• Biblioteka

        • Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 22.05.2020 r.

           

          -Z książki płynie odwaga,
          książka w życiu pomaga,
          chcemy książek jak słońce..

          Konstanty Ildefons Gałczyński:
           

          Witajcie!

          Dziś ostatnia zdalna biblioteka. Dlatego na zakończenie naszych zdalnych spotkań chcę Wam przypomnieć strony internetowe, na których możecie poczytać albo „posłuchać” książki. Szczególnie polecam je uczniom klasy ósmej, którzy już wkrótce przystąpią do egzaminu. Przyda się na pewno przypomnienie treści lektur.

          https://www.youtube.com/playlist?list=PL1163EB8D12B56614

          https://lektury.gov.pl/katalog-lektur

          http://e-sklep.nextore.pl/ebooki/szkolne_c1037.xml

          Proponuję Wam także obejrzenie ekranizacji książek w celu utrwalenia treści. Jak zapewnie wiecie, wiele lektur zostało zekranizowanych.

          Nie zapomniałam także o Was najmłodsi czytelnicy. Dla Was też mam propozycje do czytania i słuchania.

          https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/

          https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/trzej-bracia/

          https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg

          Żegnam się z Wami TUTAJ, ale mówię DO ZOBACZENIA w szkolnej rzeczywistości, przede wszystkim w Bibliotece Szkolnej. Dziękuję tym, którzy czytali moje wpisy, mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebieyesWierze, że po tak długim czasie zamknięcia biblioteki jeszcze chętniej będziecie ją odwiedzać i czytać książki. Bo jak powiedział Kosntanty Ildefons Gałczyński -Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga. Życzę Wam, abyście tego doświadczyli. CZYTAJCIE, DUUUUUŻO CZYTAJCIE !!!

           

                                                                                                         Do zobaczenia!!!

                                                                                                         Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 21.05.2020 r.

           

          Książka, to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem                                                                  

                                                                                                                                                                              Kornel Makuszyński

           

          Dzień dobry!

          Dziś chcę Wam polecić trzy książki. Są one wprawdzie podzielone na kategorie wiekowe, ale uważam -  szczególnie jeśli chodzi o książki dla dzieci –że  można je czytać w każdym wieku. Pierwszą z nich jest  książka Magdaleny Witkiewicz pt. Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w biliotece. Jaką tajemnicę skrywa biblioteka? Pełna humoru opowieść rozbawi nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Kolejna książka, którą warto przeczytać to historia małej Elki, której wybuch II wojny światowej popsuł dzieciństwo. Mała dziewczynka uczy się nie beczeć, uważać na słowa i robić opatrunki. Książka Czy wojna jest dal dziewczyn? autorstwa Pawła Beręsewicza została wydana z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

          I wreszcie Gorzka czekolada, tom 2 Nowe opowiadania o ważnych sprawach.  Jest to drugi zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży: Pawła Beręsewicza, Katarzynę Majgierę, Katarzynę Ryrych, Kazimierza Szymeczkę, Katarzynę Terechowicz. Pierwszy tom cieszył się ogromną popularnością. Obie książki powstały z inspiracji i staraniem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, we współpracy z Prószyński Media. Opowiadania podejmują tematy skomplikowanych relacji oraz emocji, konsekwencji naszych zachowań, więzi w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Można tu znaleźć historie o miłości, rywalizacji, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. W opisie książki na stronie Fundacji można przeczytać:  „Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas”.

                                                                                                                                                                                                                 Gorąco polecam!

                                                                                                                                                                                                                 Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 20.05.2020 r.

           

          Nikt, kto tu wchodzi, nie wyjdzie niezmieniony

                                                                                 Brandon Mull Baśniobór

          Witajcie!

          Cytat pochodzi z I tomu Baśnioboru - lekkiej i przyjemnej powieści fantasy dla dzieci i młodzieży. Brandon Mull skonstruował świat, od którego trudno się oderwać. Fenomenalne! Niektóre sceny są godne Władcy Pierścieni. Tak o książce napisał The Los Angeles Times. To nie tylko jedna książka. Powstała seria, którą można polecić także dorosłym, nawet osobom, które zwykle nie sięgają po fantastykę. Otwierająca cykl powieść na długo pozostaje w pamięci. Poznajemy  w niej rodzeństwo, Kendrę i Setha, którzy, ku swemu niezadowoleniu, mają spędzić wakacje u dziadków. Dziadek przedstawia im nakazy i zakazy, ale i daje do rozwiązania zagadkę. W zamian za jej rozwiązanie mogą zdobyć dość nietypową nagrodę - mleko, dzięki któremu widzą wróżki i inne magiczne stworzenia. Okazuje się, że dziadek jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru, która przez wieki dawała schronienie czarodziejskim istotom. Teraz zamieszkują ją trolle, satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci łamią zakaz dziadka, dotyczący zbliżania się do lasu, przez co uwalniają siły zła. Będą musieli stawić im czoła. Dzięki dynamicznej akcji książka wciąga jak magnes. Bieg zdarzeń cały czas przyspiesza, sprawiając, że czytelnik chce szybko poznać ciąg dalszy, przede wszystki jednak wynik decydującego starcia rodzeństwa z wiedźmą i demonem. Interesująco wypada połączenie świata prawdziwego, zwyczajnego, ze światem baśni i magicznych stworzeń. W książce znajdziemy postaci znane z mitologii greckiej, a więc satyry, driady i najady. Mamy tu również wróżki, olbrzymy, golema i wiedźmy. Świat powieści wciąga, chce się go więcej. Spróbujcie może wciągnie i WasJ

                                                                                                                                                 Czytajcie książki z serii Baśniobór. Polecam!

                                                                                                                                                Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 19.05.2020 r.

           

          Przeczuwałem, że kiedyś nakręcą o mnie film. Choć żałuję, że akcja musi toczyć się w szkole. Kogo zainteresuje historia o chłopaku w otoczeniu matołów?

                                                                                                                                                                                                                  "Dziennik Cwaniaczka"

          Witajcie!

          Kojarzycie Grega Heffley’a? Myślę, że większość z Was takJ Pamiętam, że czytaliście o szkolnych zmaganiach bohatera w „jego” Dzienniku. Dziennik Cwaniaczka to seria książek młodzieżowych wydawana od 2007 roku przez amerykańskiego autora Jeffa Kinneya. Do tej pory wydano czternaście części (nawiasem mówiąc większość z nich jest dostępna w Naszej bibliotece).

          Jest to opowieść o życiu nastoletniego chłopca, Grega Heffleya, który uczęszcza do gimnazjum. W humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku. Najlepszym przyjacielem chłopca jest Rowley Jefferson. Greg ma starszego brata, Rodricka, a także młodszego, Manny'ego. Jak powiedziała Whoopi Goldberg: To książka dla twoich dzieci, jeżeli lubią czytać…a zwłaszcza jeżeli nie lubią. Zabawne teksty opatrzone rysunkami, komiczne wręcz sytuacje przedstawione przez głównego bohatera, łatwy młodzieżowy język sprawiają, że nawet Ci, którzy nie lubią czytać sięgają po tę książkę.

          Cytując za The New York Times’em: Greg to leniwy spryciarz, który zawsze wybiera łatwiejsze rozwiązania… Właśnie dlatego chłopcy w wieku 8-12 lat są nim zachwyceni… Dziewczyny też lubią Dziennik cwaniaczka, bo dużo mówi o chłopakach. Uważają go za cos w rodzaju instrukcji obsługi.

          Nie mam 12. lat, a wierzcie mi, podczas czytania świetnie się bawiłam. Polecam Wam przygody Grega Heffley’a, może znajdziecie w nich nawet swoje doświadczeniaJ Jestem pewna, że przemyślenia bohatera na temat szkoły także Wam się spodobająJ

          Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum[tu powinniśmy czytać ogólnie szkoła; w Stanach Zjednoczonych obowiązuje inny system nauczania] to najgłupszy pomysł na świecie.  Co Wy na to? Polecam gorąco książki z serii, ale także film. Wierzę, że pozwolą się Wam oderwać od trudnej rzeczywistości i naprawę zdrowo pośmiać JJJ

                                                                                                                                                                                            Życzę Wam udanej zabawy!

                                                                                     Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 18.05.2020 r.

           

          Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejście całe życie

                                                                                                                                                Jan Paweł II

          Dzień dobry!

