„ …PO TO ZGINĘLI TAMCI, ABYŚMY MY MOGLI ŻYĆ”
niezwykły apel z okazji 70. rocznicy utworzenia Republiki Pińczowskiej i 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej
Rok 2014 to rok wyjątkowych rocznic. 1 września 75 lat temu wybuchła II wojna światowa,
70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, także 70 lat temu utworzono Republikę Pińczowską. O tych ważnym dla Polaków wydarzeniach przypomnieli uczniowie ZPO w Złotej. Przybliżyli historię ważnej dla nas– dla mieszkańców Ponidzia Republiki Pińczowskiej. Tuż po godzinie 10:00, w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej przenieśliśmy się w te trudne czasy walki o życie – nasze życie.
„Raz, dwa, trzy. Seria bomb….” i tak bez przerwy, i tak na co dzień. „…i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli”. Mateusz i Sylwia wprowadzili skupionych, wyjątkowo zamyślonych gimnazjalistów i trochę przestraszonych maluchów w pierwsze lata II wojny światowej. W głośnikach wybrzmiała „Ta ostatnia niedziela”. „Byłaś dla nas radością i dumą Armio Krajowa” przepiękny wzruszający wiersz wyrecytowały Kamila z Klaudią. „Hej chłopcy” i „Serce w plecaku” to żołnierskie piosenki, które wywołały uśmiech wśród publiczności.
Rok 1944 wolność coraz bliżej! „Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”. 63 dni bohaterskiej walki. „Ostanie polskie powstanie, Opłakujemy godzinę, kiedy się wszystko zaczęło, kiedy padł pierwszy strzał….”
Rok 1944 to rok, w którym na naszych ziemiach utworzono namiastkę wolnej ojczyzny. Narratorzy przybliżyli tę niezwykłą historię. Tę niezwykłą historię, której jesteśmy najnowszym rozdziałem. „Gdybyście mówić umiały, lasy pińczowskie…”, „Po co wam to chłopcy było, wszystko?” - pytała Patrycja w przepięknym wierszu – „Bo tak trzeba było!!!”.
„Bo krwi już było zbyt wiele”. Upragniona wolność była coraz bliżej, o czym mogliśmy usłyszeć w wierszach i pieśniach żołnierskich w wykonaniu „naszych aktorów”, których
z perfekcją przygotowała Pani Mirosława Nowak – Wawrecka, a Pani Grażyna Zachariasz niczym Alan Starski zadbała o każdy nawet najmniejszy przedmiot, tworząc wzruszającą scenografię otoczoną wystawą zdjęć Pińczowa z czasów II wojny światowej, z czasów Republiki Pińczowskiej. Klimat tamtych czasów mogliśmy poczuć dzięki wspaniałym pieśniom żołnierskim przygotowanym przez zespół muzyczny pod kierunkiem Pani Ewy Książek..
W tym niezwykłym wydarzeniu udział wziął wójt Gminy Złota Pan Tadeusz Sułek, który otrzymał od „kwiaciarki” wrzosy. „Za mało naszego życia, za mało pamięci naszej, zapamiętajmy na zawsze: - że po to zginęli tamci, Abyśmy my mogli żyć”. I ta minuta ciszy. Taka inna. Taka moja. Taka cicha.
Wzruszona Pani Dyrektor ZPO Mariola Warzecha w obecności sztandaru naszej szkoły
i w wyjątkowych jak na tę porę roku promieniach słońca, które dostały się do sali przez niedomknięte okno, podziękowała wszystkim uczniom, którzy w tak niezwykły sposób wysłuchali, krótkiej historii naszej Ojczyzny. Podziękowała wykonawcom, nauczycielom,
a w szczególności bohaterom, dzięki którym dziś jesteśmy Wolni.
„Bo wolność to jest tyle ilu nas poległo, i wolność to jest tyle ilu nas dziś żyje”.
Zapaleniem symbolicznego znicza uczniowie oddali hołd poległym żołnierzom Republiki Pińczowskiej.
Zdjęcia