpoczywaj na wsi”
W Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wyłoniono laureatów etapu wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi”. Konkurs był kierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, a jego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z ŚODR w Modliszewicach.
Wyboru prac do etapu ogólnokrajowego dokonała wojewódzka komisja, powołana przez dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Spośród 70 prac komisja wyłoniła po trzech laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-III i klasy IV-VIII.
W konkursie i to z sukcesami uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W etapie wojewódzkim w grupie wiekowej 0-III - trzecie miejsce zajęła Wiktoria Nowak – opiekun pani Elżbieta Cicha.
W grupie wiekowej IV-VIII – drugie miejsce zajęła Rozalia Mnich – opiekun pani Grażyna Zachariasz.
"Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy" - spotkanie z przedstawiecielem ZŚiNPK
W dniu 9 lutego Szkołę Filialną w Chrobrzu odwiedziła pani Maria Skrzypek - pracownik Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Ponidzia z Krzyżanowic.Pani Maria spotkała się z uczniami klasy I i II, by opowiedzieć o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy. Dzięki prezentacji multimedialnej, uczniowie zobaczyli, a nawet usłyszeli wiele zwierząt. Poznali ciekawostki o nich. Dzieci zaproszone zostały do rozwiązania przyrodniczych krzyżówek, a na zakończenie otrzymały pamiątkowe książeczki.
Niewątpliwie była to ciekawa lekcja przyrody dla najmłodszych.
2
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie