27 marca 2014 roku już po raz drugi w naszej placówce odbył się quiz matematyczno – fizyczny zorganizowany przez nauczycielkę matematyki i fizyki – Panią Ilonę Ziółkowską w ramach dnia matematyki i fizyki. Impreza połączona była z Dniem Otwartym Szkoły.
Głównym celem tego quizu było krzewienie wśród gimnazjalistów nauki przedmiotów ścisłych oraz pokazanie uczniom jak można uczyć się przez zabawę.
Na widowni w tym roku oprócz gimnazjalistów zasiedli szóstoklasiści z Chrobrza, Miernowa i ze Złotej, którzy bacznie obserwowali zmagania drużyn, a niektórzy udzielali odpowiedzi na pytania niespodzianki i trzeba przyznać, że świetnie sobie poradzili.
Podobnie jak w roku poprzednim rozgrywki przyniosły dużo emocji i wrażeń wśród uczniów.
W quizie wzięły udział 4 trzyosobowe drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach z dziedziny matematyki i fizyki. Spośród różnych konkurencji najwięcej emocji wzbudziły „kalambury”, oraz prezentacja doświadczeń fizycznych.
Również pozostałe konkurencje nie pozwoliły gimnazjalistom się nudzić, tym bardziej, że także publiczność miała okazję wykazać się wiedzą matematyczną i fizyczną, odpowiadając na pytania-niespodzianki. Wiemy już Ile jajek można zjeść, żeby być na czczo, Gdzie w ułamku kryje się dzielenie, oraz Ile będą schły trzy ręczniki rozwieszone na sznurku?
Młodzież na widowni była bardzo aktywna, kibicowała wybranym. Jak widać przez zabawę można się wiele nauczyć.
Drużyny świetnie poradziły sobie z poszczególnymi konkurencjami, co świadczy o dobrym przygotowaniu uczniów i opanowaniu przez nich różnorodnych wiadomości zarówno z fizyki, jak i z matematyki. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską Pszczółka działającą przy Gimnazjum w Złotej pod opieką pani Renaty Wojas, Szkolną Kasę Oszczędności pod opieką pani Bożeny Krawczyk, pana Krzysztofa Ziółkowskiego, Radę Rodziców oraz panią Urszulę Salwierak – właścicielkę sklepu Lewiatan w Złotej.
Nad prawidłowym przebiegiem quizu czuwało niezawodne jury w składzie;
Pani Dyrektor Mariola Warzecha - przewodnicząca
Pani wicedyrektor Małgorzata Gołuszka – ekspert w dziedzinie przyrody.
Już poza konkurencją odbyła się prezentacja ciekawych doświadczeń fizycznych. Obserwowaliśmy co dzieje się z rodzynkami wrzuconymi do gazowanej wody, zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia, dowiedzieliśmy się jak odróżnić jajko surowe od ugotowanego?
Mamy nadzieję, że za rok obejrzymy nowe doświadczenia i dowiemy się jeszcze więcej na temat matematyki i fizyki. Do zobaczenia!
Zdjęcia