          Przywitałam Was dziś optymistycznym cytatem. Są to słowa Jana Pawła II, Papieża Polaka. Dlaczego właśnie dziś o nim? Ponieważ dzisiaj mija 100 lat od czasu jego narodzin. Pomyślałam, że warto uczcić to wydarzenia, tym bardziej, że Karol Wojtyła był także pisarzem. Papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego, teolog, filozof, kaznodzieja, dramatopisarz, poeta. Urodził się 18. maja 1920 roku w Wadowicach, zmarł 2. Kwietnia 2005 roku w Watykanie.

          Pisać zaczął jeszcze jako młody Karol Wojtyła. Swoje wczesne utwory publikował od roku 1950 w prasie katolickiej pod pseudonimami literackimi Andrzej Jawień, AJ i Piotr Jasień, a po 1961 roku – Stanisław Andrzej Gruda. Jako Karol Wojtyła wydał wiele książek, m.in.  Miłość i odpowiedzialność,  Osoba i czyn –1969, Poezje i dramaty. Pisał też sztuki, najbardziej znana z nich to dramat Przed sklepem jubilera (powstały  1960), wielokrotnie wystawiana w teatrze. Nie zaprzestał pisać także będąc papieżem. Jako Jan Paweł II wydał, m.in.: Przekroczyć próg nadziei – Lublin 1994, Tryptyk rzymski – Kraków 2003, Pamięć i tożsamość– Kraków 2005. Tryptyk rzymski  dotyczy najważniejszych wartości: wiary, nadziei i miłości. Popisany imieniem papieża wydany został jednocześnie w sześciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim.

          Warto poznać fakty z życia Wielkiego Papieża, Wielkiego Człowieka, Wielkiego Polaka. Zachęcam Was do tego. Proponuję książkę Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża. Jest to kontynuacja cyklu o życiu Karola Wojtyły, który został zapoczątkowany przez książkę Lolek. Młode lata papieża. Autorem obu książek jest Paweł Zuchniewicz.

          Na zakończenie jeszcze jedna myśl Jana Pawła II:

          Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne…. Tylko dziś jest Twoje.

          Jak myślicie co to znaczy? Pomyślcie o tymJ

                                                                                                 Życzę Wam zaczytania się J

                                 Mirosława Nowak- Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 15.05.2020 r.

           

          Wersję dla mugoli opatrzyć zwykłymi bzdurami w rodzaju: „Czysta fantazja – to znakomita zabawa – nie ma się czego bać mamy nadzieję, że się wam spodoba”.

                                                                                                                                                             Nota wydawcy: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

           

          Witajcie !

          Czy jesteście mugolami? Kto to jest mugol? Wiedzą to na pewno Ci, którzy czytali książkę albo albo oglądali film z serii Harry Potter. Nazwa wiąże się oczywiście z czarodziejskim światem. Mugol to osoba pozbawiona mocy magicznej oraz – najczęściej – nieposiadającą wiedzy na temat istnienia magicznego świata. Jak zapewne wiecie o świecie magii i uwielbianym młodym czarodzieju z Hogwartu powstała seria autorstwa J.K.Rowling. Opowiem Wam o tej serii na pewno. Dzisiaj jednak będzie o kompendium magicznych stworzeń Nawta Skamandera, o książce Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. To podobno kopia egzemplarza należącego do Harry’ego Potterasmiley Fikcyjna książka, napisana przez Newta Skamandera, słynnego magizoologa, to oficjalnie zatwierdzony podręcznik w szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwardzie do nauki opieki nad magicznymi stworzeniami.

          Realna książka została napisana przez J.K.Rowling pod pseudonimem Newt Skamander. Autorem przedmowy do książki jest Albus Dumbledore - dyrektor Hogwartu i najpotężniejszy czarodziej. Można tu znaleźć opis podziału na istoty, zwierzęta i duchy oraz opis siedemdziesięciu pięciu gatunków magicznych zwierząt. Ma to być pięćdziesiąte drugie wydanie Fantastycznych zwierząt, które po raz pierwszy trafi do mugoli, w celu wsparcia  fundacji Comic Relief. W przedmowie, Dumbledore zwraca się do mugolskich nabywców: wszystkie opisane tu zabawne stworzenia są wymyślone i nie mogą was skrzywdzić.

          Główny bohater to Newt Skamander i jego magiczna walizka, dzięki którym mugole maja okazję dowiedzieć się, gdzie żyje gromoptak, czym żywi się pufek i dlaczego lepiej chronić błyskotki przed łapkami niuchaczasmiley

          Tych, którzy wolą oglądać niż czytać, zapraszam do obejrzenia filmum Fantastic Beasts AND Where to Find Them w reżyserii Davida Yatesa.

          Cokolwiek wybierzecie – książkę,czy film – na pewno będziecie się świetnie bawić, bo, jak powiedział Dumbledore: czysta fantazja – to znakomita zabawa J

           

                                                                                                          Dobrej zabawy!

                                                                                             Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 14.05.2020 r.

           

          A jeśli nie ma tego tutaj to znaczy, że jest TAM

           Kubuś Puchatek

           

          Dzień dobry!

          Myślę, że jeśli chodzi o temat lektur i informacji dla klasy VIII jest on teraz aktualny, dlatego proponuję,  aby mój wczorajszy wpis wykorzystać także dzisiaj. Stąd Zacytowałam więc Kubusia Puchatka, o którym pisałam Wam już TUTAJ wcześniejJ 

          Zapraszam do czytania wczorajszego wpisu.

          A jeśli nie ma tego tutaj to znaczy, że jest TAMJJJ

          Pozdrawiam

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 13.05.2020 r.

           

          Człowiek, który nie czyta książek nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie potrafi czytać.
                                                                                                                                                          Mark Twain

          Dzień dobry!

          W związku z tym, że realizujecie podstawę programowa z języka polskiego zdalnie, treść lektur musicie poznawać także zdalnie. Dlatego postanowiłam przypomnieć Wam kilka stron, na których możecie znaleźć lektury szkolne w formie audiobooków, e-booków lub PDF. Niektóre z nich już TUTAJ podawałam, niektóre są nowe. Ósmoklasiści -  może chcecie przypomnieć sobie treść lektur przed egzaminem? Znajdźcie te, których treść chcielibyście powtórzyć. Pamiętajcie, że na egzaminie ósmoklasisty wymagana jest znajomość treści lektur obowiązkowychL Listę lektur obowiązkowych możecie znaleźć wpisując  w wyszukiwarkę : wykaz lektur w nowej podstawie programowej.

          https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=Janko+muzykant

          https://lektury.gov.pl/katalog-lektur

          http://e-sklep.nextore.pl/ebooki/szkolne_c1037.xml

          A tutaj coś dla najmłodszych. Bajki do słuchaniaJ

          https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg

                                                                                                    Miłego słuchania i/lub czytaniaJ

                                                                                                    Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 12.05.2020 r.

           

          Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę

           św.Augustyn

          Witajcie!

          Zgodnie z obietnicą proponuję Wam dzisiaj „zwiedzanie” kolejnego miejsca w województwie świętokrzyskim. Będzie to Sandomierz. Oczywiście dzisiaj wirtualnie, bo nadal MUSIMY ZOSTAĆ W DOMU, ale w przyszłości, kiedy już zakończy się ten  trudny czas, wybierzcie się na wycieczkę do Sandomierza. NAPRAWDĘ WARTO! Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Na początek polecam wejście na gotycką Bramę Opatowską, która uważana jest za symbol miasta. Strzegą jej „halabardnicy”, więc możecie czuć się bezpiecznieJ Widok z góry jest zachwycający -  wstęga Wisły, okalająca mury dawnego królewskiego grodu. Po przejściu przez Bramę Opatowska znajdziecie się na Rynku, a tam może spotkacie Ks. Mateusza, czyli postać z serialu Ojciec MateuszJ Dalej proponuję przejście przez ucho igielne(może znajdziecie je przy pomocy przewodnika albo Mapy GoogleJ) i zwiedzanie Zespołu Klasztornego Dominikanów z początku XIII wieku, podziemna trasa turystyczna i wreszcie, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, Zamek Królewski. Tymczasem obejrzyjcie go na krótkim filmiku. Jest to widok z lotu ptaka, a właściwie z lotu dronaJ  http://www.zamek-sandomierz.pl/.  W sezonie turystycznym w Sandomierzu organizowane są pokazy walk rycerskich i renesansowego tańca, dzięki czemu można się przenieść w dawne czasy. Jeśli jednak historii dla Was za dużo, pamiętajcie, że miasto położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, jest atrakcyjne także pod względem przyrodniczym. W jego granicach znajduje się m.in. rezerwat przyrody Góry Pieprzowe. Świetnym miejscem do wypoczynku rodzinnego jest odnowiony Park Piszczele ze ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, skate-parkiem oraz  Ścieżką Tarzana, czyli parkiem linowym.

