W ramach projektu MEN „Podróże z klasą”, uczniowie klas I - III naszej szkoły mieli okazję poznać jeden z piękniejszych zakątków naszej ojczyzny – Zakopane.
Wycieczka odbyła się w dniach 24 i 25 września.
Te dwa dni dla 46 uczniów naszej szkoły były wyjątkowe, bowiem zwiedzanie zimowej stolicy Polski, a za taką uchodzi Zakopane, to niezwykła przygoda.
Dzień pierwszy:
- Pierwszym punktem naszego zwiedzania była Willa Atma.
Tutaj mieliśmy okazję zwiedzać muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Dzięki multimediom przenieśliśmy się w klimat czasów, w których żył kompozytor. Dowiedzieliśmy się, że Karol Szymanowski to jeden z największych polskich kompozytorów. Od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, pod koniec życia osiadł tutaj na stałe.
- Drugim punktem zwiedzania było Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Wszyscy wiemy, że Nasz papież Jan Paweł II to wielki miłośnik gór. Górale jako votum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła, wybudowali przepiękne Sanktuarium. My mieliśmy okazję poznać to wyjątkowe miejsce.
- Izba Regionalna „U Gąsienicy”
Tym razem trochę góralskiej tradycji. W pięknej góralskiej chałupie z autentycznymi zbiorami sztuki podhalańskiej Adam Gąsienica w sobie charakterystyczny sposób opowiedział nam o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójeckich, muzyce góralskiej i góralskim stroju. Mieliśmy też okazje do oglądania instrumentów góralskich i posłuchania góralskiej nuty.
- Obiadokolacja, no i trochę tańców.
Po dniu pełnym wrażeń, każdy z nas chętnie udał się do swojego pokoju, gdzie rozkoszując się wrażeniami, stopniowo zapadał w słodki sen.
Dzień drugi:
- Warsztaty w Muzeum Oscypka
Nie może być inaczej, przecież Zakopane ściśle wiąże się z oscypkiem. Ten twardy, wędzony ser, przygotowywany jest z mleka owczego i charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala. I mieliśmy możliwość obserwować jak powstaje najpopularniejszy z górskich serów, widzieliśmy wszystkie etapy jego produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. Dowiedzieliśmy się skąd wzięli się pasterze pod Tatrami, wiemy, co to jest gołka, bryndza, bundz. No i wreszcie czuliśmy się jak prawdziwi juhasi, mogliśmy samodzielnie zrobić swój własny serek. Wrażeń było dużo!
Krupówki to przepiękny deptak w Zakopanem. Mnóstwo tutaj sklepów, restauracji, i dużo turystów.
- Centrum Edukacji Przyrodniczej
Tym razem zwiedzaliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego Tytusa Chałubińskiego. To miejsce pełne multimedialnych atrakcji. Wirtualny przewodnik wprowadził nas w świat przyrody tatrzańskiej i pozwolił zrozumieć, dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna. Oglądaliśmy makiety, wystawy, zwiedziliśmy też wnętrze tatrzańskiej jaskini. Podczas udziału w warsztatach przyrodniczych mogliśmy dowiedzieć się, jak rozpoznawać ślady zwierząt, jakie ptaki można spotkać w Tatrach, czy jak działa ekosystem górski. Była to dla nas cenna lekcja wiedzy o historii Tatrzańskiego Parku Narodowego.
No bo jakże być tutaj, a nie zobaczyć skoczni narciarskich. Przecież Zakopane to stolica sportów zimowych, tutaj znajduje się kompleks skoczni narciarskich – Wielka i Mała Krokiew, na których rozgrywają się najważniejsze wydarzenia skoków narciarskich, startowali tutaj najlepsi skoczkowie świata. Widok skoczni zrobił na nas wielkie wrażenie, a sama świadomość, jak skoczyć z takiej wysokości, przyprawiała niektórych o zawrót głowy.
Pełni wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki, no i oczywiście w oscypki wróciliśmy do domu. Była to rzeczywiście podróż z klasą!!!
Opiekunami na wycieczce były Panie:
Ewa Kozłowska
Monika Sułek
Anna Kumor
Anna Dracz
Ewa Grzywna
Tekst: Monika Sułek
Zdjęcia: Ewa Kozłowska