          Obejrzyjcie filmiki zapraszające do zwiedzania Sandomierza: http://www.sandomierz.pl/dla-turysty

                                                                                                                                       Zachęcam Was także ja!

                                                                                                                           Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 11.05.2020 r.

           

          Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków

                                                                                                                                                                                                                                                    Jan Amos Komeński 

          Dzień dobry.

          Minął kwiecień, „za chwilę” minie maj, zapowiadana przeze mnie dla klas: VII i VIII wycieczka, nie odbędzie się, niestetyL  Wyjazd szlakiem pisarzy regionu świętokrzyskiego starałam się organizować każdego roku. W tym roku się nie udało, ale nie tracimy nadziei. Wprawdzie klasa VIII będzie pozbawiona tej przyjemności, bo przecież niedługo staną się absolwentami Szkoły Podstawowej w Złotej, ale myślę, że kiedy tylko będzie to możliwe wycieczka się odbędzie. Tymczasem opowiem Wam co zwiedzamy podczas wycieczki. Punkty do zwiedzania są zawsze te same, jedyna różnica, to kolejność zwiedzania poszczególnych obiektów. Na początek Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Sala zaaranżowana na kształt tej, jaka była w szkole, do której chodził Żeromski. Zdobywamy  tu mnóstwo ciekawych informacji na temat życia pisarza. Niektórzy dostają drewnianym kijem w łapę za złe zachowanieJ Drewniany tornister, nietypowe ławki, pamiątki pisarza – jest okazja poznać biografię autora nie z książek, ale poprzez ciekawe opowieści i przedmioty. Następnym punktem Naszej wycieczki jest Łysa Góra, na której wznosi się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. To teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ruszamy w górę, na wysokość 595 m n.p.m. Udajemy się na platformę widokową, aby obejrzeć gołoborze, największe w Górach Świętokrzyskich i jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest  zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Możemy też wejść do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, czy podziemi, gdzie kiedyś, było więzienie. Udajemy się następnie do Oblęgorka, aby poznać bliżej Henryka Sienkiewicza. Majątek Oblęgorek pisarz otrzymał od społeczeństwa kieleckiego w 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej, w podziękowaniu za jego pracę. Obecnie mieści się tam Muzeum Henryka Sienkiewicza. Do pięknego miejsca prowadzi Nas aleja lipowa. Poznajemy życiorys autora Trylogii, ciekawostki dotyczące jego pracy twórczej. O dziwo nie jest nudno. Cieszę się, kiedy słyszę pytanie czy jeszcze kiedyś tu przyjedziemy. Ja chętnie! Uważam, tak jak Jan Komeński, że mądrość można czerpać także z nieba z ziemi, z dębów i buków. Taka wycieczka może naprawdę wiele nauczyć, a jednocześnie pozwala spędzić miło czas z koleżankami i kolegami z klasy. Tym bardziej, że mieszkamy w województwie świętokrzyskim, a stąd pochodził Stefan Żeromski, Adolf Dygasiński, tu mieszkał Henryk Sienkiewicz, tu mamy zabytki i piękną historię. Warto ją poznać! A jak powiedział Aleksander Janowski Wstyd to wielki nie znać swej ojczystej ziemi.
          Postaram się Was zachęcić do zwiedzania i poznawania Świętokrzyskiego. Opowiem Wam jeszcze o jego skarbachwink

                                                                                                        Pozdrawiam!

                                                                                                        Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 08.05.2020 r.

           

          Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia  Akademia Szwedzka wyróżniła polska pisarkę Olgę Tokarczuk, przyznając jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018! Dzisiaj kilka słów o polskiej noblistce.

          Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię i po studiach pracowała jako psychoterapeutka. Gdy jednak jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i  poświęciła się pisaniu. Jest autorką wielu powieści, m.in. Podróż Ludzi Księgi (1993), Prawiek i inne czasy (1996), Bieguni (2007), Księgi Jakubowe(2014 ).

          Przełom przyniosła jej powieść Prawiek i inne czasy. Książka opowiadająca o świecie, w którym wszystko przemija. Nic nie trwa wiecznie. Nawet sam Bóg się starzeje. Utwór łączy fantastykę z realizmem. Popularność zdobyły też  gawędziarskie Księgi Jakubowe z 2014 r., rozgrywające się w burzliwych czasach

          I Rzeczypospolitej. Akademia Szwedzka uznała właśnie tę powieść Olgi Tokarczuk za najwybitniejszą. Sama autorka o Księgach Jakubowych powiedziała, że jest to książka, która dotyka tematów często wychodzących poza literaturę, dotyka spraw społecznych, wspólnej historii, poczucia tożsamości.

          Polska pisarka jest także laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera, dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike, laureatką Nagrody im. Jana Michalskiego. Była również dwukrotnie nominowana do National Book Award.

          Olga Tokarczuk dołączyła do polskich noblistów w dziedzinie literatury. Jesteśmy zobowiązani, by o tym wiedzieć, bo skoro o Naszej pisarce mówi cały świat, powinniśmy być z tego dumni. Ma nadzieję, że zapamiętacie to nazwisko,  a może nawet sami będziecie się chcieli przekonać „ za co ta nagroda” i przeczytacie jej powieśćJ Do tego Was zachęcamyes

          Ja obiecuję, że w Bibliotece Szkolnej znajdzie się przynajmniej jeden egzemplarz powieści Olgi Tokarczukwink

                                                                Spokojnego weekendu!

                                                                                                                                                           Mirosława Nowak-Wawrecka

           

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 07.05.2020 r.

          Najlepszym uniwersytetem w dzisiejszych czasach jest księgozbiór.

          T. Carlye

           

           

          Miałam dziś napisać Wam jeszcze o komiksach, ale odkryłam w necie coś pięknego. Nie żaden ze mnie odkrywca, na miarę  Kolumba,(tym bardziej, że może już wszyscy o tym wiedzieli), ale dla mnie to nowość. Wyobraźcie sobie, że w Rżuchowie, wsi położonej w Naszym województwie świętokrzyskim powstał Dom Spokojnej Książki. Pan Piotr Kogut wraz z żoną, w zakupionym mieszkaniu, znaleźli porzucony stary księgozbiór. Narodził się pomysł, aby te książki umieścić  w jednym miejscu i udostępnić szerokiemu gronu czytelników. W starej stodole powstał Dom Spokojnej Książki, który pełni funkcję domu kultury. Ustawiono w nim wypełniony piętnastoma tysiącami książek sześciometrowy regał. W szkolnej bibliotece mamy ich trochę więcej, ale tak tego nie widać.  Zdjęcia robią wrażenie. To świetne miejsce spotkań, które ma duszę i odpowiednim klimat(tak czujęJ). Obejrzyjcie zdjęcia (wpiszcie w wyszukiwarkę Dom Spokojnej Książki) może i Wam się spodoba. Mam też propozycję, oczywiście na czas, kiedy już będziemy mogli organizować wycieczki, może wybierzemy się do Rżuchowa i obejrzymy to miejsce na żywo? Co Wy na to? Ja pojadę na pewnosmiley

          Jeśli chcecie przeczytać cały artykuł na temat Domu Spokojne Książki kliknijcie w link:

          https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13309/dom-spokojnej-ksiazki-wyjatkowe-schronienie-dla-niechcianych-ksiazek

          Dodatkowe informacje znajdziecie pod tym linkiem:

          http://www.promotorkaczytelnictwa.pl/2019/07/miejsce-z-ksiazka-3-dom-spokojnej.html

           

           

          Polecam

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 06.05.2020 r.

          Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.

                                                                     Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”

          Dzisiaj będzie o komiksieJ Czy lubicie czytać komiksy? Komiks przekazuje treść pisaną, podobnie jak książka, ale opisy zamienione są na  rysunki. Początki gatunku sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Kiedy to Rudolf Topffer wykonał trzydziestostronicową pracę, w której na każdej stronie znajdowało się sześć narysowanych plansz. Pracę tę można uznać za jeden z pierwszych prakomiksów. Jednak ta praca nie była takim komiksem, z jakim mamy do czynienia dzisiaj.

          Znawcy, zpierwszy prawdziwy komiks uznają serię o przygodach Żółtego Bobasa (The Yellow Kid), powstałą w 1896 roku w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej jednak  komiks jest kojarzony z takimi postaciami, jak Batman, czy Superman. Komiksy z tymi bohaterami powstały w latach  trzydziestych XX wieku. W tym też czasie powstała Myszka Miki, Kaczor Donald i wiele innych postaci wykreowanych prze Disney'a.
          W Europie jeden z ważniejszych okresów dla komiksu zaczął się  trzydzieści lat później, gdy we Francji zaczęły powstawać komiksy o Asterixe i Obelixe. W Polsce okres komiksu zapoczątkował Papcio Chmiel z Tytusem, Romkiem i Atomkiem. Komiks ten powstał w 1957 roku i liczy już
          30 części. Nawiasem mówiąc niektóre z nich dostępne są w szkolnej biblioteceJ Pamiętam też z dzieciństwa Kapitana Żbika, w przygody którego wczytywał się mój bratJ Kapitana Żbika narysował Grzegorz Rosiński. Wreszcie Thorgal, narysowany również przez Grzegorza Rosińskiego przy współpracy z Belgiem Jeanem Van Hamme. Seria komiksowa z pogranicza gatunków fantasy, scence fiction i dramatu historycznego. Główny bohater, Thorgal Aegirsson wychowuje się wśród wikingów, ale wikingiem nie jest. Jest gwiezdnym dzieckiem. Jego rodzice mieszkali na Ziemi, a on przez przypadek trafia do kraju wikingów jako niemowlę. To oni nadają mu imię Thorgai – posłaniec Thora, boga piorunów i syna Aegira (Aegirsson), władcy wód, ponieważ niemowlę zostało znalezione na brzegu morza…

          Mam nadzieję, że jesteście ciekawi dalszych losów tego bohatera i sięgniecie po ten komiks. Zachęcam Was do tego! Jeden z nich także dostępny jest w szkolnej biblioteceJ

          Czytajcie komiksy! Żyjcie intensywniejsmiley

                                                                                                                    Mirosława Nowak-Wawrecka

           

           

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 05.05.2020 r.

          War Machine żondzi”. Przez „on” i „z” z kropką.

          James Rhodes do Iron Mana

          Jak się zapewne domyślacie dziś będzie o Avengers. Oczywiście nie sugerujcie się hasłem Jamesa Rhodes’a, bo błędów ortograficznych jakoś znieść nie mogęLAle Iron Mana i Avengersów lubię i polecam. Avengers to amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów wydawnictwa Marvel Comics. Reżyserem i scenarzystą serii jest Joss Whedon, w rolę superbpohaterów wcielili się m.in., Robert Wowney Jr., Chris  Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlet Johanson.

          W filmie, Nick Fury, (w tej roli Samuel L.Jackson), dyrektor T.A.R.C.Z.Y. rekrutuje Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka i Thora, chce stworzyć zespół, który musi powstrzymać brata Thora, Lokiego, przed podbojem Ziemi. Czy im się to uda?

          W dzisiejszym świecie przydałaby nam się paczka superbohaterów o niezwykłych mocach, czy też zdolnościach i umiejętnościach, która wybawiłaby nas z opresji, kiedy tylko byłoby to konieczne, nawet z trudnej, obecnej,sytuacji związanej z pandemią. Iron Man, Kapitan Amerykę, Hulk i inni nie raz przecież mierzyli się z olbrzymami, cyberrobotami, kosmitami i wychodzili z tego cało, a zabawny, ale jednocześnie łebski Iron Man każdego potrafił wprowadzić w dobry humor.  Podczas majówki można było obejrzeć maraton z Avengers (na kanale FOX), jeśli jednak go przegapiliście, nie martwicie się. Film jest powtarzany w telewizji, poza tym można go obejrzeć także w Internecie

          Kolejne części Avengers : Avengers: Czas Ultrona, trzecia część  Avengers: Wojna bez granic. W 2019 roku odbyła się premiera czwartego filmu z serii, Avengers: koniec gry.

          Oczywiście zachęcam także do czytania komiksów z tej seriiJ

                                                                                                                    Życzę świtnej zabawy z Avengersamiwink

                                                                                                                    Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 04.05.2020 r.

           

          Niech moc będzie z tobą!

           

          Czy wiecie dlaczego przywitałam Was dziś cytatem z Gwiezdnych Wojen? Słynne słowa Niech Moc będzie z tobą wypowiedziane przez Obiego Wan Kenobiego do Luke'a Skywalkera w filmie Nowa nadzieja (Star Wars), były powtarzane przez wielu różnych bohaterów Gwiezdnych wojen.
          Dziś 4 maja święto Gwiezdnych Wojen, więc z tej okazji warto zrobić sobie maraton filmowy z tym kultowym dziełem.

          Dzieło George’a Lucas’a zajmuje 2. miejsce w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych . Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... tak rozpoczyna się każdy z filmów. Przypomina to początek baśni, a wydarzenia to mity przeszłości, nawiązujące do starożytnych eposów o herosach.Blastery, miecze świetlne, z których korzystają dysponujący Mocą Jedi i wrodzy im Sithowie, odległa galaktyka, a w tym wszystkim historia miłości, wywołuje fascynację milionów fanów na całym świcie, którzy analizują postępowanie bohaterów, snują rozmaite teorie.Sagę można oglądać albo chronologicznie, zgodne z przedstawionymi wydarzeniami, albo jak sugeruje twórca George Lucas, zgodnie z numeracją kolejnych części, czyli od I do XI. Jednak każdy z Was może wybrać własny sposób.

          Oglądałam niektóre części już kilka razy, jednak nie wiedzieć czemu, nigdy mnie to nie nudzi. Ciągle próbuję zrozumieć coś nowego. Zachęcam Was do obejrzenia chociaż jednej części, choć mam nadzieję, że to będzie dla Was początek pięknej międzygwiezdnej przygodyyes Podaję kilka tytułów z serii: Star Wars, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi (wszystkie trzy filmy stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych wojen), Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, Skywalker.Odrodzenie, Han Solo.

          A na zakończenie mądrość Mistrza Yody:

          Pamiętaj czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może! 

                                                                                                                Miłego oglądaniaJ

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 30.04.2020 r.

          Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

          Jan Zamoyski

          W związku  z bardzo ważnymi dla Naszego Kraju datami, które już „za chwilę”, dzisiaj przypomnę Wam dlaczego w te dni ”mamy wolne” (oczywiście w tym roku 2. i 3. maja to sobota i niedziela, ale to w tym rokuJ). Trzeciego Maja 1791 roku  została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po Stanach Zjednoczonych – ustawa rządowa, która regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W tym roku obchodzimy 229. Rocznicę tego wydarzenia. Natomiast 2. Maja obchodzimy także bardzo ważne święto Dzień Flagi Rzeczpospolite Polskiej.

          Co roku w naszej szkole odbywał się uroczysty apel z tej okazji. Niestety w tym roku musimy sami zadbać o uczczenie tych ważnych dla Polski i Polaków świąt. Każdy z Was w 2018 roku, podczas uroczystego apelu w szkole, związanego ze stuleciem  niepodległości Polski, otrzymał flagę, dlatego wywieście swoje flagi na balkonach, czy przy oknach swoich domów. Niech w tych dniach w Polsce będzie biało –czerwono!

          Gdyby ktoś z Was chciał dowiedzeń się jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja i czym jest konstytucja zapraszam do obejrzenia krótkich filmików.

          https://www.youtube.com/watch?v=iaQxsbMYKFo

          https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs

          A może posłuchacie piosenki Jesteśmy Polką i PolakiemwinkI KOCHAJCIE POLSKĘ

          https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

          Odpoczywajcie!!!

          Pozdrawiamsmiley

          Mirosława Nowak - Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 29.04.2020 r.

           

          Tomek nie był wzorem cnót chłopięcych. Owszem, znał taki wzór, ale szczerze nim pogardzał.

          Mark Twain Przygody Tomka Sowyera

           

          Dzień dobry!

           

          Niektórzy z Was zapewne pamiętają łobuziaka Tomka, inni dopiero go poznają. Dlaczego dzisiaj o nim, a właściwie o autorze, który tą  postać wymyślił?

          Dziś -  29 kwietnia 2020 roku - przypada 110. rocznica śmierci, a 30. listopada 2020 roku 185. rocznica urodzin Marka Twaina. Z tej okazji postanowiłam przybliżyć Wam sylwetkę pisarza, a może nawet namówić do przeczytania Przygód Tomka SowyerawinkMark Twain to amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Najbardziej znany jest z powieści skierowanych do młodego czytelnika, np.: Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka i Książę i żebrak. Pisarz William Faulkner nazwał Marka Twaina „ojcem amerykańskiej literatury". Jego powieści zostały także zekranizowane, więc może skusicie się i obejrzycie filmJ

          Tych, którzy chcieliby poznać przygody chłopca, który szczerze pogardzał wzorem cnót chłopięcych, zapraszam na stronę:  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przygody-tomka-sawyera/.

          Jeśli ktoś woli film bez trudu znajdzie go w siecismiley

                                                                                             Udanej zabawy!

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 28.04.2020 r.

           

          Dobre księgi za najlepszą szkołę staną.

          Franciszek Zabłocki

           

          Witajcie!

          Co mogą oznaczać słowa Franciszka Zabłockiego? Mówią o wielkiej wartości książki. O tym, że książki mogą Nas bardzo dużo nauczyć, a skoro tak, są dla Nas jak szkoła. Zdobywamy dzięki nim wiedzę z różnych dziedzin życia, kształtujemy postawy i zachowania. Często książki podpowiadają nam jak znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Książki pokazują konsekwencje złych wyborów, dzięki czemu mogą posłużyć za ostrzeżenie. Utożsamiamy się z bohaterami i czasami dochodzimy do wniosku, że możemy wykorzystać doświadczenia bohatera i pomóc Sobie.

          Dlatego właśnie Franciszek Zabłocki uznał, że dobre księgi za najlepszą szkołę staną. Bo DOBRA książka nie tylko dostarcza rozrywki i zabija nudę, ale przede wszystkim UCZY.

          Czytajcie więc DOBRE KSIĄŻKI!!!

          Znajdziecie je na proponowanych już przeze mnie stronachsmiley

          Dziś tez coś dla najmłodszychyes

          http://basn.pl/wierszyki/ -to strona, na której można znaleźć zabawne i pouczające wierszyki dla dzieci.

                                                                                                                    Pozdrawiam słoneczniesmiley

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 27.04.2020 r.

          Książki, to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele

          Jan Rak

           

          Pisałam Wam już o przyjaźni. Dzisiejsze motto podkreśla, ze książka może być dla kogoś przyjacielem i to takim, który jest wierny, dochowa tajemnicy, i szczerze „powie” jeśli coś będzie nie tak. W tym trudnym czasie, kiedy nie widzimy przyjaciół, koleżanek, kolegów, książka może nas „przygarnąć”, zapewnić spokój i bezpieczeństwo. Poza tym książki uczą, co do tego nie ma wątpliwości.  Wy powinniście się o tym przekonać samiJ Do tego Was zachęcam. Teraz możecie nawet zamknąć oczy i na skrzydłach wyobraźni przenieść się w krainę marzeń, ponieważ proponuje Wam audiobookiJ

          https://virtualo.pl/audiobooki/  znajdziecie tu ciekawe propozycje darmowych e-booków http://www.arystoteles.pl/audiobooki-za-darmo.php# to kolejna porcja książek audio.
           

          Zapraszam do… Słuchania i /lub czytaniaJ

          Mirosława Nowa-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 24.04.2020 r.

          A to miej na pilnej pieczy abyś czytał, kiedy tylko możesz

          Mikołaj Rey

          Witajcie!

          Trudno jest dzisiejszych czasach czytać książki. Wiem to. Kiedy mamy do wybory telewizję, internet, czy książkę, przeważnie rezygnujemy z czytania. Oczy nas bolą, jesteśmy zmęczeni, poza tym koleżanka/kolega czeka aż zadzwonię. Mamy mnóstwo argumentów, żeby nie czytać, a w wolnej chwili siedzimy z nosem w telefonie. Wiemy, że to źle, ale jakie to przyjemne. Czasem wystarczyłoby tylko zacząć czytać książkę, potem byłoby już „z górki”. Kartka po kartce, ciekawa historia, może dobrze się skończy. Przekładanie stron i chęć poznania zaoczenia historii. Ważne, żeby czytać, kiedy tylko nadarzy się okazja. To radzi, wręcz nakazuje Mikołaj Rej, miejcie na uwadze to, aby każdą wolna chwilę wykorzystać na czytanie. Co byśmy mu dzisiaj odpowiedzieli? Czytamy przecież wiadomości w Internecie, czy smsy od koleżanki. Nie o to jednak chodziło Rejowi i dobrze o tym wiemy. Książka jest trwalsza niż telewizja, telefon. Książka ma duszę i daje duszę. Stwarza niepowtarzalny klimat, dzięki któremu przenosi nas w czasy przeszłe albo do przyszłości. Musimy jej tylko na to pozwolić. Czytajmy więc kiedy tylko możemy. Teraz, kiedy musimy Zostać w domu mamy niebywałą okazję, aby wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości w czytaniu. Czytajmy więc!

          Powodzenia!

          Mirosław Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 23.04.2020 r.

          Czytać, by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrona własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

          Dwudziestego trzeciego kwietnia  1616 r. zmarli m.in. Miguel de Cervantes, William Szekspir.Także w tym dniu urodzili się lub zmarli innych wybitni pisarze. Dlatego Światowy Dzień Książki ustanowiono tego dnia. Obchodzimy go od 1995 roku. Organizacja UNESCO postanowiła nadać tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt, a  24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał NASZ Wrocław.

          Właśnie dziś 23 kwietnia 2020 roku po raz 25. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym szczególnym dla Nas czasie właśnie moc książki powinna nam pomóc. Zamknięte szkoły i obowiązek  pozostania w domach powodują, że brakuje nam kontaktu z rówieśnikami, w ogóle z ludźmi. Więzi międzyludzkie może podtrzymać książka. O tym jakie korzyści przynosi czytanie już Wam pisałam: pobudza wyobraźnię i kreatywność, wzbogaca słownictwo, buduje więzi. Czytanie to naprawdę świetna zabawa. Uczcijmy więc dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czytając. Może poczytacie wspólnie z koleżankami/kolegami chociażby fragment wybranej książki? Połączcie się za pomocą komunikatorów i… CZYTAJCIEyesTo takie proste!
          W tym szczególnym dla Nas czasie książka może sprawić, że
          pomimo dystansu otworzymy się na innych i umożliwi Nam podróżowanie w świat wyobraźni.

          Książka daje moc, więc NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI yessmiley

          Pozdrawiam Was serdecznie!

          Mirosława Nowak –Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 22.04.2020 r.

          Człowiek, który posiada sztukę czytania, lecz z niej nie korzysta, przypomina niemowlę, które ma wprawdzie wszystkie organy, ale nimi nie włada.                           

                                                                                                                                         Faustyn Czerwijowski

          Dzień dobry!

          Czy zastanawialiście się kiedyś jak czytanie działa na nasz mózg? Otóż badania naukowe wskazują, że czytając, ćwiczymy mózg. Już czytanie dziecku od pierwszych dni życia przynosi wiele korzyści.
          W  mózgu każdego z Nas zachodzą ciągłe zmiany,  jest on zdolny do przekształceń. Dzięki jego elastyczności udało nam się opanować zdolność czytania,

          a przecież nie do tego  mózg został naturalnie stworzony. Jednak, tak jak w przypadku np. gry na instrumencie, potrzebne są ćwiczenia, tak też i mózg należy ćwiczyć. Kiedy czytamy, ćwiczymy się w czytaniu i jesteśmy coraz lepsi.
          Co więcej, czytając ćwiczymy także wiele innych umiejętności. Między innymi dlatego warto czytać. O korzyściach z czytania pisałam już wcześniej, jednak dodatkowy punkt widzenia nie zaszkodzismiley
           Obejrzyjcie filmik fundacji zaczytani.org Dlaczego warto czytać?

          https://www.youtube.com/watch?v=YJtnMV-FTnY

          Przy okazji polecam Wam stronę  Fundacji Zaczytani.org. Fundacja ta promuje czytelnictwo i edukację społeczną, prowadząc Wielką Zbiórkę Książek i otwierając biblioteki na oddziałach szpitalnych. To naprawdę piękna idea warto się w nią włączyć. Może i My spróbujemy zebrać trochę książek??? Już Nam się to kiedyś udałosmileyOczywiście po powrocie do szkoły, ale jeśli macie jakiś pomysł albo niepotrzebne już książki w dobrym stanie, zacznijcie robić porządkiwink
          Liczę na Wasyes

          Pamiętajcie!  Książki to lekarstwo dla umysłu.

          Miłego dnia!

          Mirosława Nowak - Wawrecka          

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 21.04.2020 r.

          Cóż, że siedzisz nad książką, małpeczko kochana? Gdy nie rozumiesz, jaka tam rzecz napisana.

          Antoni Gorecki

          Witajcie!

          Zdarzyło się nie raz, nie dwa prawdaJ?Oczywiście każdemu z nas, nie tylko Wam. Książka otwarta przed nami i czytamy, cóż z tego, kiedy nic nie rozumiemy. Nasze myśli są gdzie indziej, nie jesteśmy skupieni na książce. Ładnie o Nas powiedział Antoni Gorecki -  małpeczko kochanaJ Nie obrażamy sięJMyślę jednak, że nie jest tak źle. Zdarzają się chwile kiedy nie mamy nastroju ani czasu, ani ochoty na czytanie, jeśli się zmuszamy do czytania, to niestety ze zrozumieniem treści możemy mieć problem. Także wtedy kiedy książka po prostu nam się nie podoba, nie zauroczyła nas i nie mamy ochoty czytać dalej, chociaż liczymy, że w końcu coś się wydarzy, niespodziewany zwrot akcji, który nagle uczyni treść atrakcyjniejszą. Dlatego warto wybierać książki interesujące Nas. Może to być np. ulubiony gatunek, może powieść fantasy albo kryminał. Zachęcam Was więc do czytania, tego co Wam się podoba!

          Pozdrawiam!

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 20.04.2020 r.

          Przyjaźń jednego roztropnego człowieka jest bardziej wartościowa niż przyjaźń wszystkich głupców.

                Demokryt

          Dzień dobry!

          Dziś będzie o przyjaźni. Czy macie przyjaciela? Ale takiego PRAWDZIWEGO, od serca, którego poznaliście w biedzie, który jest przy Was zawsze w chwilach radości i w chwilach smutku. Jeśli nie macie jeszcze takiej osoby życzę Wam, abyście spotkali takiego przyjaciela na całe życie.
          Wielkie przyjaźnie są tematem dzieł literackich i filmowych, choć nie są tak popularne, jak te, które opowiadają o  wielkiej miłości. Bywa, że motyw przyjaźni przewija się w tle wielkiej miłości. Teksty kultury, czyli nie tylko książki, ale także, filmy, sztuki teatralne, obrazy, słuchowiska, często poruszają temat przyjaźni młodzieńczej, dojrzałej, między dorosłym a dzieckiem. O takich przyjaźniach czytaliście – albo – będziecie czytać w szkolnych lekturach. Przyjaźń, wspominanej już TU przeze mnie Ani z Zielonego Wzgórza z Dianą, która przetrwała próbę czasu i wszelkie przeszkody, przyjaźń Alka, Rudego o Zośki, bohaterów Kamieni na szaniec, której nie przeszkodziła wojna , a nawet śmierć, czy przyjaźń wolontariuszki i umierającego dziecka w książce Oskar i Pani Róża, która pomaga chłopcu przetrwać ostatnie dni życia. Piękna opowieścią o przyjaźni rycerskiej jest powieść Aleksandra Dumas (ojca)Trzej muszkieterowie, powieść z gatunku płaszcza i szpady, wielokrotnie zekranizowana. Mimo, że akcja osadzona jest w XVII wieku przyjaźń muszkieterów ma wartość ponadczasową i warto o niej poczytać. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji i intryg opowieść na pewno wielu z Was przypadłaby do gustu. Możecie ją przeczytać na, polecanej już przeze mnie, stronie Wolnelektury.pl. A jeśli nie książka, to może któraś z ekranizacji Wam się spodob

          Pamiętajcie o sile PRZYJAŹNI  Jeden za wszystkich,wszyscy za jednego.

          Polecam serdecznie!
          Pozdrawiam
          Mirosława Nowak - Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 17.04.2020 r.

          Czasami trzeba zrobić NIC, żeby stało się naprawdę COŚ

          Dzień dobry!

          Ciekawa jestem czy znacie autora tych słów. Właściwie jestem pewna, że go znacie, bo czy jest ktoś, kto nie zna Kubusia Puchatka???!!! Na pewno NIE! Ten sympatyczny Miś dostarcza nie tylko zabawy dzieciom, ale jego myśli paradoksalnie niosą filozoficzne przesłania. Kierowana sympatią to bajkowego bohatera zamówiłam do Naszej Szkolnej Biblioteki Małą Księgę Mądrości Kubusia Puchatka. Kiedy zastanawiałam się co dzisiaj napisać, przypomniałam sobie słowa Puchatka, a właściwie wiele jego mądrości, które nie tylko wywołują radość i uśmiech na twarzy, ale przede wszystkim zmuszają do refleksji. Dlatego chciałam Wam dziś zaproponować, abyście sobie poczytali słynne powiedzonka Kubusia. Nie tylko ubawicie się setnie, ale może się czegoś nauczycieJ

          Na razie zapraszam do szukania powiedzonek w Internecie, a po powrocie do szkoły zachęcam do czytania "Małej Księgi Mądrości Kubusia Puchatka". Pamiętajcie czasami trzeba zrobić NIC, żeby stało się naprawdę COŚJ A jeśli nie ma tego tutaj to znaczy, że jest TAMwink Kubuś Puchatek.

          Pozdrawiam

          Mirosława Nowak -Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 16.04.2020 r.

          Lepiej mieć nos wetknięty w książkę niż w cudze sprawy                   Autor nieznany

          Dzień dobry!

          Zastanawialiście się kiedyś na tym po co czytać? Ale tak naprawdę, nie chodzi mi o sytuację, kiedy przychodzicie do biblioteki i ja pytam lubisz czytać? W odpowiedzi słyszę -  nie, bo nudne, za długie, nie mam czasu ect.  To są raczej powody, dla których się nie czyta. Chodzi jednako  o to, żeby znaleźć sobie powody albo przynajmniej jeden powód, który przekona nas, że warto czytać. Jednym z powodów, dla których ja czytam jest taki argument -  CZYTAM, BO LUBIĘJ Sentencja na dziś nieznanego autora podaje, moim zdaniem, bardzo dobry powód do czytania. Zamiast plotkować, zajmować się cudzymi sprawami, lepiej po prostu poczytać. Na stronie Księgarni internetowej livro.pl znalazłam 10 powodów, dla których warto czytać książki. Jeśli Ne przekonują Was moje, może tam znajdziecie choć jeden powód, który przekona Was, że warto czytać. Poniżej podaję link do strony.

          https://livro.pl/blog/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki?gclid=CjwKCAjwvtX0BRAFEiwAGWJyZPNXsOc8h_5_yh9OPWO4CLoub5MzxIPTYk_7ddpL6V1r_Q2H_JPCIRoCi6oQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

          Miłego dnia( najlepiej  z książkąJ)

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 15.04.2020 r.

          Ten jest najszczęśliwszym z ludzi, któremu nic zapału do książek nie ostudzi.          Jan Kasprowicz

          Dzień dobry!

          Święta szybko minęły i znów się spotykamy. Mam nadzieję, że udało Wam się wykorzystać choćby jedną moją propozycję. Jeśli nie, pamiętajcie, że zawsze możecie TU zajrzeć i coś dla siebie znaleźć.  Kontynuujemy nasze zdalne „spotkania” biblioteczne. Wybrałam na dziś myśl Jana Kasprowicza, który stwierdził, że temu, kto kocha czytać nic ani nikt, nie jest w stanie w tym przeszkodzić. Oczywiście Kasprowicz nie znał możliwości technologicznych dzisiejszego świata
          i zapewne nie spodziewał się, że będzie kiedyś COŚ, co odciągnie młodzież od czytania książek. Mówię oczywiście o grach, Internecie itp. Z drugiej jednak strony, gdyby nie to, nie mogłabym do Was pisać. Cieszmy się więc z możliwości Internetu i wykorzystajmy je do czytania, słuchania i oglądania.

          Najmłodszym proponuję dziś stronę, na której znajdziecie bardzo duży wybór bajek dla dzieci i dodatkowo też lektur szkolnych . Książki  można czytać online, ale także słuchać wersji audio: http://www.yummy.pl/liblrary/pl/main/pl/bajki

          Okazuje się, że można bez ograniczeń słuchać ogromnej ilości audiobooków zarówno w polskiej wersji, jak i w anglojęzycznej na popularnym Spotify . Niestety trzeba wykupić abonament na tym portalu.  Zawsze jednak można skorzystać z bogatej bazy muzycznej i posłuchać ulubionych utworów.

          https://www.spotify.com/pl/ 

          Uczniowie klasy VIII, gdybyście chcieli poćwiczyć testy do egzaminu polecam stronę:

           http://www.publio.pl/e-booki,darmowe,egzamin-osmoklasisty,es19689.html.

           

          Miłego czytaniaJ

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 08.04.2020 r.

          Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra.

          Henryk Sienkiewicz

          Witajcie!

          Dziś nasze ostatnie „spotkanie” przed świętami. Wybrałam na dziś słowa Henryka Sienkiewicza.. Fakt, że czytamy,  czyni  Nas zwycięzcami. Mam nadzieję, że to czujecie albo poczujecie – kiedyśJ

          Przygotowałam dla Was kilka nowych (o których jeszcze nie pisałam) stron, na których możecie znaleźć dostęp do darmowych książek. Niektóre wymagają logowania, ale to dla Was na pewno nie będzie problememJ

          Promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a przygotował Empik. Znajdziecie je pod tym linkiem:

          https://www.empik.com/czas-w-domu

          Z Empik Premium można korzystać bezpłatnie przez 60 dni.

          Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Nie wymaga logowania.

          http://chmuraczytania.pl/catalog.php?cat=22

          Proponuję też strony dla najmłodszych.

          Świetny darmowy ebook opublikowany przez Wydawnictwo Olesiejuk pomoże  wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Polecam !!! Znajdziecie  go otwierając poniższy link

          https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

          Polskie Radio przygotowało  audycja radiowe dla dzieci, z podziałem na kategorie: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania. Link poniżej:

          https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

          Mam nadzieję, że w świąteczny czas uda Wam się na chwilę oderwać od przygotowań i zaczytaćJ Może zaśniecie ze zmęczenia, ale -jak twierdzi Henryk Sienkiewicz- i tak wygracieJJJ

          Kochani moi życzę Wam pozytywnego myślenia,  radości  z rzeczy małych, spokoju i wytrwałości,  siły i mądrości, w tym wyjątkowym świątecznym czasie. Bądźcie dla Siebie mili, dobrzy i słuchajcie się nawzajem.

          Życzę Wam i Waszym bliskim  zdrowych, spokojnych i Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

          Wszystkiego co radosne, dobre i piękne!!!

           

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 07.04.2020 r.

          Wszystkie książki mówią ...

                                             Jan Parandowski

          Dzień dobry!

          Dziś proponuję, abyście przeżyli przygodę z Don Kichotem. Don Kichot z La Manchy to najsłynniejsza powieść autorstwa Miguela Cervantesa
          i jednocześnie jedno z najważniejszych dzieł literatury hiszpańskiej. Książka po raz pierwszy została wydana w 1605 roku, ale motyw słynnego bohatera, który walczy z wiatrakami do dzisiaj jest wykorzystywany w wielu tekstach kultury (literatura, film, teatr itp.). Główny bohater namiętnie czyta romanse rycerskie, w końcu sam wyrusza na przygodę, a jak na „prawdziwego rycerza” przystało zabiera ze sobą „giermka”, konia (u niego to osiołJ), ma też damę swojego serca. Ta zabawna opowieść przedstawia cechy rycerza, ale bohater przedstawiony jest jako antyrycerz. Określenie Don Kichot kojarzy się z osobą tracącą poczucie rzeczywistości, która uporczywie i różnymi sposobami dąży do osiągnięcia  wzniosłych idei i celów.

          Zapraszam Was do lektury tej komicznej wręcz historii, która nie tylko śmieszy, ale także uczy. Ta książka mówi naprawdę dużoJ

          Znajdziecie ja oczywiście na stronie wolnelektury.pl

          Życzę Wam miłego czytania!

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 06.04.2020 r.

          Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera.

          Charles Louis de Montesquieu

          Dzień dobry,

          co sądzicie o sentencji na dziś? Znaleźliśmy się w sytuacji,  której trudno o towarzystwo, właściwie wszelkie spotkania są zabronione. Żyjemy jednak w czasach, które umożliwiają nam komunikowanie się za pomocą telefonów, komputerów… Mimo wszystko, nie zastąpi nam to „osobistego” kontaktu z koleżanką, kolegą, z kimś z rodziny, z towarzyszem/towarzyszką, za którym/ą tęsknimy, z którym chcemy pobiegać, pograć w piłkę, pójść na zakupy. Potrzebujemy kontaktu na żywo! Jednak, póki co MUSIMY zachowywać się odpowiedzialnie i NIE WYCHODZIĆ Z DOMU. Kiedy już będziecie zmęczeni tą komunikacją on-line, proponuję Wam towarzystwo KSIĄŻKI. Tytuł możecie wybrać sami, to Wy decydujecie „z kim” chcecie się spotkać tym razem. Zgodnie ze słowami Montesquieu’a, dobierzcie sobie książkę, o której słyszeliście od koleżanki/kolegi albo taką, którą już dawno czytaliście i tak Wam się podobała, że chcecie do niej wrócić, a może taką, która od dawna stoi na półce i do tej pory nie mieliście „dla niej” czasu. Możliwości jest wiele. Mam nadzieję, że je wykorzystacieJ
          Ja mam kilka takich „towarzyszek -  książek”, do których wracam, nie tylko dlatego, że muszę, z racji tego, że jestem polonistką, ale przed wszystkim dlatego, że  lubięJ Takimi towarzyszkami są książki z serii Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz. Rodzina Borejków od zawsze jest mi bliska. I chociaż akcja osadzona jest w czasach, dla Was DAWNYCH, problemy, radości i smutki, rodzina, miłość miłosne rozczarowanie, to tematy ponadczasowe. Dlatego serdecznie Wam polecam książki z tej serii.

          Niech w tym trudnym czasie będą dla Was wspaniałym „towarzystwem”.

          Przesyłam link do pliku PDF jednej z książek tej serii  pt. Opium w rosole.

          Zachęcam do poszukiwań kolejnych cześciJ

          https://cloud1z.edupage.org/cloud/Opium_w_rosole.pdf?z%3AnOKdx7yX26%2BtTfcUwjIskYFT4tUdUn9MivEqpdHSsOqUOboahTgc3mIRWF6GPfkI

          Życzę Wam udanego dnia!

          Mirosława Nowak- Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 03.04.2020 r.

          Książka - nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania.
                                                                                                                                     
          Ignacy Krasicki

          Witam Was serdecznie!

          Właśnie, czy nie pięknie jest zagłębić się w świat przeżyć bohatera, oderwać się od tego co dookoła nas, zapomnieć choć na chwilę o otaczającej nas rzeczywistości i „porozmawiać” z przyjacielem - z książką?

          Kojarzycie Annę Shirley? Słynna Ania z Zielonego Wzgórza, rozczytywała się w książkach bez pamięci. Cytowała fragmenty książek, recytowała poezję. Żyła w czasach, w których właściwie książka była jedną, a może jedyną, rozrywką w domu. Nie miała ani telewizora, ani komputera, ani telefonu z dostępem do Internetu. Czy możecie wyobrazić sobie takie życie? A gdyby tak mieć wehikuł czasu i przenieść się do czasów, w których żyła bohaterka i może nawet… „być Anią”? Naszym wehikułem może być właśnie książka. To jej zapisane karty mogą z powodzeniem posłużyć nam do przeniesienia się w czasie. Pomoże też wyobraźnia,  a wierzę, że u Was jest ona bardzo rozwiniętaJ

          Proponuję Wam dzisiaj jedną z cyklu powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery -  Ania z Wyspy. Pierwsza powieść z tego cyklu to Ania z Zielonego Wzgórza. Na pewno niektórzy z Was czytali już tą powieść (a może oglądaliście film?). Po raz pierwszy została ona wydana w 1908 r. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1911 roku nakładem Wydawnictwa M.Arcta (późniejsze M. Arct Zakłady Wydawnicze S.A). Od tej pory książka doczekała się wielu wydań. Ze względu na dużą poczytność książki, autorka zdecydowała się napisać kolejne z cyklu. Ania z Wyspy powstała, jak pisze autorka w dedykacji: na prośby dziewcząt z całego świata.
          Może perypetie Ani bardziej przypadną do gustu dziewczętom, chłopcom proponuję przenieść się w czasie i udać się w podróż W 80 dni dookoła świata
          z Phileas’ Fogg’em.
          Książki znajdziecie na, proponowanej już przeze mnie stronie, wolne lektury.pl.

          Przyjemnego czytania i spokojnego weekendu!

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 02.04.2020 r.

          Nie trzeba wielkich mieć bibliotek, by przyjacielem książki zostać.
                                                                                                                                   H. Łochocka

          Dzień dobry.

          Przywitałam Was słowami H.Łachockiej, które, moim zdaniem, pasują do obecnej sytuacji. Nie możecie wypożyczyć książki w bibliotece, ale możliwości, żeby czytać, jest bardzo dużo. Pisałam już Wam o tym nie raz. Trzeba tylko chcieć i oczywiście znaleźć trochę czasu. Mam nadzieję, że mimo wszystko to Wam się udaje albo uda – kiedyś.

          Tego Wam życzę.

          Dzisiaj proponuję Wam krótki filmik o książkach i o czytaniu. PolecamJ

           

          Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=98nvyy6cOWY

          Jeśli będzie problem z otwarciem tego linku, wpiszcie proszę w wyszukiwarkę: To jest książka o książkach i czytaniu i wejdźcie w pierwszy filmik (z lewej).

          Może autor przekona kogoś, że można zostać przyjacielem książkiwink

           

           

          Miłego oglądania

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 01.04.2020 r.

          Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki

                                                                                                                                           Henryk Mann

          Dzień dobry,

          dziś prima aprilis, czy udało wam się kogoś „ nabrać”J Jeśli nie, wszystko przed Wami!

          Pisałam Wam o tym, że można skorzystać z książek w wersji elektronicznej. Uświadomiłam sobie, że nie dodałam, że  za darmo, i co najważniejsze -  legalnie. Dlatego spieszę

          z wyjaśnieniem. Oczywiście może macie inne źródła, strony internetowe, gdzie można skorzystać z ebooków. Jeśli macie wątpliwości, czy witryna,
          z której chcecie skorzystać działa zgodnie z prawem, możecie to sprawdzić w Bazie Legalnych Źródeł, którą znajdziecie pod adresem

          https://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki.

          PAMIĘTAJCIE KORZYSTAJCIE TYLKO Z LEGALNYCH ŹRÓDEŁ. Zachęcam Was do tego gorąco!

          Strona, którą Wam zaproponowałam: Wolnelektury, jest właśnie takim źródłem. W jej bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły.

          Dzisiaj zaproponuję Wam jeszcze jedną stronę Bookini.pl, która zawiera bazę darmowych e-książek do pobrania, i co najważniejsze, legalnie.

          Moja propozycja na dziś.

          Spróbujcie zastosować radę Henryka Manna,(wiem powiecie, że czytacie zadania, które Wam przesyłają nauczyciele, ale nie otakie czytanie chodziJ) wybierzcie gatunek literacki, który najbardziej lubicie (może fantasy, a może powieść przygodowa), znajdźcie go na stronie, przeczytajcie o czym opowiada i…może to będzie właśnie książka dla Was. Czytajcie każdego dnia, np. przez 15 minut.

           

          Powodzenia i wytrwałości!!!

          Mirosława Nowak-Wawrecka

           

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 31.03.2020 r.

          Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

                       J. Iwaszkiewicz

          Dzień dobry,

          zgadzam się ze słowami Jarosława Iwaszkiewicza, a Wy? Podczas czytania możemy odkrywać swoje cechy i możliwości. Czasami trudno nam znaleźć odpowiednie słowa, a czytając książkę można je znaleźć i pomyśleć: to tak jak u mnie albo to tak jak ja. Chociażby dlatego WARTO CZYTAĆ!

           

          Polecam Wam dzisiaj baśnie  Jacoba i Wilhelma Grimmów. Ten gatunek jest zawsze aktualny, zawiera uniwersalne prawdy, poza tym i dorośli, i młodzież, i dzieci znajdą w baśniach coś dla siebie. Polecam szczególnie baśnie: pt. Rupiec Kopeć, Wilk i człowiek i Titelitury. Znajdziecie ja na, polecanej już przeze mnie, stronie wolne lektury w wersji do słuchania i do czytania.

          Miłego czytania

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 30.03.2020 r.

          Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.
          Denis Diderot

          Dzień dobry,

          dzisiaj  zachęcam Was właśnie do czytania i może troszkę do „wyłączenia” myślenia. Świat książki, to świat wyobraźni. Siedząc w domu można przenieść się właśnie do świata wyobraźni. Polecam Wam książkę, którą sama przeczytałam z zapartym tchem.

          Cudowny chłopak  R.J.Palacio - to opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas . August Pullman to zwykły dzieciak, z niezwykłą twarzą. Wspaniały chłopiec, spotkanie z którym zmienia życie innych. Może odmieni i Twoje? Być może oglądaliście film, pod tym samym tytułem, oparty na motywach tej powieści. Książki nie znalazłam w wersji elektronicznej do czytania, ale może Wam się uda. Dostępne są natomiast ebooki i audiobooki. Jeśli nie uda Wam się przeczytać tej opowieści teraz, zapraszam do Biblioteki po powrocie do szkoły. Dostępne są wszystkie części.

          Jeśli nie oglądaliście filmu  - Obejrzyjcie – Naprawdę Warto! Wspaniała obsad(m. in. Julia Roberts), a co za tym idzie, gra aktorska. Film znajdziecie bez problemu.

          Pamiętajcie! WSZYSCY JESTESMY WYJĄTKOWI

          Pozdrawiam 

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 27.03.2020 r.

          Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.     Cyceron

          Dzień dobry,

          Witam Was słowami Cycerona. Niestety nie możemy się spotkać w świątyni myśli, ale możemy skorzystać z innych możliwości czytania. Dziś chciałabym Wam "pokazać" świetną stronę Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA. Jej bogate zasoby pozwalają m. in.na śledzenie piśmiennictwa, czy fotografii na przestrzeni wieków. Udostępnia książki, rękopisy, filmy, fotografie, mapy itp.

          link do strony: https://polona.pl/ lub wpsiujecie w wyszukiwarkę POLONA i otwieracie Cyfrowa Biblioteka Narodowa

          Zachęcam do odwiedzenia strony. Myślę, że kiedyś uda nam się skorzystać z tych zasobów także na języku polskim.

          Możecie również podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Na razie na stronie szkoły, a wkrótce podam adres e-mailowy.

          Pozdrawiam 

          Mirosława Nowak-Wawrecka

          Biblioteka Szkolna - zdalne nauczanie 26.03.2020 r

          Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje   (Tristan Bernard)

          Witam wszystkich,

          w związku z tym, że nie można odwiedzić szkolnej biblioteki, proponuję odwiedzanie ciekawych stron internetowych. 

          W tej zakłdace będe zamieszczać linki do takich stron oraz propozycje interesujących (mam nadzieję) książek, czasopism, komiksów, czy nowości wydawniczych. Zapraszam do ich śledzenia.

          Dziś polecam stronę : https://wolnelektury.pl/. Jeśli będzie problem z tym linkiem, proszę po prostu wpisać w wyszukiwarkę: Biblioteka internetowa wolne lektury.

          Znajdziecie tu wiele lektur, których może nie macie w wersji papierowej.

          Pozdrawiam      Mirosława Nowak-Wawrecka